www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Maxim


Guest GB
 Share

Recommended Posts

Salutare! Stiu pe cineva care doreste sa-si ia o electroacustica. A vazut la Muzica unele marca MAXIM (sau maximus) sau asa ceva. Intrebare: a auzit careva despre marca asta, si dc da, ce parere are despre ea/chitarele realizate de ea? Multam.

Edited by GB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost azi la plimbare prin Muzica. Sus la standul Proel erau niste chitare (acustice, e-acustice, electrice) marca Maxine (cred ca aia de i-am zis Maxim). Cica firma e americana iar chitarele-s facute in China. Ce vreau eu? M-am jucat cu una si as vrea sa stiu si parerea voastra.

Asa... Electrica, 2 humbuckere (dar mai mici parca) (marca Maxine cica), cred ca avea ceva gen floyd rose, ca tremolo nu era sigur. Un switch 2 pozitii pt doze, knob de ton, volum. In comparatie cu behringerul meu era extrem de usoara. Gatul extrem de ingust (la degetele mele scurte mi s-a parut excelent) dar parca prea usor, ziceai ca-i de plastic. Si prea plat, parca n-avea curbura/forma de D cu care sunt eu obisnuit. Corzile pe el se simteau ca niste ate (oricum erau foarte subtiri). Ajunge, ca nu ma pricep. De sunat, nu prea am putut sa aud mare lucru ca n-aveam pana si era galagie de la nu stiu ce masinarii (si sunt incepator rau). Ideea este ca asta costa 4.700.000. Si mai era una cu 2 single (dar cu o forma ciudata pt mine, ceva gen triunghi) si un humbucker la 4.200.000 (asta avea sigur tremolo). Si mai erau si altele care aratau destul de bine, tot la preturi de-astea...

Intrebare:

1. Sunt scumpe in comparatie cu o chitara mai "serioasa" cu aceeasi configuratie? (avand in vedere si performantele posibile)

2. Ce ziceti, pentru un incepator absolut se merita? (care vrea ceva care sa arate mai "hard" si sa aiba humbuckere)

3. Ati auzit careva de firma?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

da le-am vazut si eu, au aparut acuma.. nu am cantat pe nici una, decat am probat o kitara acolo si mi-a lasat o impresie cam proasta..

 

si totusi kitara la 4 milioane 700 si cu floyd rose te face sa te intrebi de performantele kitarii avand in vedere k o kitara bunicica fara floyd e pe la 10-11 milioane si un floyd bun dak il iei separat e vro 3 milioane ( cel putin asa am vazut la zapada )..

 

parerea mea decat sa iti iei o kitara de la o firma care nu a auzit nimeni, facuta pe cine stie ce vapoare, mai bine mai strangi bani si iti iei o kitara cat de cat buna si nu ti se rupe grifu pe ea sau mai stiu io ce.. gasesti la "mica publicitate" multe kestii faine la preturi destul de acceptabile.. poate te faci cu un fender, un jackson, un ibanez.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

ma - vorba din popor - "cat dai, atat face" - acum pt un incepator cu fonduri limitate, nu vad de ce n-ar fi buna. dar pt acelasi incepator - la ce bun floyd?

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca am luat si eu una de vreo 5 milioane in brate acum vreo 2 sau 3 saptamani. Am bagat-o intr-un amp mic de 5-10w si nu prea am putut sa imi dau seama cat de bine suna. La finisaje era jale pentru ca la modelul testat de mine mana ramanea prinsa in tastele prost batute. Floydul (daca se putea numi asa) era turnat intr-o forma destul de proasta pentru ca prezenta neregularitati destul de multe si avea aspect de facatura.

L-am intrebat pe domnul de la stand daca stie din ce lemn este facut corpul si nu a putut sa imi furnizeze detaliul asta.Am vazut ca aveau mai multe modele si poate celelalte se pezentau mai bine... Cine stie ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.