www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentator Mixer Behringer Mx602a


bulion
 Share

Recommended Posts

A mai fost cineva cascat ca si mine, sa piarda alimentatorul de la mixerul BEHRINGER MX 602A ?

http://www.behringer.de/EN/Products/MX602A.aspx

Am gasit numele de catalog AC adaptor PSU MXUL3 (numar de catalog PSU 0048)

http://www.dbmproaudio.com/behrparts.html#AC

Am incercat sa cumpar un nou alimentator dar la http://www.senia.ro/ unic distribuitor BEHRINGER din Romania, cand mi s-a spus ca alimentatorul costa peste 200 Ron cu tot cu transport am cazut pe spate.

BEHRINGER fiind o firma Germana am apelat la cineva din Germania sa imi cumpere acest alimentator. Aici alta surpriza, BEHRINGER nu mai exista in Germania, a fost mutata in USA, la telefonul companiei raspunde un robot care automat te transfera peste ocean. Desi in catalog are un pret de 15 USD, cu transport si vama, produsul ajunge in Romania tot la un pret de peste 200 Ron.

Ce e de facut. Singura solutie a fost sa desfac mixerul sa vad ce stabilizatoare exista si in felul acesta sa aflu tensiunile necesare. Am desfacut mixerul (operatie nerecomandata celor mai putin indemanatici); am vazut ca pe partea de alimentare sunt montate 2 stabilizatoare integrate 7815 si 7915. deci tensiunile de lucru sunt +/- 15 V. Ba mai mult sunt montate si diodele redresoare aferente fiecarei ramuri de tensiune, ceea ce duce la o concluzie simpla:

Alimentatorul este doar de curent alternativ, se poate inlocui cu un simplu transformator de 2 x 14 - 15 V /1A, iar mufa este un mini DIN cu 3 picioruse (similara celei de la mouse - PS2, cu precizarea ca are doar 3 picioruse 1 central si 2 laterale) Pe cel central se conecteaza punctul comun al infasurarilor secundare de la traf si pe laterale capetele infasurarilor de la traf.

Spor la treaba.

post-1842-1258417298_thumb.jpg

post-1842-1258417310_thumb.jpg

post-1842-1258417321_thumb.jpg

post-1842-1258417332_thumb.jpg

post-1842-1258417344_thumb.jpg

post-1842-1258417354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest Mastan Bogdan

vai am aceeasi problema cu un mixer behringer eurocrack mx 1604a, are aceeasi mufa .. mai mica decat xlr cu 3 pini...si alimentatoru original a fost de 18v, nu ma prea pricep la treburi deastea..care imi poate face un alimentator...undeva la 70-80 lei? daca da si nu pls add: bobo_blondutzu sa ma indrumati...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mastan Bogdan

vicSnd...da vad ca e cam acelasi alimentator..nu sti pe cati amperi e? ca stiu ca e de 18v ..da amperi..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.