www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema!


Guest Dan Pantea
 Share

Recommended Posts

Guest Dan Pantea

Salut comunitatii RGC. :)

Am sa trec direct la subiect. Am o problema foarte mare (pt. mine), nu pot inregistra nimic cu procesorul si chitara proaspete cumparate deoarece la anumite note pe gatul chitarei apare un fel de efect "wobble" , parca ar fi foarte dezacordata chitara si nu este!

Sa fiu mai specific apare pe coarda si (acordaj standard) pe la notele si4, do5, do#5,re5...zona asta...la4.

Am atasat o scurta inregistrare cu sunetul, nota care suna corect este echivalentul de pe coarda sol. Am incercat sa inregistrez si curat sunetul, caz in care nu apare acest efect.

 

Procesorul este un Boss GT6 iar chitara un ESP MH-53.

 

Multumesc anticipat!

defect2.wma

Link to comment
Share on other sites

Interesant de verificat chestia asta printr-o statie, fara procesor intercalat. Si mie imi face la fel uneori la bend-uri in unele pozitii sau note lungi la simulari de statii cu gain mare (as vrea eu sa pot adauga un fenomen gen tremolo dar e cam devreme pentru tehnica mea :)( ) dar numai prin procesor, niciodata cu chitara conectata doar prin statie (si e o petarda statia, crede-ma). Eu am un Digitech rp55, ma impacasem cu ideea ca e si el acolo, de umplutura, dar BOSS GT-6 ... nu o fi el state of the art, dar e la ani lumina de jucaria mea.

PS. Dupa ecranarea corpului chitarii cu folie de aluminiu fenomenul apare mai diminuat, mai rar dar tot apare. Poate ne lumineaza cineva. La mine nu e asa mare bai, 90% din timp repet/invat pe chitara simpla, fara amplificare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Multumesc de raspuns. Chitara nu este intradevar ecranata. Urmeaza sa incerc sculele pe la prieteni sa pot localiza problema.

Oricum, nu este normal ca una dintre aceste instrumente sa dea gres intr-un hal asa mizerabil, indiferent care ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Check(in ordinea urmatoare de preferat):

1. Gain-ul de la preamp sa nu fie dat la maxim. Fiind un distors digital, exista foarte mari sanse sa apara problema asta. Am avut si eu GT6 si deobicei pe tonurile de lead aparea efectul asta si il mascam cu vibrato (din mana).

2. Check sa ai corzi curate/noi... deobicei corzile murdare (jeg, impuritati.. etc) sau vechi, vibreaza mai ciudat...

3. Verifica intonatia chitarii sa fie setata ok, desi nu cred ca are un impact atat de mare.

 

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Gain-ul nu este la maxim, e abia pe la 50%! Corzile in schimb sunt mai vechi, dar le intretin, le curat periodic si nu-s rele.

Am verificat si intonatia, iar diferenta e de vreo 5%, pentru ca am ubmlat putin la truss rod si am reglat inaltimea cordarului. Dar nici eu nu cred ca are un efect atat de puternic asupra sunetului. Chiar si dezacordata ar trebui sa sune bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Ma gandeam la un moment si la chestia asta, de aceea am umblat putin pe la componente, am incercat sa le aranjez.

Am sa incerc eventual sa ridic corzile si sa vad daca mai suna asa, sunt tare curios!

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Am sa testez toate sculele separat, cu altele si am sa-mi schimb si corzile dupa sarbatori, voi reveni cu un raspuns de indata ce rezolv problema!

 

 

SARBATORI FERICITE !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.