www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marca Inregistrata


Guest drummer_tero

Recommended Posts

Guest drummer_tero

Salutare

 

Ajutati-ma si pe mine cu chestie va rog. Vreau sa inscriu la uniunea compozitorilor sau cum se numeste niste texte (sa nu ma trezesc ca imi canta altii piesele compuse). Am cateva semnale cum ca ar putea fi probleme cu fostii membrii de trupa si nu vreua sa am surprize. Care sunt formalitatile pentru treaba asta?

 

Merci fain

Tero

Edited by drummer_tero
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma speria proful de chitara cand studiam cu chestia asta, dar nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, decat daca scoti un album de succes si stie lumea de el. Daca e doar muzica de fun, mai canti live, mai pui piese pe net, nu o sa ai pierderi daca iti canta altii piesele. Parerea mea. N-as vrea sa-mi dau cu parerea dar probabil nu esti Madonna sa umbli prin tribunale pentru o piesa.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

E o problema cand iti canta altii piesele, mai ales ca drummer_tero spune ca fostii colegi de trupa atenteaza la piesele lui. :)

Eu unul nu m-as simti bine sa stiu ca mai e cineva care canta acelasi material mai ales ca l-am compus eu.

 

Oricum, inscrierea pieselor la UCMR se face gratis din cate stiu eu, trebuie completate niste formulare la ei unde e suficient sa prezinti cateva masuri din melodia piesei, poti pune si partiturile la toate instrumentele sau voce fara probleme.

Dupa ce te inscrii, in functie de cat de difuzata este piesa respectiva, primesti bani reprezentand drepturi de autor, asa ca ... mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.