www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema


Guest bart

Recommended Posts

buna tocmai imi acordam acustica cand la a 3-a coarda de jos chestia aia de care invarti ca sa o acordezi (imi scapa cum se numeste) cand ajunge intr-un punct se aude un "tc", apoi se invarte in gol si daca o invarti in gol umpic isi revine inapoi la normal :) dupaia daca o mai invarti putin iara se invarte in gol si iara trebuie sa o rotesti ca sa isi revina deci ce s-a intamplat ? chestia aia se poate schimba, repara ... ?

 

p.s am garantie dar nu stiu daca ma va ajuta pt ca chitara cand am luat-o era buna si acum de cateva minute so f*tut aia ...

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

buna tocmai imi acordam acustica cand la a 3-a coarda de jos chestia aia de care invarti ca sa o acordezi (imi scapa cum se numeste) cand ajunge intr-un punct se aude un "tc", apoi se invarte in gol si daca o invarti in gol umpic isi revine inapoi la normal :) dupaia daca o mai invarti putin iara se invarte in gol si iara trebuie sa o rotesti ca sa isi revina deci ce s-a intamplat ? chestia aia se poate schimba, repara ... ?

 

p.s am garantie dar nu stiu daca ma va ajuta pt ca chitara cand am luat-o era buna si acum de cateva minute so f*tut aia ...

 

normal ar trebui sa ti-o schimbe...sau macar cheita...in caz contrar ca totusi traim in romania trebuie cumparata o cheita...sper sa se gaseasca la bucata...

Link to comment
Share on other sites

nu-i problema daca as putea sa le schimb toate acuma le-as schimba ... dar cam cat ar costa un set ... si se pot monta usor pe o chitara clasica ?

 

later edit: iti spun drept nici nu vreau sa ma duc sa imi dea la fel pt ca sunt din plastic si se f*t repede mai bine imi iau unele ca lumea si gata

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

nu-i problema daca as putea sa le schimb toate acuma le-as schimba ... dar cam cat ar costa un set ... si se pot monta usor pe o chitara clasica ?

 

later edit: iti spun drept nici nu vreau sa ma duc sa imi dea la fel pt ca sunt din plastic si se f*t repede mai bine imi iau unele ca lumea si gata

 

daca e clasica chitara inseamna ca trebuie sa le schimbi doar pe o parte.nu sunt prea scumpe pt clasica,dar nush daca se gasesc altfel inafara de cele de plastic...de metal stiu ca se gaseau inainte...acuma ciurucuri...

Link to comment
Share on other sites

what the hell? nu stie nimeni cam cat ar costa un set de cheite ... ? 20-30-40 ron cat ...? am vazut pe net una cu AUR costa 1000 ron (era sh) deci una normala .. mai putin :)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

what the hell? nu stie nimeni cam cat ar costa un set de cheite ... ? 20-30-40 ron cat ...? am vazut pe net una cu AUR costa 1000 ron (era sh) deci una normala .. mai putin :)

 

 

uite ca idee: http://www.okazii.ro/catalog/19549680/Vand...ra-clasica.html ca tot vorbeai de unele bune...

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat umpic la cheitele mele si fiecare are suruburille iei separate deci nu is grupate cate 3 sau 6 intelegeti ? o sa incerc sa pun poze ? well doneaza cineva 6 cheite care nu va mai trebuie sau imi spune cineva un pret sau un link de unde pot cumpara ?

 

uite ca idee: http://www.okazii.ro/catalog/19549680/Vand...ra-clasica.html ca tot vorbeai de unele bune...

100 de ron ce naiba ? >.>

maxim 50 de ron daca ati gasi ar fi bn (vreau sa aspun ca am gasit si cu 57$)

 

http://luthierssupplies.com.au/product_inf...e1a6ca95a100f1b

asa sunt si ale mele

(modelu nu pretu)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat umpic la cheitele mele si fiecare are suruburille iei separate deci nu is grupate cate 3 sau 6 intelegeti ? o sa incerc sa pun poze ? well doneaza cineva 6 cheite care nu va mai trebuie sau imi spune cineva un pret sau un link de unde pot cumpara ?

 

 

100 de ron ce naiba ? >.>

maxim 50 de ron daca ati gasi ar fi bn (vreau sa aspun ca am gasit si cu 57$)

 

http://luthierssupplies.com.au/product_inf...e1a6ca95a100f1b

asa sunt si ale mele

(modelu nu pretu)

 

 

chiar nu am mai vazut modelul asta...s-ar putea sa fie destul de greu de gasit...

 

ps:ce chitara ai?

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

chiar nu am mai vazut modelul asta...s-ar putea sa fie destul de greu de gasit...

 

ps:ce chitara ai?

mi-a dat-o cineva cadou ... nu stiu ce marca e a fost 169 de ron de la tv products

uite asta :http://www.okazii.ro/catalog/35040100/Chitara-Chitare-Acustice-Takamine-foarte-rare-.html

Link to comment
Share on other sites

mi-a dat-o cineva cadou ... nu stiu ce marca e a fost 169 de ron de la tv products

uite asta :http://www.okazii.ro/catalog/35040100/Chitara-Chitare-Acustice-Takamine-foarte-rare-.html

 

 

ok pai in cazul acesta poti pune pe chitara cheite normale de acustica...

