www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica To Electroacustica


Guest Barba
 Share

Recommended Posts

Salut! As vrea si eu sa stiu care ar fi cea mai buna metoda de a pune o doza la o acustica. As vrea sa stiu toate posibilitatile indiferent daca implica sau nu lutier. Pick-upurile ar fi de evitat fiindca nu prea imi surade ideea sa imi atarne un fir de langa soundhole(motive estetice s.a.). Nu prea stiu tipurile care exista, am citit doar despre unele care se pun in cordar, transducers care se prind pur simplu in interiorul chitarii dar nu am gasit nicaieri o explicatie completa. Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu stie nimeni? Macar sa stiu daca se gaseste si la un magazin din Romania un endpin jack din ala, pt ca asa am inteles ca se numeste.

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca doza asta are cablul ca in poza? http://www.magazinuldemuzica.ro/SHADOW-SH097-_-9387.html

Adica fara nici un conector la capat? Daca da, e greu sa ii pun eu singur unul?

Cred ca de obicei vin si cu un endpin jack, ca n-are sens sa o montezi fara un conector. In paranteza fie spus, cea din linkul tau e pentru chitara clasica. Atentie la undersaddle piezo, ar trebui montate de cineva care are experienta cu asa ceva. La un soundhole pickup e mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

OK, thanks again andy. O sa risc si o sa incerc sa o montez singur. Am citit niste tutoriale, si cu grija, sper ca se rezolva.

P.S: Doza din link precum si SH099 in inca cateva Shadowuri nu vin cu jack. Dar se gasesc pe la 10 euro tot pe magazinuldemuzica.ro, am sunat la ei.

Link to comment
Share on other sites

OK, thanks again andy. O sa risc si o sa incerc sa o montez singur. Am citit niste tutoriale, si cu grija, sper ca se rezolva.

P.S: Doza din link precum si SH099 in inca cateva Shadowuri nu vin cu jack. Dar se gasesc pe la 10 euro tot pe magazinuldemuzica.ro, am sunat la ei.

 

 

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

OK, thanks again andy. O sa risc si o sa incerc sa o montez singur. Am citit niste tutoriale, si cu grija, sper ca se rezolva.

P.S: Doza din link precum si SH099 in inca cateva Shadowuri nu vin cu jack. Dar se gasesc pe la 10 euro tot pe magazinuldemuzica.ro, am sunat la ei.

 

Eu te sfatuiesc daca tot esti dispus sa cheltui atatia bani pe o doza piezo sa mai cheltui ceva si sa iti ceva de la Fishman, LR Baggs sau B-Band care fac doze undersaddle foarte bune cu tot cu endpin jack si preamplificator incorporat in jack. Cam toate de la cei 3 producatori sunt de calitate foarte buna si suna foarte apropiat de tonul natural al chitarii daca sunt montate corect.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

De acord, Blackthorn, dar asta ar insemna sa dau mult mai mult pe doza, Fishmanurile la 100+ euro am vazut ca nu au endpin, LR Baggs si altele nu am gasit la niciun magazin din Romania, si as prefera sa nu dau o gramada de bani si pe transport.

Link to comment
Share on other sites

OK. Vesti bune: mi-am pus doza. Si merge. Si sunt fericit ca nu mi-am stricat chitara. Totul a mers bine: gaurile, slefuirea inaltatorului, cositorirea endpin jackului. Se aude foarte bine pe calculator. O singura problema. Daca are cineva sound blaster audigy, si ii merge guitar rig sa imi spuna si mie ce setari foloseste. Daca vrea cineva sa afle detalii despre procedura sa ma intrebe. Cel mai folositor a fost tutorialul de pe frets.com dat de andy caruia ii multumesc din nou pe aceasta cale, dar si celorlalti care au postat. Numai bine! :) guys!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.