www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Customizare Epiphone Pls Help


Guest catalindinuion
 Share

Recommended Posts

Guest catalindinuion

Hello,

 

Mi-am cumparat de vreo luna un Epiphone Les Paul Special 2 si as vrea sa o imbunatatesc. Si ma gandeam sa-i cumpar doze noi (eventual sa ma incadrez si intr-un buget de 600-700 lei). Ca stil as vrea sa cant balade (guns n' roses, metallica, savatage) adica nu chestii ca death metal sau black.

 

So... ce doze imi recomandati? Si care unde vin. Adica ce doza ar fi optima in neck si care in bridge?

 

Ms anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1108

 

E putin mai versatil asta, poti canta pe el de la metal la blues.

 

E mai versatil JB-ul, intr-adevar, sa zicem ca e mai bun decat '59 la metal, desi daca '59 e bun pentru Mark Morton din Lamb of God e bun pentru oricine. Iar '59 de neck e mai bun pentru solouri decat Jazz, suna November Rain 100%. :) Varianta perfecta ar fi JB+'59, dar din pacate nu e la set si te-ar ajunge la 600 lei.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
E mai versatil JB-ul, intr-adevar, sa zicem ca e mai bun decat '59 la metal, desi daca '59 e bun pentru Mark Morton din Lamb of God e bun pentru oricine. Iar '59 de neck e mai bun pentru solouri decat Jazz, suna November Rain 100%. :) Varianta perfecta ar fi JB+'59, dar din pacate nu e la set si te-ar ajunge la 600 lei.

 

Well am de gand pana la urma sa cumpar unul dintre seturi. Pararea ta finala ar fi? JB&Jazz sau '59?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea si probabil a multora e sa o dai la schimb + investitia ta si sa iti iei alta chitara

 

+1. pe la 1000 de lei, gasesti cu siguranta o chitara bunicica. dozele nu trebuie sa fie neaparat de firma ca sa sune bine, si e foarte important ca instrumentul sa produca un sunet bun la rece :)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
+1. pe la 1000 de lei, gasesti cu siguranta o chitara bunicica. dozele nu trebuie sa fie neaparat de firma ca sa sune bine, si e foarte important ca instrumentul sa produca un sunet bun la rece :)

 

Cred ca ai dreptate si totusi... abia am luat chitara. Nu as vrea sa o si dau deja. Nu stiu, parca m-am atasat de ea. Oricat de jaf ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de off topic dar ce chitara ai ?

 

E harley - Benton cumva ?

 

Scuze daca gresesc, dar seamana cu Harley Benton - Flying V , cum e chitara mea :)

:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... la aia din avatar te refereai. Pãi de ce nu zici așa, nene? :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Scuze de off topic dar ce chitara ai ?

 

E harley - Benton cumva ?

 

Scuze daca gresesc, dar seamana cu Harley Benton - Flying V , cum e chitara mea :)

 

La avatar am un jackson flying v

 

'59.

 

Ms! O sa ma las pe mana si o sa iau un set '59.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang

Mie mi se pare o chitara foarte buna special 2 , eu am una de vreo 2 ani si suna foarte bine si pe clean si pe distors, totusi nu se merita sa ii schimbi dozele, dozele pe care le are ea sunt foarte bune , decat sa dai 5- 6 milioane pe o pereche de doze mai bine o vinzi si mai pui aia 5-6 milioane si iti iei o chitara mai buna.

Da pentru ce zici tu ca vrei sa canti chitara aia e super suficienta.

Mai bine iti iei un procesor sau niste pedale

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare o chitara foarte buna special 2 , eu am una de vreo 2 ani si suna foarte bine si pe clean si pe distors, totusi nu se merita sa ii schimbi dozele, dozele pe care le are ea sunt foarte bune , decat sa dai 5- 6 milioane pe o pereche de doze mai bine o vinzi si mai pui aia 5-6 milioane si iti iei o chitara mai buna.

Da pentru ce zici tu ca vrei sa canti chitara aia e super suficienta.

Mai bine iti iei un procesor sau niste pedale

 

eu as fi de parere ca niste pedale sau un procesor nu te ajuta prea mult, daca chitara nu suna bine de una singura, fara efecte si alte minuni...mai degraba iti ofera iluzia unui sunet ok, daca pot spune asa :)

in schimb, un amplificator bun chiar te poate ajuta sa scoti un ton ca lumea dintr-o chitara mai slaba :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang
eu as fi de parere ca niste pedale sau un procesor nu te ajuta prea mult, daca chitara nu suna bine de una singura, fara efecte si alte minuni...mai degraba iti ofera iluzia unui sunet ok, daca pot spune asa :)

in schimb, un amplificator bun chiar te poate ajuta sa scoti un ton ca lumea dintr-o chitara mai slaba :)

 

 

Dar chitara asta suna chiar bine la rece, a mea cel putin - desi , am auzit eu o poveste cum ca cele facute in china sunt foarte proaste , a mea e koreea, s-ar putea a lui sa fie chinezeasca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.