www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

My Vocal Range.


Guest Synapsis
 Share

Recommended Posts

Guest Synapsis

Uhm, salut. Sunt nou pe aici si am dat de topicul asta:)

 

Fac canto de 1 luna, aproape. Proful meu de canto imi spune ca sunt bass-bariton, dar ambitusul meu este: C3-C5# ( pe piept), D5-F5 (falsetto, dar se aude strident)

Mi-a spus, de asemenea, ca trebuie sa ma decid daca vreau sa lucrez pe bariton sau sa imi intind vocea cu exercitii.

 

In corul de la scoala, cand se dadeau probe pentru cor, profesorul respectiv mi-a spus ca sunt tenor clar. Acum, are dubii si el. Chiar ieri mi-a zis ca nu stie ce sa faca..

 

 

Deci, pana la urma sunt tenor sau nu ? :)

 

thx :)

Link to comment
Share on other sites

Uhm, salut. Sunt nou pe aici si am dat de topicul asta:)

 

Fac canto de 1 luna, aproape. Proful meu de canto imi spune ca sunt bass-bariton, dar ambitusul meu este: C3-C5# ( pe piept), D5-F5 (falsetto, dar se aude strident)

Mi-a spus, de asemenea, ca trebuie sa ma decid daca vreau sa lucrez pe bariton sau sa imi intind vocea cu exercitii.

 

In corul de la scoala, cand se dadeau probe pentru cor, profesorul respectiv mi-a spus ca sunt tenor clar. Acum, are dubii si el. Chiar ieri mi-a zis ca nu stie ce sa faca..

 

 

Deci, pana la urma sunt tenor sau nu ? :)

 

thx :)

 

esti genial!

Link to comment
Share on other sites

Vocea se schimba in adolescenta, cand eram in cor in liceu eram tenor, acum sunt aproape sigur ca sunt bariton, sau undeva intre bariton si tenor, dar mi s-a ingrosat vocea, si din cate stiu e un fenomen comun.

 

In muzica gen rock insa conceptul de "range" e cam flexibil. Poti sa fii bariton sau chiar bass si sa nu ai un range asa mare dar sa canti foarte sus in head voice sau falsetto (ex. Rob Halford, Tim Owens, Warrel Dane, Geoff Tate), sau sa fii un tenor care atinge notele inalte in chest voice dar atinge si note mai joase (ex. James Labrie). In general in muzica de cor sau clasica nu folosesti belting, iti folosesti doar range-ul natural. In rock sau pop sau muzica usoara conceptele sunt mai flexibile.

 

C3-C5# nu prea suna a bariton. Bariton inseamna G2-G4 (aprox), iar bass F2-F4. Eu as zice ca esti tenor cu range-ul asta.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Synapsis
nici eu >:)

 

eu zic ca trebuie sa schimbi profesorul pana dai de ala care zice cum vrei tu :) ... :-??

chiar.. tu ce vrei sa fi cand te faci mare?

 

vreau sa ma fac chirurg ;) cardiolog, chiar :)) si daca o sa-mi placa muzica in continuare, mai mult ca un hobby, o sa ma axez pe asta :D

ce sa zici si tu , cristi :D)

 

pai proful asta e destul de bun, dar nah.. :D

mersi de raspunsuri ^^

Edited by Synapsis
Link to comment
Share on other sites

esti tenor acum , dar vei fi bariton mai tarziu. - LOL. De cand ti se schimba vocea esti acelasi lucru toata viata. Nu range-ul da tipul vocii ci locatia pasajului. Synapsis proful/profa ta e un idiot/idioata.(IMO exista un singur pedagog adevarat in Bucuresti si credeti-ma stiu destui). Tenorii au pasajul pe Fa, F #, Sol. Baritonii pe Re,Re#, C#. Asta da tipul vocii. Daca tu ai C#5 pe voce plina(nu chitzaieli subtiri si nici cantat de corist) facil dupa o luna de canto ( nu stiu ce intelegi prin pept )eu ma duc si-mi tai un picior(si cred ca multi altii din Romania). Pune o inregistrare C4-C5 pe vocala a sio sa-ti spun ce esti :)). A si pune o inregistrare si cu vocea ta vorbita. E destul de ....relevanta la barbati de obicei. Ce fel de muzica vrei sa faci ?

