www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Godin In Romania


hippiehop
 Share

Recommended Posts

Ma intreseaza de und pot procura o astfel de chitara din Romania,chiar si la mana a doua!

daca stiti pe cineva sau daca ati pus vreodata mana pe vre-un Godin va rog sa imi spuneti ce parere v-a lasat!

ma intereseaza seria multiac si ultra a6!

multumesc!!! :)

Link to comment
Share on other sites

eu am un exit22. am vazut un multiac in ro dar nu am cantat pe ea. probabil ca A6 si spectrum sau jazz sunt mai versatile. eu, daca voi mai cumpara vreo chitara, va fi montreal sau jazz.

din cate stiu, nu cred ca le aduce cineva, ramane varianta sa o iei de afara, de preferat din state sau de pe ebay, cred ca ai putea sa te scoti mai ieftin decat pe thomann.

pe a mea mi-a adus-o o prietena din usa si a venit cu set-up ul corect. nu am facut review, dar pot sa iti spun ca e misto: lemn, sound, finisaje, action, hardware. probabil ca ar fi de interes un upgrade la doze, dar, momentan, nu am nevoie.

Link to comment
Share on other sites

imi trebuie sunetul ala de acustic curat care nu este deranjat de celelalte instrumente.

numai tipul asta de chitara poate sa faca asta intr-o trupa!este si de la multiac o varianta interesanta(steel),cam cum are baniciu.de asta spun ca ma intereseaza daca stiti ceva de a6 sau multiac (cu corzi metalice)

multumesc inca o data :)

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza foarte mult daca pot achizitiona o astfel de chitara din Romania,chiar si mana a doua!

Va rog sa imi spuneti daca stiti pe cineva care are sau daca ati pus mana pe vreo-una ce parere v-a lasat!

ma intereseaza in special seria multiac si a6 ultra

multumesc... :)

 

sa se stearga unul din astea doua!

my bad

Eu am un Godin Multiac Jazz. Este o chitara semi hollow body extrem de versatila in zona soundurilor acustice. Mai exact, are o doza humbucker cu sound specific de chitara jazz tip big hollow body, o doza piezo cu EQ pe 3 benzi si o a treia doza hexaphonica cu conector de 13 pini, chitara fiind astfel "ready to go" pentru efecte de tip Roland. Are doua intrari de jack: una conectata doar la doza humbucker iar cealalta conectata la humbucker si piezo, astfel incat cele doua doze sa poata fi mixate in proportia dorita. Semnalele celor doua doze se regasesc si in conexiunea dozei hexafonice, astfel incat daca se adauga si un procesor de tip Roland pe baza de doza GK posibilitatile de sound sunt practic nelimitate.

 

Tonul dozei humbucker este foarte cald, acoperind zona soundului tipic de jazz. Doza piezo are un sound acustic personal, aici se simte de fapt semnatura tuturor chitarelor Godin.

 

Chitara este extrem de comoda la grif, inclusiv in pozitiile superioare. Felul in care este realizat cut-away-ul confera lejeritate la trecerea catre pozitiile superioare, pozitia mainii stangi mentinandu-se fireasca pe grif.

 

Nu a fost nevoie sa ii fac nici un reglaj. Cand am scos chitara din toc, acordajul era perfect iar griful de asemenea. Cheile sunt extrem de stabile, acordajul tine fara probleme chiar si imediat dupa schimbarea corzilor. Odata reglat acordajul, el ramane corect chiar daca chitara nu este cantata zilnic. Mi s-a intamplat sa schimb corzile, sa acordez chitara si apoi sa ramana in toc cateva zile, acordajul ramanand stabil.

 

Chitara este si good looking. Griful si head-ul arata ca la o chitara acustica corpul fiind de chitara electrica hollow body. Cele doua directii se imbina armonios intr-un produs de inalta calitate atat muzical cat si estetic.

 

Am chitara de 4 ani si sunt foarte multumit de ea din absolut toate punctele de vedere. Ce sa mai, e o chitara bestiala :)

Edited by qtguy
Link to comment
Share on other sites

:) multam,sa o stapanesti sanatos!

de unde ai luat-o?

este vreo sansa sa gasesc asa ceva in Romania?

Multzam si eu! Mi-a cumparat-o un prieten care locuieste in SUA si mi-a trimis-o prin UPS. Din cate stiu in Romania nu exista reprezentantza Godin sau vreun magazin unde poti gasi chitare Godin. Pana la urma cred ca Thomann e cel mai la indemana...

Edited by qtguy
Link to comment
Share on other sites

ba, mai sunt si altele. uite aici>

cauta la mijloc, Bronze Fly si deschide specificatiile

 

nu stiu ce ar trebui sa stim despre ele, le poti auzi pe youtube

 

 

de unde pot sa imi cumpar in romania.

vreau sa imi iau dar vreau si sa vad ce cumpar.ma tem ca exercitiul "thomann" nu se aplica in cazul asta!

