www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Roller Nut


Victor
 Share

Recommended Posts

http://www.thomann.de/gb/fender_rollensattel_lsr.htm

 

Stie cineva unde pot gasi asa ceva in Bucuresti ? Ma gandesc ca e penibil si ineficient sa fac comanda pe thomann pentru atata lucru.

 

Sigur , cum intri in Bucuresti pe stanga a doua straduta la subsol e o magazie de Fender-roller nut.

Practic de aici distribuie Chinezii in toata lumea .Dar grabeste-te ca am auzit la radio ca este razie impotriva chinezilor ce vor sa preia cu forta conducerea in afaceri in zona.Eu nu gasesc in toata Europa " un surub " ptr Vibrator Fender "System I" fabricat de Khaller prin Schaller .

 

In orice caz sa cumperi ( comanzi ) Schaller , iei fac cele mai bune hardware ptr chitare ( chiar daca apare inscriptionat pe piese Made in USA sau American Fender ...cele profi sunt Schaller)

 

Pe de alta parte cred ca nu ai nevoie de asemenea "nut" ci de vibrator cu role .Eu am vibratorul System I cu role si menghina de la headstock nu o strang numai atat sa nu zbarnaie corzile ( deci coarda se poate acorda ) si nu se dezacordeaza .

Am o chit "Vintage" care are hardware "Wilkinson" aceasta are un nut din ceva material "grafitat" , nu se agatza si nu se dezacordeaza de la utilizarea agresiva al vibratotului.

 

Role la vibrator tip stratocaster trebuie deoarece coarda este franta la 90grade si se uzeaza puternic pe punctul de sprijin aici ajuta rolele ,la nut unghiul este "lin" asaca nu se frange coarda .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.