 

Metabog - nu mai ai acelasi range ca in liceu pt. ca ai invatat sa folosesti mai multa masa de coarda in cantat. Ai schimbat modul in care canti si de-asta. Daca chiar erai tenor in liceu inca esti si o sa fii toata viata insa abordarea notelor de peste pasaj nu e tocmai facila.

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Synapsis
esti tenor acum , dar vei fi bariton mai tarziu. - LOL. De cand ti se schimba vocea esti acelasi lucru toata viata. Nu range-ul da tipul vocii ci locatia pasajului. Synapsis proful/profa ta e un idiot/idioata.(IMO exista un singur pedagog adevarat in Bucuresti si credeti-ma stiu destui). Tenorii au pasajul pe Fa, F #, Sol. Baritonii pe Re,Re#, C#. Asta da tipul vocii. Daca tu ai C#5 pe voce plina(nu chitzaieli subtiri si nici cantat de corist) facil dupa o luna de canto ( nu stiu ce intelegi prin pept )eu ma duc si-mi tai un picior(si cred ca multi altii din Romania). Pune o inregistrare C4-C5 pe vocala a sio sa-ti spun ce esti :) ). A si pune o inregistrare si cu vocea ta vorbita. E destul de ....relevanta la barbati de obicei. Ce fel de muzica vrei sa faci ?

 

Metabog - nu mai ai acelasi range ca in liceu pt. ca ai invatat sa folosesti mai multa masa de coarda in cantat. Ai schimbat modul in care canti si de-asta. Daca chiar erai tenor in liceu inca esti si o sa fii toata viata insa abordarea notelor de peste pasaj nu e tocmai facila.

 

uite inregistrarea: Voice

 

 

fara sa ma incalzesc, fara nimic :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Synapsis
Vezi ca acolo canti C3-C4 nu C4-C5. Ideea era sa faci C4-C5 ca sa aud ce se intampla la F4. IMO sansa sa fii bariton e sub 10%. Gaseste-ti alt prof de canto. E evident ca din pacate acesta nu are habar.

 

uhm. e c4-c5.

c4 e middle c. am cantat octava centrala.

eu nu pot sa urc mai mult de mi-ul de dupa octava centrala :))

 

o sa fac asta. multumesc de sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Da, de obicei din momentul in care s-a schimbat (aproape peste noapte pare), vocea, desi nu este matura este in mare definitivata ca si categorie :) ( nu si subcategorie ). Vocea lui nu suna a voce de copil. Suna a voce de adolescent. Mie de la 14-15 ani pana acum vocea IN SINE mi s-a schimbat foarte putin.

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Synapsis : fii atent : incearca sa canti ca si cum ai vorbi. Nu fa vocalize pe o singura vocala. Foloseste cuvinte. Cand treci de do-re-mi, incearca sa incepi sa dai vocii culoare baritonala( NU INGROSA) schimband vocalele putin spre un U laaaaarg. Asta o sa te ajute sa treci de pasaj. Canta neaparat pe vocea ta. Nu subtia, nu ingrosa ci cum vorbesti.

 

Uite aici la ce ma refer :

 

Am atasat un exemplu cu sol sus. C4 - E4 - G4. Observa cum se schimba culoarea pe G4. Teoretic trebuia sa inceapa a se schimba de pe E4 dar sunt relativ incepator :). Dureaza ani de zile sa fie perfect pusa la punct zona pasajului si zona de dupa.

exempluacoperit.mp3

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.