www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatie Chitara


metallicaordie
 Share

Recommended Posts

Buna!

Asta e primul meu post, topic/ce o fi :)

Deci, sunt nou pe aici, si nu prea stiu cum sa ma adresez. Curand am luat de la scoala de la mine (bineinteles cu acordul directorului / directoarei) o chitara acustica kre statea aruncata intrun colt de cativa ani...si ma gandeam ca sa o readuc la viata. Nu vreau sa merg la Guitar shop sau altundeva, cum am vazut pe alte posturi de pe RGC. Doresc sa o repar acasa singur cu ceva unelte care le are tot omu'. In afara de asta, am 2 chitari functionale la care cand foarte des:) una acustica (cea din dreapta) si una electrica (cea din stanga); deci cea problema, e cea din mijloc, si doresc s-o repar:

prima poza

a 2-a poza

a 3-a poza

 

Oricine m-ar putea ajuta in privinta asta sa imi spuna..am nevoie doar de idei..cum sa fac aia, aialalta, si tot asa :) astept

Multiumesc.

Edited by metallicaordie
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se merita...

totusi ce buget ai?

 

pai nu am un buget fix..si nici nu prea vreau sa dau bani din buzunar..dar tot ce vreau sa platesc sunt corzile si cheile..restul vreau sa fac din pasiune si din ce am prin garaj. vreau doar idei cam cum as putea reface-o

Edited by metallicaordie
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie funcionala iti trebuie: Cheite,corzi,pragus si un bridge(calus)

Cheitele poti sa cumperi relativ ieftin daca stii unde sa cauti,sub 50 de lei,

Pragusul cu un pic de indemanare il poti face din os

Bridge'ul acela il poti face din un lemn de esenta tare...

 

Iar la capitotul estetica...ca sa o vopsesti,in primul rand trebuie sa dai jos toata vopseaua veche,nu e o munca foarte usora.In locul tau as lasa-o asa.

-Dai jos vopseaua,sunt diferite metode,hartie abraziva,decantol(motoda chimica),cu pistol cu aer cald(nu stiu exact cum se numeste)...am vazut un batran care reconditiona instrumente si dadea jos vopseaua veche cu cioburi de sticla...

-dai cu grund,vopsea si lac

Acuma iarasi,se poate cu pulverizator sau cu pensula...

 

In primul rand vezi sa fie gatul drept,ca daca nu ii drept gatul nu se prea merita toata investitia,din cate stiu modelul asta nu are truss rod...si ii mai greu sa indrepti gatul.

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie funcionala iti trebuie: Cheite,corzi,pragus si un bridge(calus)

Cheitele poti sa cumperi relativ ieftin daca stii unde sa cauti,sub 50 de lei,

Pragusul cu un pic de indemanare il poti face din os

Bridge'ul acela il poti face din un lemn de esenta tare...

 

Iar la capitotul estetica...ca sa o vopsesti,in primul rand trebuie sa dai jos toata vopseaua veche,nu e o munca foarte usora.In locul tau as lasa-o asa.

-Dai jos vopseaua,sunt diferite metode,hartie abraziva,decantol(motoda chimica),cu pistol cu aer cald(nu stiu exact cum se numeste)...am vazut un batran care reconditiona instrumente si dadea jos vopseaua veche cu cioburi de sticla...

-dai cu grund,vopsea si lac

Acuma iarasi,se poate cu pulverizator sau cu pensula...

 

In primul rand vezi sa fie gatul drept,ca daca nu ii drept gatul nu se prea merita toata investitia,din cate stiu modelul asta nu are truss rod...si ii mai greu sa indrepti gatul.

 

Mersi mult pentru tot.

Cheitele - se pot cumpara

Corzile - la fel

Pragus si bridge - pot lua modelul de la cealalta acustica si sa imi faca tatal meu din metal asa frumos...inox sau fier sau ceva :)

Gatul este drept din toate privirile si unghiurile

Este musai sa dau jos vopseaua aia? are ceva daca dau peste? sau in cel mai rau caz (daca este greu de dat jos, si nu se poate pune peste) o las asa chiar daca arata cam urat:|.

 

Mersi inca odata!