Link to comment
Share on other sites

ok pai in cazul acesta poti pune pe chitara cheite normale de acustica...

dar chitara e clasica nu te lua dupa ce minte ala ... serios si pe cutie scrie classical acoustic guitar ... :)) :)

si "cheitele normale de acustica" sunt mai ieftine ?

poti sa-mi dai un link eu azi nu mai am timp mai am acces la calc numa maine pe la vrei 4 la amiaz :)

 

ok pai in cazul acesta poti pune pe chitara cheite normale de acustica...

dar aceste cheite de acustica trebuie sa fie neaparat dupa modelu ala cu fiecare cheita surubu ei sau pot sa pun orice model ?

Link to comment
Share on other sites

daca e clasica poti lua cheite de clasica(cu headstockul asa: http://resources.ibanez.com/resourceservic...adstock_web.jpg ) cum tiam aratat mai sus(in genul alora)...daca are headstockul ca cea din link adica asa: http://waltonsmusic.files.wordpress.com/20...a-headstock.jpg poti lua cheite de astea: http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics.../5/4/464854.jpg sau orice alt model.si nu nu sunt mai ieftine...

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

pai e adevarat ca mai dadeam headshooturi la chitara dar nu tare adica se mai lovea incet de birou cand cantam ca nu prea am spatiu dar oricum nu cred ca asta e cauza ... crezi ca imi schimba toate cheitele daca ma duc la garantie ca nu am chef dupa ce mi-o schimba pe aia sa mi se fu*a celalalte :) in urmat. zile ma duc sa vad ce pot face pana atunci incerc sa o acordez asa :) imi face cu ochiu primu solo de la comfortably numb :)

Link to comment
Share on other sites

pai e adevarat ca mai dadeam headshooturi la chitara dar nu tare adica se mai lovea incet de birou cand cantam ca nu prea am spatiu dar oricum nu cred ca asta e cauza ... crezi ca imi schimba toate cheitele daca ma duc la garantie ca nu am chef dupa ce mi-o schimba pe aia sa mi se fu*a celalalte :) in urmat. zile ma duc sa vad ce pot face pana atunci incerc sa o acordez asa :) imi face cu ochiu primu solo de la comfortably numb :D

 

 

ok...insa eu vorbeam de headstock(capul chitarei) nu de headshoot :)).pentru raspunsuri la intrebarea cu garantia ar fi cel mai bine sa te duci la fata locului sa vezi despre ce e vorba...

Link to comment
Share on other sites

??????? cand am zis ca i-am dat "headshot" ma refeream la faptul ca o mai loveam din greseala acolo unde's cheitele .... :) ce spun eu si ce intelegi tu :)

garantie am pana in 6 februarie .... ma voi duce saptamaniile astea pe acolo (banuiesc ca trebuie sa imi duc si chitara,nu? ar fi mai bine sa imi dea direct piesele si gata)

 

 

later later later edit: se pare ca atunci cand se tot invartea in gol era dezacordata(rau) dupa ce am strans-o si am acordat-o nu s-o mai invartit in gol merge normal dar daca o destrang inapoi iara merge in gol... daca o tin acordata si stranse bine corzile (de p*** mea de abia fac "full" asa is de stranse... le-am acordat cu un acordor mai... performant tot imi arata ca ii frecventa mica si tot strangeam de am crezut ca se rupe ... si intr-un final o licarit beculetul ala care semnifica ca ii ok) nu are nimic sa le mai schimb ... ? sau sa ma duc cu o zi inainte sa mi se termine garantia in februarie si sa zic ca uite ce mi s-o intamplat :)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

??????? cand am zis ca i-am dat "headshot" ma refeream la faptul ca o mai loveam din greseala acolo unde's cheitele .... :) ce spun eu si ce intelegi tu :)

garantie am pana in 6 februarie .... ma voi duce saptamaniile astea pe acolo (banuiesc ca trebuie sa imi duc si chitara,nu? ar fi mai bine sa imi dea direct piesele si gata)

 

 

later later later edit: se pare ca atunci cand se tot invartea in gol era dezacordata(rau) dupa ce am strans-o si am acordat-o nu s-o mai invartit in gol merge normal dar daca o destrang inapoi iara merge in gol... daca o tin acordata si stranse bine corzile (de p*** mea de abia fac "full" asa is de stranse... le-am acordat cu un acordor mai... performant tot imi arata ca ii frecventa mica si tot strangeam de am crezut ca se rupe ... si intr-un final o licarit beculetul ala care semnifica ca ii ok) nu are nimic sa le mai schimb ... ? sau sa ma duc cu o zi inainte sa mi se termine garantia in februarie si sa zic ca uite ce mi s-o intamplat :)

 

bine ca ai rezolvat...scuze ca am inteles gresit...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.