www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Carvin, La Muzica


malex
 Share

Recommended Posts

Tocmai ce m-am shokat. :)

 

Intru acolo, ma uit,

intreb eu: cat costa modelul CT6.

raspuns: care-i aia?

eu: :)

raspuns: pai nu stiu pe de rost modelele

eu: B) v-o arat eu cu degetu ;)

(le-o arat)

raspuns: aaaaa, pai aia e cea mai scumpa

eu: eu am intrebat cat costa

raspuns: 90 milioane

eu: :( bine, multumesc

(si ma gandam ca pe site la Carvin poti s-o iei cu 1300 $)

 

Ce-o fi de la 1300$ la 3000$? Ca ei, fiind reprezentanti, precis o iau mai jos de 1300.

Restul, in afara de transport si taxe vamale si un adaos comercial decent, o fi taxa pe domnie sau pe prostie?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

dragii mei se spune ca nu-i prost cine cere ci cine plateste. pe de alta parte se mai spune ca fiecare pasare pe limba ei piere. daca stau si ma uit n-am prea vazut sa se cumpere marfa de la carvin pentru ca si mie mi se pare excesiv de scumpa iar lumea incet, incet incepe sa se prinda. la fel si la fender. singurul mare avantaj al acestor magazine este ca poti proba ce te intereseaza. acestor magazine, insa, daca efectiv incearca sa traiasca din asta, le va fi foarte greu pe viitor sa o faca, daca nu se raliaza la un nivel decent de preturi. asta este!

Link to comment
Share on other sites

hai lasa ca nici cu fenderu nu mi-e rushine. daca imi aduc bine aminte fender twin reverb amp , reissue din 65' costa la ei ceva peste 60 de milioane(saisezi si nushtu cat :o ) iar in usa e 1000$, deci dublu la noi.pina si in europa e 1100E. :):):):(

Nu vreau sa iau apararea alora de la pro guitar ,dar sa stiti ca preturile din america sunt mult mai mici decat cele din europa.In germania un Twin reissue costa peste 1400 de euro,doar la hipermarketurile de muzica,adica thomann,music store,musik-produktiv,etc,este mai ieftin,adica aprox.1200.La asta trebuie adaugata diferenta de taxe vamale,care in germania sunt 4%,iar la noi 20%,apoi diferenta de tva,la ei e 16%,la noi 19%,ceea ce ne da 1434 de euro.Daca au importat statia sa zicem acu 7-8 luni,cand euro era 40de mii,rezultatul este 57 de milioane.Restul este,asa cum imi spunea baiatul de acolo,adausul comercial,care,va dati seama ,zice el,e mult mai mare la noi B);):o;);) Si sa stiti ca chiria de la Muzica e mai mare decat o chirie de spatiu in Germania :o

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa iau apararea alora de la pro guitar ,dar sa stiti ca preturile din america sunt mult mai mici decat cele din europa.In germania un Twin reissue costa peste 1400 de euro,doar la hipermarketurile de muzica,adica thomann,music store,musik-produktiv,etc,este mai ieftin,adica aprox.1200.La asta trebuie adaugata diferenta de taxe vamale,care in germania sunt 4%,iar la noi 20%,apoi diferenta de tva,la ei e 16%,la noi 19%,ceea ce ne da 1434 de euro.Daca au importat statia sa zicem acu 7-8 luni,cand euro era 40de mii,rezultatul este 57 de milioane.Restul este,asa cum imi spunea baiatul de acolo,adausul comercial,care,va dati seama ,zice el,e mult mai mare la noi :):):):(B) Si sa stiti ca chiria de la Muzica e mai mare decat o chirie de spatiu in Germania ;)

rares, stiu ca ai dreptate, asa-s procentele, asa-s socotelile pe bune. numai ca cei de la MC reusesc sa ajunga la preturile din europa in magazinul muzica! dau un singur exemplu, desi am mai multe: un tuner korg pe care-l gaseai la thoman cu 86E si la MC cu 90E! asa da! nu mai are nici un rost pentru o asa diferenta sa-mi comand in alta parte. probabil ca cei de la MC se pricep ceva mai bine (eu zic mult mai bine) la ceea ce se cheama "pret pentru dealer la contractari", pentru ca altfel nu gasesc explicatia. iar noi, ca reactie, putem sa probam in continuare la diverse magazine (sa nu-i iertam nici pe cei de la yamaha, ca si-acolo...) si sa comandam aiurea, pentru ca asta-i comertul pana la urma! in sensul asta vorbeam de preturi decente. :o

Link to comment
Share on other sites

rares, stiu ca ai dreptate, asa-s procentele, asa-s socotelile pe bune. numai ca cei de la MC reusesc sa ajunga la preturile din europa in magazinul muzica! dau un singur exemplu, desi am mai multe: un tuner korg pe care-l gaseai la thoman cu 86E si la MC cu 90E! asa da! nu mai are nici un rost pentru o asa diferenta sa-mi comand in alta parte. probabil ca cei de la MC se pricep ceva mai bine (eu zic mult mai bine) la ceea ce se cheama "pret pentru dealer la contractari", pentru ca altfel nu gasesc explicatia. iar noi, ca reactie, putem sa probam in continuare la diverse magazine (sa nu-i iertam nici pe cei de la yamaha, ca si-acolo...) si sa comandam aiurea, pentru ca asta-i comertul pana la urma! in sensul asta vorbeam de preturi decente. :)

da,da cei de la MC au sarit o veriga din lant,pentru binele nostru,de fapt.Lantul "trofic" :) ar fi:importator,angrosist,magazin,dar in cazul lor nu este angrosist,si ei sunt si importatori si magazin,ceea ce da mai mult spatiu de manevra la preturi,pe cand Fender are de fapt importatorul si distribuitorul in Germania,astia de aici aproape ca sunt doar partea de magazin,ei fac importul din Germania,nu din state(China).Sa stii ca in biznisu cu instrumente,adaosul fiecarei verigi este destul de bine stabilit,nu merg adaosuri Romanesti,de 500%,ca in piata la cartofi.Supermarketurile dau cu un adaos mai mic,fiindca vand mult si-si permit,si tot pt.ca vand mult obtin preturi mai bune de la producatori,dar nici Thomann nici Music Store nu au preturi foarte bune la toate chestiile,unii au mai bune la anumite marci,altii la altele

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.