www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Imi Cumpar O Chitara?


Guest mutirips
 Share

Recommended Posts

Guest mutirips

Deci vreau sa stiu si eu cum ar trebui sa fie o chitara acustica pe care sa pot invata si eu ceva.... ma refer la faptul ca vreau o chitara 'buna' la un pret de 2.500.000 lei atat imi pot permite :). Stiu sa "zdrangan" 3 acorduri atat... deci AM NEVOIE de o chitara acustica pentru a invata sa 'cant' cine ma ajuta pls mult cu niste sfaturi pe care sa le aplic in magazin, cum ar fi: grosimea grifului, distanta intre corzi si grif, planeitatea grifului, rezonanta cutiei.... etc. Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest mutirips

in situatia ta ai varianta "intreaba un prieten", in sensul de a-l ruga sa mearga cu tine in magazin.

'geaba intrebi aici - teoria-i teorie, practica in schimb e ucigatoare.

Da asa este... dar, "prietenu`" ala al meu e unavalabile pt moment si nu prea am ce sa fac + ca eu maine adica vineri am banii si sunt cu ei in dinti la magazin nu de alta da` nu mai am rabdare... :) oricum... azi e joi..., ba nu e deja ora 00:49 deci eu in cateva ore adica 12 ore.... o sa o am oricum multumesc mult!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mutirips

Voi ce ziceti de chitarile acustice maxim??? e ceva de capu` lor adica un tip care vinde la "muzica" mi-a zis ca fata de reghin astea nu falseaza dar nu au aceeasi calitate a lemnului si mi-a mai zis ca reghinu are defecte de "finisaj"

Link to comment
Share on other sites

Ar fi fain sa te uiti la grif sa fie drept

Distanta la octava dintre corzi si grif sa fie de 2mm cam.Cheitele sa sa invarta usor, si pragusul sa fie bine santuit, iar in momentul cand dai acordurile alea 3 pe care le stii sa nu iti zdrangane chitara(corzile de grif sausa fie desprinsa cutia)

Cam asta e parerea mea daca te mai ajuta cumva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Mai sper ca nu e prea tarziu....

 

NU FACE GRESEALA SA TE DUCI SINGUR SA-TI CUMPERI O CHITARA ACUSTICA!

 

- sunt multe aspecte de care tre sa tii cont mai ales la o chitara de 2.500.000.. La electrica mai e cum mai e ca se poate regla ulterior... dar la o chitara clasica sau acustica... e mai complicat....

-eu iti recomand la bani astia o chitara Hora..la capitolul chitara acustica astia stau destul de bine.. de maxim eu unu nu am auzit... au magazin de prezentare la P-ta Alba Iulia... magazinul Rapsodia in spate la Traffic .. si preturile aici sunt ceva mai mici ca in Muzica...

 

-Daca vrei pot sa merg eu cu tine .. numai ca nu prea am timp :) adica astia inchid la 16 am impresia si deschid la 10... dar azi s-ar putea sa plec mai devreme de la servici.. asa ca s-ar putea sa ai noroc...eu oricum locuiesc in zona asa ca nu e prea mare deranju nu mai sa pot ajunge... :) da-mi un telefon pe la ora 13 ... 0721626711.. si iti explic cum sa ajungi in zona. si daca e ne intalnim pe la ora 14:30 acolo ok?

 

-pana una alta viziteaza site-ul lor ... si vezi cam ce chitara iti permiti la bani pe care-i ai...

-preturile sunt putin mai mici in realitate decat cele de pe site.. preturile sunt trecute la versiunea in limba engleza...

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Salut , uite daca vrei pot sa vin cu tine la muzica sa iti cumperi. Id meu de mess : s_stanciulescu

Io maine pot dupa 1:30 ca pana atunci am scoala, dar oricum am treaba pe la cismigiu deci as putea sa merg cu tine macar sa te uiti / vedem o chitara doua. Daca te hotarasti, anunta-ma pana la 10 diseara pe mess sau pe forum. Bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mutirips

wow!!! chiar sunteti de treaba dar chestia e ca m-am trezit cu ea pe pat cand am venit de la scoala :)) cumparate de fratele meu... care habar n-are ce-i aia chitara da ma rog... calu de dar nu se cauta la dinti... si apropo cam zdrangane coarda mare si cea mijlocie de grif... ce-i de facut? e vorba de o chitara maxin acustica... asta este mi-am cam luat teapa mai ales ca am zdranganit cu ea de 3 ori si s-a dezacordat.... griful este drept dupa ochiul meu.... dar asta este... poate data viitoare o sa imi aiu una mai buna si stiu care sunt bugurile.... va multumesc mult!! oricum e deja tarziu.. dar asta este... :) uratimi zdranganeala placuta... mai ales ca deja ma dor degetele de la corzi :)(

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pacat ca fratele tau s-a grabit probabil din dorinta de a-ti face o surpriza :)

 

trebuia sa-i explici ca atunci cand cumperi o chitara nu e ca si cand te duci sa iei paine :)

 

Trebuia sa ai si tu rabdare... sa mearga cineva cu tine:)... pe mine ma cam oftica fazela astea.. cand parinti in loc sa-si lase odrasla sa se duca cu un prieten care se pricepe , tin mortis sa se duca ei la magazin sa vada ei ca e noua.. etc

 

O chitara nu e ca un televizor.. ,,

 

In primul rand trebuia sa o incerci tu personal.. sa vezi cum iti pica in mana.. daca te simti bine cu ea... daca-ti place culoare etc.. si apoi unu care se pricepe sa o incerce.. ..pacat... eu sper ca in nestiinta lui fratele tau sa fi ales o chitara buna :) .. dar la bani astia tre sa incerci vreo 10 pana gasesti exceptia... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest mutirips

pacat ca fratele tau s-a grabit probabil din dorinta de a-ti face o surpriza :)

 

trebuia sa-i explici ca atunci cand cumperi o chitara nu e ca si cand te duci sa iei paine :)

 

Trebuia sa ai si tu rabdare... sa mearga cineva cu tine:)... pe mine ma cam oftica fazela astea.. cand parinti in loc sa-si lase odrasla sa se duca cu un prieten care se pricepe , tin mortis sa se duca ei la magazin sa vada ei ca e noua.. etc

 

O chitara nu e ca un televizor.. ,,

 

In primul rand trebuia sa o incerci tu personal.. sa vezi cum iti pica in mana.. daca te simti bine cu ea... daca-ti place culoare etc.. si apoi unu care se pricepe sa o incerce.. ..pacat... eu sper ca in nestiinta lui fratele tau sa fi ales o chitara buna :) .. dar la bani astia tre sa incerci vreo 10 pana gasesti exceptia... :(

Eh buna nebuna, cert este ca in 4 zile deja cant andri popa ;) cam fals dar cant.... toata treaba sta in felul urmator... culoarea este ok... dar... zdrangane o coarda (cea groasa, nu stiu daca e 1 sau 6) si ma cam enerveaza lucrul asta mai pot sa ma duc la muzica inapoi sa vad daca se poate face ceva? adica eu am scos coarda si am repus-o si a dat rezultate adica zdrangane cand o lovesc mai tare B) imi pare rau dar asta este data viitoare, o sa iau una mai buna acum cel putin stiu cum sa o cumpar... stiu sa o acordez cat de cat, etc.

 

PS. nu mai pot de degete am rani pe degetul mijlociu, e de rau... sau "las-o ma ca merge asa" peste durere trec eu.... dar sper sa mi se intareasca pielea... si sa nu mai fac rani la degete... :o

Edited by mutirips
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.