www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Schimb Bridge ...need Help


Thrashmetal
 Share

Recommended Posts

E foarte buna ideea cu bucatelele de lemn. Dar nu ar fi trebuit sa cumperi chitara aia de la inceput.

 

pe vremea cand am cumparato habar nu aveam cum sta treaba..eu am mers in magazin....am incercat chitara asta si m-am indragostit de ea asa cum e..acum ca am vazut cum sta treaba cu bridge nu prea ma mai incanta...dar isi face treaba...doar ca nu imi place sa acordez de 6 ori cand trec de la un mi standard la un mi bemol sau re..si sa acordez de inca 2 ori dupa o melodie- doua

o sa incerc cu bucatelele de lemn...multumesc

Link to comment
Share on other sites

pe vremea cand am cumparato habar nu aveam cum sta treaba..eu am mers in magazin....am incercat chitara asta si m-am indragostit de ea asa cum e..acum ca am vazut cum sta treaba cu bridge nu prea ma mai incanta...dar isi face treaba...doar ca nu imi place sa acordez de 6 ori cand trec de la un mi standard la un mi bemol sau re..si sa acordez de inca 2 ori dupa o melodie- doua

o sa incerc cu bucatelele de lemn...multumesc

 

Am o chitara asemanatoare cu a ta, as zice chiar mai slaba. Problema ta e ca nu sti cum sa o acordezi. Chitara trebuie acordata mereu de jos in sus, cobori nota cu un semiton si apoi urci incet pana la nota cautata. Pe mine ma tine acordajul zile la un Ibanez GRX70DX, care e chiar mai slab decat chitara ta. Tremolo este intradevar inutil, folosirea lui dezacordeaza imediat, dar nu are sens sa il blochezi deoarece este oricum foarte rigid :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nichietheone
Chitara trebuie acordata mereu de jos in sus, cobori nota cu un semiton si apoi urci incet pana la nota cautata.

+1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.