www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica Stricata(hora Reghin)


Guest iahim_lm
 Share

Recommended Posts

Guest iahim_lm

:)

Salutari !Am o chitara clasica Hora Reghin careia i s-a curbat griful..de fapt s-a dezlipit asha cum se vede in pozele atashate..rezultatul fiind ca de la tasta 5 in sus pe langa ca sunt greu de tinut(corzile se indeparteaza extrem de mult de grif)..ele suna fals; Stiu ca s-a mai discutat problemea asta pe forum..si ca e din cauza ca au fost puse corzi de metal pe ea probabil;problema e ca nu io i le-am pus..si ca acu le tin pe astea(corzile de metal) pana eventual rezolv problema..daca se poate rezolva.Intrebarea este daca stie cineva vreun maistru care sa faca asha ceva (eu sunt din Timisoara)..daca se poate remedia ceva la ea..eventual io acasa:).Chiar nu ash vrea sa o pierd..asha ca pliz help me:)..

Ma intrebam daca are vreo tija de metal in grif..poate stie careva cum sunt facute...Oare s-a indoit griful sau e doar dezlipit de acolo?

post-865-1141655145_thumb.jpg

post-865-1141655170_thumb.jpg

post-865-1141655221_thumb.jpg

post-865-1141655231_thumb.jpg

post-865-1141655252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stii... grifful este foarte elastic. Eu zic sa dai jos corzile alea cat mai repede si sa pui niste nylon pe ele. Nu stiu de unde mania asta de metal pe chitara clasica :) Tija din aceea (truss rod) nu cred ca e prezenta la clasice. Deci altceva in afara de a schimba corzile cu unele de nylon nu cred ca poti sa faci, pentru ca e cam periculos sa scoti grifful si sal lipesti iar. Plus ca oricum nu prea pare dezlipit (sa ma corecteze cineva daca gresesc).

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

h00k - io zic ca e destul de dezlipita ..adica nah..si de indoit e indoit chiar daca o sa pun nylon

-corzile de metal le-am pus ca suna mai fain...+ ca nu am stiut ca nu e voie:P

Cosu-oare un lutier ar putea-o face?Problema e ca nu stiu si rog pe cei care stiu vreunul in Timisoara sa-mi zica si mie unde as putea gasi un atelier .

Link to comment
Share on other sites

corecteaza-ma daca gresesc da ai zis prima oara asa

Stiu ca s-a mai discutat problemea asta pe forum..si ca e din cauza ca au fost puse corzi de metal pe ea probabil;problema e ca nu io i le-am pus..
si dupa aia asa
-corzile de metal le-am pus ca suna mai fain...+ ca nu am stiut ca nu e voie:P
. In legatura cu chitara hook are dreptate...si daca is chiar asa de dezlipit tot nu poti face mare lucru singur decat sa ii chimbi corzile iar dupa aia cum spunea cosu te duci la nenea lutier si tio repara
Link to comment
Share on other sites

Stii... grifful este foarte elastic. Eu zic sa dai jos corzile alea cat mai repede si sa pui niste nylon pe ele. Nu stiu de unde mania asta de metal pe chitara clasica :) Tija din aceea (truss rod) nu cred ca e prezenta la clasice. Deci altceva in afara de a schimba corzile cu unele de nylon nu cred ca poti sa faci, pentru ca e cam periculos sa scoti grifful si sal lipesti iar. Plus ca oricum nu prea pare dezlipit (sa ma corecteze cineva daca gresesc).

tija aceea e prezenta la unele clasice,dar nu este reglabila ci ingropata,dar asta numai la clasicele mai serioase.

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

just curios..ce-i asa deosebit la chitara asta??...adik de ce n-o arunci sa sa-ti iei alta???...o reparatie poate ar costa cat nu face...

S-o arunc ? B) Sa zic doar ca nu e neaparat speciala..dar de aruncat oricum nu o arunc..si m-am gandit ca daca tot o tin si chiar cant pe ea sa o si repar :)

 

ShoK -te legi de amanunte nesemnificative..insa e greseala mea :) .Istoria e asha:faza e ca am primit-o ..avea corzi de metal...din care coarda Sol s-a rupt.Am schimbat setul de corzi impreuna cu inca un tip care se stia mai bine ca mine la chitari(nu stiam sa o acordez ) dar se pare ca nu stia nici el ca nu e bine sa pui metal pe clasica ..si astfel i-am pus si io to corzi de metal..apoi am aflat de pe forum prostia ce o facusem si io si cel de la care am primit chitara .Si am decis sa va intreb ...that's it :).Chitara nu vreau sa o arunc si is supermultumit de ea..chiar daca e reghin..ar fi fain sa fi cantabila si mai sus pe grif..:(

Edited by iahim_lm
Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

daca nu gasesti in timisoara un lutier,si ai drum prin bucale,ar fi bine sa mergi la george baicea,sa ti-o repare.eu acolo am fost cu o fosila din '60 si a facut minuni, omul.plus ca ia super putini bani...

Asha mai vorbim :) Ar fi fain sa gasesc in timisoara..oricum cam la ce pret ai aprecia tu ca mi-ar face-o acest lutier recomandat de tine ? asha aprox..sa vad ce inseamna ieftin :)

Mersi oricum de raspuns

Link to comment
Share on other sites

S-o arunc ? B) Sa zic doar ca nu e neaparat speciala..dar de aruncat oricum nu o arunc..si m-am gandit ca daca tot o tin si chiar cant pe ea sa o si repar :)

 

ShoK -te legi de amanunte nesemnificative..insa e greseala mea :) .Istoria e asha:faza e ca am primit-o ..avea corzi de metal...din care coarda Sol s-a rupt.Am schimbat setul de corzi impreuna cu inca un tip care se stia mai bine ca mine la chitari(nu stiam sa o acordez ) dar se pare ca nu stia nici el ca nu e bine sa pui metal pe clasica ..si astfel i-am pus si io to corzi de metal..apoi am aflat de pe forum prostia ce o facusem si io si cel de la care am primit chitara .Si am decis sa va intreb ...that's it :).Chitara nu vreau sa o arunc si is supermultumit de ea..chiar daca e reghin..ar fi fain sa fi cantabila si mai sus pe grif..:(

ok.era doar o idee...normal ca n-o arunci,doar sa ai grija cat dai sa ti-o repare.ca daca-ti cere vreun milion...mai bine -ti iei alta...oricum faci cum crezi k e mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

huh yo am aceeasi problema...doar ca s-a indoit de la corzi de nylon...creq din cauza ca erau high-tension...cat as lua pe ea daca as vinde-o asa cu gatu stramb (nu si dezlipit) ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.