www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce...


greengod
 Share

Recommended Posts

Am si eu catevva intrebari;in curand o sa ma apuc de chitara cu cativa prieteni,vreau sa fac trupa,vas fi recunoscator daca m-ati ajuta.Navem niciunul la voce,numai vocea lipseste vrem sa cantam thrash metal(din placere) si totodata vrem sa cantam corect nu vreau sa-mi bat joc de muzica rock falsand :) .Eu am ureche muzicala,pot sa reproduc sunete cu vocea,dar falsez pot sa tzip sa-mi ridic vocea cat de cat si pot sa cant cu vocea pieptului cat de cat(mentionez nu sunt fumator nam fumat niciodata)si ma apuc destul de tarziu de muzica am 17 ani,credeti ca voi putea sa invat sa-mi perfectionez vocea cat da cat? mentionez vreau sa cant thrash metal :):)

Link to comment
Share on other sites

tot ce trebuie e o respiratie corecta si mult exercitiu.respiratia corecta consta in faptul ca atunci cand respiri sa nu duci aerul in piept ci in stomac pt a folosi tot plamanul...si na stii cum e foamea vine mancand...cu cat exersezi mai mult cu atat vei canta mai corect.

Link to comment
Share on other sites

pt trash nuti trebuie voce. trebe doar exercitiu.

Ba eu cred ca tre sa ai niste corzi foaaaarte rezistente sa poti rage atata timp. Cam greu sa faci tehnica corecta pt. a face ceva nefiziologic. E ca si cum ai vrea sa-ti faci piciorul sa reziste unei lovituri cu bata. Ai sansa sa se rupa sau ai sansa sa reziste si sa devina mai puternic. E riscant. Noroc ca exista foniatrii :)). Pericolul studiului cantatului de nebun e ca odata ce s-au format niste reflexe e foarte greu sa scapi de ele. Daca-s gresite e rau. Respiratia trebuie sa fie costo-diafragmala dar nu trebuie dus prea departe proverbul bel respirare bel cantare. Sustinerea nu se poate face ...manual. Ea se intampla automat cand la nivelul corzilor se intampla ce trebuie. Ridicatul cartilor inspirand, sssiturile si altele sunt porcarii. Cantatul trebuie facut cat mai fiziologic. Cat mai aproape de modul in care vorbesti. Vocea insa trebuie concentrata atunci cand ne apropiem de pasaj. Concentrarea se face gandindu-ne la un U si o deschidere exagerata a gurii mai ales la inceput. Asta protejeaza vocea, coborand laringele pt. ca acesta sa nu fie inchis de epiglota(Datorita faptului ca ajunge foarte sus). Asta e cam tot . E foarte simplu de fapt. Tin sa precizez insa ca e aproape imposibil fara un pedagog bun care sa auda BINE ! Diferenta intre un sunet prost si un sunet bun poate fi extrem de subtila insa multe sunete proaste sau chiar unul singur poate duce la bye-bye voce. Bafta! E o cale grea studiul vocii. Va jur ca-i cel mai greu dintre toate instrumentele. Pt. voce nu-i tarziu deloc 17 ani. Unii ar zice ca-i devreme. Vocea se maturizeaza complet destul de tarziu la barbati. Abia cand se atinge un echilibru hormonal perfect vocea isi atinge peak-ul ca apoi pe masura ce imbatranesti s-o ia dracu :)). Ia un pian sau o chitara si ia incet note in zona ta comfortabila si foneaza-le. Nu strange ca sa fi exact pe ton. Incet incet ar trebui sa poti fona destul de precis.

 

Radu - cu atat exersezi mai mult vei canta mai corect doar daca exersezi corect. Exersatul unui lucru nu duce neaparat la perfectionare.

Link to comment
Share on other sites

Si atunci cand vreau sa growl,trag aer in piept sau expir aerul? :) imi este mai usor sa growl cnd expir si cnd trag aer in mine pot sa urlu foarte tare(zgomotos)si mi se ridica vocea ca la ala (dani filth) :)

 

Multumesc HIX chiar imi imi prinde bine informatia asta, nu stiam chiar tote aceste lucruri. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Am si eu catevva intrebari;in curand o sa ma apuc de chitara cu cativa prieteni,vreau sa fac trupa,vas fi recunoscator daca m-ati ajuta.Navem niciunul la voce,numai vocea lipseste vrem sa cantam thrash metal(din placere) si totodata vrem sa cantam corect nu vreau sa-mi bat joc de muzica rock falsand :) .Eu am ureche muzicala,pot sa reproduc sunete cu vocea,dar falsez pot sa tzip sa-mi ridic vocea cat de cat si pot sa cant cu vocea pieptului cat de cat(mentionez nu sunt fumator nam fumat niciodata)si ma apuc destul de tarziu de muzica am 17 ani,credeti ca voi putea sa invat sa-mi perfectionez vocea cat da cat? mentionez vreau sa cant thrash metal :):)

 

Probabil dupa faza asta o sa mi se dea in cap cu tot ce e la indemana, dar pentru thrash nu e prea greu. Eu unul am vocea acceptabila (gen mustaine - ma chinui umpic la grunts), singura chestie a fost pana mi-am obisnuit gatul (imi amintesc prima data cand am cantat violent revolution vocal... am tusit toata ziua :D) ca apoi mi-a mai trecut. Parerea mea e sa incepi sa-ti formezi vocea (exerciti: covere)... ca la thrash cam asta conteaza. :D

 

Astept sa mi se dea in cap! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.