Link to comment
Share on other sites

Este musai sa dau jos vopseaua aia? are ceva daca dau peste? sau in cel mai rau caz (daca este greu de dat jos, si nu se poate pune peste) o las asa chiar daca arata cam urat:|.

 

Vezi cum a crapat lacul?Dungile,crapaturile in lac toate o sa se vada la fel daca dai cu vopsea peste.

La chitara asta poti sa dai jos vopseaua usor,pentru ca dupa cum vezi deja e 'coapta'.Pun pariu ca si cu degetul poti da jos vopseaua :)

In caz ca totusi vrei sa o vopsesti,desi nu cred ca se merita,vezi ca sunt mai multe faze de pregatire pe care trebuie sa le urmezi ca sa iasa cum trebuie.Nu ii chiar asa usor cum ii in teorie :) ii o munca migaloasa

Link to comment
Share on other sites

ca sa arate bine in final, parerea mea este sa faci urmatoarele:

- dai jos tot ce se poate de pe ea (mecanisme, cordar)

incearca sa cureti vopseaua cu un cutter si ce nu mai iese la cutter pune pe o masina de slefuit (nu pretentioasa ( de cativa zeci de lei) hartie de slefuit cu granulatiile urmatoare: 120, 180. Cu grija si uniform pana dai jos toata vopseaua. ideea este sa aduci la "alb" lemnul. apoi cu hartie de slefuit de 200 intri la final (cu cat suprafata este mai fina la finisarea in alb cu atat grundul si lacul ce il aplici ulterior va avea aderenta si aspect final mai bun ). Incearca sa gasesti un grund de lemn pe baza de apa , de altfel si lacul ti-l recomand sa fie pe baza de apa (fata instrumentului cel putin nefiind incarcata cu lac va putea sa dea in final un ton mult mai bun).

- lacuire si uscare (lasi la uscat zile bune si in atmosfera controlata de umiditate si de praf)

- Montare cordar

- confectionare calus (esenta tare, daca gasesti ceva exotic de esenta tare si mai bine)

- Monteaza un set nou de mecanisme pe metal (sunt si pe placa , gen clasica dar sunt si individuale - in functie de capul gatului)

- Un pragus nou (se gasesc in magazine, vezi inainte ce latime are gatul acolo sus sa stii ce pragus sa ceri)

- Un set de corzi de metal.

 

In mare ca acestea ar fi

 

Lacuirea daca o poti face cu pistolul.... ar fi ok, ca la pensula.....

Link to comment
Share on other sites

ca sa arate bine in final, parerea mea este sa faci urmatoarele:

- dai jos tot ce se poate de pe ea (mecanisme, cordar)

incearca sa cureti vopseaua cu un cutter si ce nu mai iese la cutter pune pe o masina de slefuit (nu pretentioasa ( de cativa zeci de lei) hartie de slefuit cu granulatiile urmatoare: 120, 180. Cu grija si uniform pana dai jos toata vopseaua. ideea este sa aduci la "alb" lemnul. apoi cu hartie de slefuit de 200 intri la final (cu cat suprafata este mai fina la finisarea in alb cu atat grundul si lacul ce il aplici ulterior va avea aderenta si aspect final mai bun ). Incearca sa gasesti un grund de lemn pe baza de apa , de altfel si lacul ti-l recomand sa fie pe baza de apa (fata instrumentului cel putin nefiind incarcata cu lac va putea sa dea in final un ton mult mai bun).

- lacuire si uscare (lasi la uscat zile bune si in atmosfera controlata de umiditate si de praf)

- Montare cordar

- confectionare calus (esenta tare, daca gasesti ceva exotic de esenta tare si mai bine)

- Monteaza un set nou de mecanisme pe metal (sunt si pe placa , gen clasica dar sunt si individuale - in functie de capul gatului)

- Un pragus nou (se gasesc in magazine, vezi inainte ce latime are gatul acolo sus sa stii ce pragus sa ceri)

- Un set de corzi de metal.

 

In mare ca acestea ar fi

 

Lacuirea daca o poti face cu pistolul.... ar fi ok, ca la pensula.....

 

iti multiumesc enorm de mult. De asemenea doresc sa le multiumesc si celorlalti pentru toate raspunsurile primite. Sper sa o fac bine cat de curand si apoi va voi arata niste poze cu ea refacuta. Multiumesc inca odata, atat tie cat si celorlalti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.