www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pod 2.0 Vs Pod Studio Ux1


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Care vi se pare mai bun? Ambele pe thomann au aprox acelasi pret. Despre Pod 2.0 am vazut mai multe adica parca ii este facuta mai multa reclama decat UX1. Ma rog, care l-ati lua in locul meu? Si ziceti dc, puncte pro-contra.

 

Linkurile: http://line6.com/pod20/index.html

http://line6.com/podstudioux1/index.html

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Sa-l luam pentru ce?

 

Pentru cantat in studio e mai bun UX1, in live sau la un jam cu prietenii cu UX1 nu prea ai ce face.

 

Eu personal mi-as lua un UX1 pentru inregistrari, in live prefer tonul analog oricarui procesor (e doar preferinta mea, nu am nimic cu cei care folosesc procesoare).

Link to comment
Share on other sites

UX are ca avantaje Mic-In si iesiri separate L/R si monitor si ca dezavantaje, trebe sa cari dupa tine un laptop, daca vrei sa il folosesti live.

POD nu are nici avantajele dar nici dezavantajele de mai sus

 

Pentru recording, UX1.

Pentru live, VOX Tonelab.

 

Ca o completare, Vox Tonelab suna toate bine, dar sunt mai utile in live cele cu footswitch, respectiv SE si LE. Tonelab ST nu am probat, dar din cate spun toti nu se ridica la valoarea celorlalte doua, de fapt au inceput sa sune din ce in ce mai prost, daca ar fi sa facem un top ar arata astfel: SE-LE-ST. Pentru recordin UX1 mi se pare genial.

Link to comment
Share on other sites

...parca 2.0 merge si live nu? Adica sa zicem folosit impreuna cu ampu pt efectele/distorsiile 2.0-ului.

 

Fii-miu canta pe Pod 2.0 in trupa care o are la liceu (i-am ascultat ieri). Intrind direct in mixer suna bine, in intrarea chitarii unui amplificator prost, si in retur-nul unui FX Loop depinde de amplificator. Cum a scris deja Blackthorn, iti trebuie o pedala ca sa-l controlezi, sau in cel mai rau caz sa-l ai imediat linga tine ca sa poti schimba canalele manual. Daca tii seama de aceste aspecte este folosibil in live si suna mai bine decit multe statii ieftine.

Edited by Blooz
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Pod X3 Live si sunt foarte multumit de el. Sincer nu cred ca ai putea scoate un ton mai bun cu tehnologia digitala de acum, decat poate cu AxeFx

 

http://www.fractalaudio.com/

 

Iar la Line6 mai toate produsele din ultima perioada au acelasi software inauntru, doar arhitectura hardware e diferita. .

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Fii-miu canta pe Pod 2.0 in trupa care o are la liceu (i-am ascultat ieri). Intrind direct in mixer suna bine, in intrarea chitarii unui amplificator prost, si in retur-nul unui FX Loop depinde de amplificator. Cum a scris deja Blackthorn, iti trebuie o pedala ca sa-l controlezi, sau in cel mai rau caz sa-l ai imediat linga tine ca sa poti schimba canalele manual. Daca tii seama de aceste aspecte este folosibil in live si suna mai bine decit multe statii ieftine.

 

Inca nu am ajuns sa cant live, mai am de munca dar se va intampla totusi asa ca o sa iau un ux1 pe moment si in viitor daca va fi nevoie o sami iau altceva. Inca sunt in stadiul de a experimenta cu diferitele sunete, avand doar chitara si amp pana acum care si acestea ar merita un upgrade... dar toate la timpul lor. Multumesc de opinii tuturor :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.