www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Twelve String Guitar


Guest suicune
 Share

Recommended Posts

Guest suicune

Infiintez acest topic pentru a afla de la alti utilizatori care poseda un asemenea instrument ce modele au, care sunt recomandate, sfaturi si alte cele. Eu personal abia mi-am cumparat prima mea chitara cu 12 corzi, de la Hora Reghin. O puteti vedea pe forum. In afara de aspectul ei, m-a uimit si sunetul, care este mai ascutit decat la chitara mea cu 6 corzi, care un sunet ceva mai cald, probabil datorita corzilor. Oricum, mai am de invatat destul de multe despre manipularea unei chitari cu 12 corzi. Eu am cumparat-o cam dezacordata si am stat acasa vreo 45 de minute sa o acordez :) . Dar sunetul pe care il scoate merita timpul petrecut pentru acordare. O fi ea Reghin, dar pentru mine suna nu bine, ci minunat. Totusi, am o intrebare pentru cei care au un asemenea instrument. Am citit pe internet ca uneori e bine sa tii chitara acordata cu un ton mai jos pentru a mai relaxa putin griful. Voi sunteti de acord cu aceasta idee?

Edited by suicune
Link to comment
Share on other sites

Salut!Intru si eu in acest fan-club,cu un harley benton HBD200-12NT.Este un double-six electro-acustic,cumparat de aici de pe forum,care m-a uimit prin sunetul ei atat la rece cat si amplificata.Multi ma avertizau inainte sa o cumpar ba ca o sa se dezcordeze repede,ba ca gatul e ingrozitor de lat,ca o sa ma doara degetele si cate si mai cate...pot sa spun ca niciunul dintre aceste lucruri nu au fost nimic altceva decat pareri imaginate...Chitara sta acordata cu saptamanile,corzile sunt foarte jos=>foarte usor de apasat,gatul este doar cu vreo 3 mm mai lat ca la o chitara acustica normala!Cat despre acordat te vei obisnui repede!initial imi era greu sa localizez fiecare coarda ce cheita are..dupa vreo saptamana deja era floare la ureche!

 

PS:nu stiu ce importanta are treaba cu acordajul mai jos...eu o am de 3 luni si o tin numai in standard E si e totul ok :-??.

 

Pun si niste poze cu chitara :) :

post-11684-1260880083_thumb.jpg

post-11684-1260880093_thumb.jpg

post-11684-1260880106_thumb.jpg

post-11684-1260880121_thumb.jpg

post-11684-1260880136_thumb.jpg

post-11684-1260880503_thumb.jpg

post-11684-1260880524_thumb.jpg

post-11684-1260880539_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Salut!Intru si eu in acest fan-club,cu un harley benton HBD200-12NT.Este un double-six electro-acustic,cumparat de aici de pe forum,care m-a uimit prin sunetul ei atat la rece cat si amplificata.Multi ma avertizau inainte sa o cumpar ba ca o sa se dezcordeze repede,ba ca gatul e ingrozitor de lat,ca o sa ma doara degetele si cate si mai cate...pot sa spun ca niciunul dintre aceste lucruri nu au fost nimic altceva decat pareri imaginate...Chitara sta acordata cu saptamanile,corzile sunt foarte jos=>foarte usor de apasat,gatul este doar cu vreo 3 mm mai lat ca la o chitara acustica normala!Cat despre acordat te vei obisnui repede!initial imi era greu sa localizez fiecare coarda ce cheita are..dupa vreo saptamana deja era floare la ureche!

 

PS:nu stiu ce importanta are treaba cu acordajul mai jos...eu o am de 3 luni si o tin numai in standard E si e totul ok :-??.

 

Pun si niste poze cu chitara :) :

 

Nu arata rau chitara, si e posibil sa nici nu sune rau, din pacate cheile de acordaj par destul de slabe, nu stiu daca dupa cativa ani o sa mai stea la fel de bine acordata. In rest bafta si sa tocesti cat mai multe seturi de corzi pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Nu arata rau chitara, si e posibil sa nici nu sune rau, din pacate cheile de acordaj par destul de slabe, nu stiu daca dupa cativa ani o sa mai stea la fel de bine acordata. In rest bafta si sa tocesti cat mai multe seturi de corzi pe ea.

 

multumesc!sa fie!

 

crede-ma,doar nu par...sunt foarte tapene..si in caz de ceva le pot inlocui...suna prea bine chitara ca sa imi fac griji pentru chei...daca exista doritori,fac si sample :) .

Link to comment
Share on other sites

servus! sunt si eu posesor si mai ales utilizator de 12 string. am un takamine ef381sc pe care o tin acordata cu un semiton sub standard.

 

problema cu acordajul standard nu e gatul chitarei, ci top-ul, care s-ar putea curba spre exterior in zona bridge-ului datorita fortei foarte mari a celor 12 corzi. daca e construita bine, o chitara cu 12 corzi poate fi tinuta fara probleme si in acordaj standard. eu prefer acordajul cu un semiton mai jos din alte motive: in primul rand pentru sunet (chitara suna ceva mai cald si are mai multa profunzime si bass), iar tensiunea scazuta usureaza cantatul (iar asta chiar conteaza cand canti 3-4 ore pe zi pe un 12 string).

 

in rest nu pot sa spun decat ca nimic nu se compara cu un 12 string folosit cum trebuie si cand trebuie. pentru mine este "the ultimate rhythm machine" :)

 

cheers,

mihai

post-46-1260903797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.