www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Showmaster.


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

salve! am dat peste modelul showmaster de la fender. ce parere avetzi de chitara? a incercat-o cineva? asa, chitara arata ca o bijuterie dar nu stiu dak se poate preta si la rautatzi. astept raspunsuri concludente, ty

 

 

later edit: here is a link: http://www.fender.com/products/search.php?...&cat=showmaster

Edited by Johnny I
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Umilele mele cunostinte zic ca Showmasteru e seria cea mai "rock" de la Fender. Strict ca aspect, imi pare rau ca au stricat-o cu headstocku ala... in rest, jos palaria. La partea tehnica... au lemnuri bune, top-uri de calitate, finisare pe masura pretului. Din pacate, grifful e tot marca Fender, deci prea putin comod pentru rautati dalea rapide (nu se compara cu un Ibanez).

 

PS: Miam promis ca o sa imi cumpar una... in viitorii 10-15 ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Din cate stiu Chris Impellitteri foloseste un Showmaster cu SD '59 in bridge (->amp Peavey 5150) pt a inregistra partile ritmice. Nu stiu cat de aproape e de tonul pe care il cauti dar e destul de "rau"

Link to comment
Share on other sites

Am incercat o chitara Fender Showmaster QBT acu cateva saptamani.

Pot zice ca m-am inteles cu ea. Griful e mai confortabil ca la un Stratocaster si ai acces facil pana la tasta 24, gratie gatului lipit (e set neck) . E usoara, ca e din lemn de tei deci e buna pt cantari lungi, ca nu te termina de spate :) . Finisajele alea dragute sunt aplicate. Intr-adevar, dozele sunt Seymour Duncan: Pearly Gates in bridge si 59 reverse polarity la neck. Unitatea de tremolo e tip recessed-o corcitura dintre un tremolo vintage si un Floyd Rose. O chestie interesanta e pragusul din grafit. Asta se autolubrifiaza in contact cu otelul corzilor, ceea ce ingreuneaza dezacordarea chitarei in cazul abuzarii barei de tremolo :)

Recunosc ca si eu sunt tentat de chitara asta, dar nu imi convine de loc faptul ca are set neck-but hey, that's me.

Iat si un link util zic eu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Showmaster

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.