 

Multzam si eu! Mi-a cumparat-o un prieten care locuieste in SUA si mi-a trimis-o prin UPS. Din cate stiu in Romania nu exista reprezentantza Godin sau vreun magazin unde poti gasi chitare Godin. Pana la urma cred ca Thomann e cel mai la indemana...

 

 

cat a costat UPS din state pana in Romania?

Link to comment
Share on other sites

de unde pot sa imi cumpar in romania.

vreau sa imi iau dar vreau si sa vad ce cumpar.ma tem ca exercitiul "thomann" nu se aplica in cazul asta!

 

 

 

 

cat a costat UPS din state pana in Romania?

 

 

Tarifele s-au schimbat de acum 4 ani cand am luat-o eu chitara. Atunci a costat 300 de dolari. Oricum, daca o poti cumpara din state si ti-o poate trimite sau aduce cineva, iesi mai ieftin decat daca ai lua-o de oriunde din Europa, indiferent care sunt preturile actuale la UPS. Cat priveste cumparatul prin thomann, spuneam intr-un post anterior ca e un exercitiu foarte bun cu conditia SA STII EXACT CE CUMPERI. In caz contrar, daca nu poti aplica principiul vazut-placut sistemul "blind shopping" nu are cum sa functioneze....

Link to comment
Share on other sites

300$ este FOARTE ieftin.

150/200 e cu usps

fedex si ups ar trebui sa sara de 6-700

 

 

+1

 

barbarossa stie!

 

eu am adus mai multe chitare cu USPS si cu UPS din SUA

 

UPS-ul sau orice alt curier rapid, FedEx, DHL si mai stiu eu care altul, te va costa intre 580$ si 740$ din experienta mea. La pretul transportului adaugi si vama si comisionarul vamal al UPS, FedEx..etc, dar poate il rogi pe prietenul tau sa o declare ff putin. De taxa comisionarului vamal nu stiu daca scapi, dar aia e oricum mica fata de taxa vamala in sine.

 

CU USPS (un fel de Posta Romana a lor, dar mult mai buna) te scoti la 200$ sa zicem

 

Unul din motive pentru care te-a costat asa putin poate fi ca restul de plata..sa fi fost achitata de amicul tau, care nu ti-a mai zis..sau cine stie....

 

Eu zic sa nu mizezi pe un cost as amic cu UPS-ul si a doua oara.

 

Bafta

Edited by Gyzmo
Link to comment
Share on other sites

iar la vama dai aprox. 25 % din cat scrie pe chitanta atasata, adica pretul produsului (vreo 4%vama pe chitara si 19%tva pe tot, inclusiv vama.) asta daca nu rezolvi sa nu iti trimita si factura, cand o scoti tu la vama cu valoarea de catalog aka 69-80euro valoare. dar daca o iei direct de la magazin, deci nu prin intermediar, sansele sunt mici sa nu iti trimita factura si sa declare valoarea reala, pentru ca e aspru pedepsita la ei chestia asta si nu se joaca.

 

mai ai si alternativa atlas shipping, sau alte firme de genul asta. poate ne impartaseste o opinie vreunul dintre cei care au lucrat cu asa ceva

 

si totodata cauta informatii pentru asigurare. citeam undeva nu demult ca ups si fedex parca nu te despagubesc decat in limita unei sume mici, nu mai stiu 100 sau 500$, deci sub valoarea reala, indiferent ca tu ai asigurat-o si ai platit pentru asigurare la valoarea reala, sa zicem 2000$, si si transportul tot la valoarea aia il platesti. sau poate la usps e faza asta, sau toate 3, nu stiu. cauta.

overall, eu am luat din state chitara, si am mai spus-o, nu m-as mai baga decat in cazuri exceptionale la asa ceva. mare parte din diferenta de pret fata de europa o pierzi cu vama si transportul ( iar la godin nu mi se pare asa mare diferenta. 1600 euro vs 1600 dolari plus transport etc nu e asa mare branza. in alte cazuri, poate. 3600 e vs 2200$ e altceva).

 

asta daca iei direct din magazin, de valoare si dimensiuni mari. si daca nu reusesti sa o aduci cu usps, care are restrictii de dimensiuni pentru romania, o chitara cu case depasind dimensiunile admise. eu am avut probleme cu asa ceva, desi altii au reusit. poate ca persoana care m-a ajutat nu s-a descurcat si nu i-am fortat mana, bine ca am scos-o la capat. plus ca garantia chiar ca e pa si pusi. macar in europa o mai scoti la capat cu costuri acceptabile.

Link to comment
Share on other sites

te salut ! daca ai bani disponibili, te pot ajuta sa o iei din SUA de pe ebay ! sunt inregistrat pe ebay de peste 2 ani si sunt client verificat ! am card inregistrat la ei si pe paypal !

 

am variante bune de adus chitara in tara fara vama !

 

suna-ma - 0751 511 846

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.