www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Cs-3 Monte Allums Mod


cristi
 Share

Recommended Posts

Am vazut ca multa lumea are CS3uri la vanzare sau vrea sa la schimbe cu alte compresoare.

 

CS3ul meu a suferit acest Opto Plus Mod si a devenit o pedala f misto, mai ales ca raport calitate / pret (pretul ei +mod).

 

Daca cineva din Bucuresti vrea sa il probeze ii stau la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am vazut ca multa lumea are CS3uri la vanzare sau vrea sa la schimbe cu alte compresoare.

 

CS3ul meu a suferit acest Opto Plus Mod si a devenit o pedala f misto, mai ales ca raport calitate / pret (pretul ei +mod).

 

Daca cineva din Bucuresti vrea sa il probeze ii stau la dispozitie.

 

Am inteles ca se reduce zgomotul pe care il produce prin aceasta modare dar intrebarea mea este: Creste si sustainul odata cu modarea? sau tot mai mult spre compresor bate ca din cate am observat eu functioneaza mai mult ca un compresor si prea putin pe partea de sustain

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca se reduce zgomotul pe care il produce prin aceasta modare dar intrebarea mea este: Creste si sustainul odata cu modarea? sau tot mai mult spre compresor bate ca din cate am observat eu functioneaza mai mult ca un compresor si prea putin pe partea de sustain

 

se reduce zgomotul aproape de tot. cu butonul de sustain la maxim nu se mai aude fashaitul enervant pe care il avea inainte.

 

nu pot sa spun daca creste sustainul prin modare pt simplu motiv ca inainte de modare nu puteam trece cu butonul de sustain de ora 1 pt ca era prea mult zgomot.

Link to comment
Share on other sites

@blackthorn: numai stiu exact pretul , undeva in jur de 100 RON cu totul (piese + transport)

 

@fiveseven: iti dai seama ca din partea mea puteau sa fie si niste bucatele de plastic in loc de componente electronice, important e ca acum pedala suna mult mai bine, asa cum se lauda pe site-ul de unde am comandat modul. asta e motivul pt care consider ca am facut o afacere buna.

 

am vazut ca in mai multe posturi ai dat sfaturi pertinente legate de electronica.. consider deci ca stii cum e cu toleranta la componente si cat de mare e diferenta intre 2 piese cu aceeasi parametrii trecuti in catalog, dar provenite de la fabricanti diferiti. hai sa facem asa, daca tu cumperi componentele alea cu 10 lei eu ti le lipesc moca si dau si-o bere :)

Link to comment
Share on other sites

Daca-mi dai si un CS-3 batem palma :)

 

Componentele sunt mai putin importante atata timp cat nu-s exotice (which they're not); poti cumpara si cu toleranta 1% daca tii neaparat, diferenta de pret nu e mare. Ceea ce vand de fapt acesti indivizi e know-how-ul, pentru ca oricine poate cumpara respectivele componente dar de unde stie ce sa faca cu ele? :)

In sensul asta da, poti spune ca e o afacere buna. Tu de fapt platesti expertiza, cercetarea si ideile lor.

Caveat emptor insa pentru ca la fel de bine pot vinde componente banale la pret umflat cu technobabble, feedback subiectiv si statistici gratuite in loc de inovatie. Vezi celebrul Black Ice Overdrive de exemplu, care de fapt consta in doua diode pe care le puteti gasi oriunde cu 1 sau 2 lei.

Link to comment
Share on other sites

Deja topicul o ia razna!pe mine ma interesa de fapt daca CS-3 foloseste si ca sustain si nu doar ca un compresor(ca asta am observat).

O sa im modez cs-3 cu piese de la noi si nu imi cumpar kit si o sa va anunt ce a iesit si cat a costat, daca tot sunt unii asa destepti.

Merci de informatii!

Link to comment
Share on other sites

Pai explica-ne tu care-i diferenta dintre "compresie" si "sustain". :)

De obicei nu folosim compresie in sensul strict, adica cu gain subunitar; toate compresoarele au si amplificare suplimentara (makeup gain) deci in consecinta lungesc si sustain-ul. Cand amplifici semnalul inevitabil ridici si noise floor-ul si adaugi zgomotul intrinsec circuitului. Da, cu componente bine alese si topologie desteapta il poti reduce pana la un anumit prag dar nu exista amplificator care sa nu adauge zgomot.

Link to comment
Share on other sites

Pai explica-ne tu care-i diferenta dintre "compresie" si "sustain". :)

De obicei nu folosim compresie in sensul strict, adica cu gain subunitar; toate compresoarele au si amplificare suplimentara (makeup gain) deci in consecinta lungesc si sustain-ul. Cand amplifici semnalul inevitabil ridici si noise floor-ul si adaugi zgomotul intrinsec circuitului. Da, cu componente bine alese si topologie desteapta il poti reduce pana la un anumit prag dar nu exista amplificator care sa nu adauge zgomot.

 

Nu sunt expert in electronica si nici nu am zis ca as fi.Daca omul are bani si isi permite sa cumpere un kit de 29$(care nu mi se pare o suma enorma), foarte bine ca a facut achizitia si ca i-a folosit.Probabil este mult mai simplu asa, pentru ca nu toti se pricep la electronica, daca ar fii asa, n-ar mai cumpara nimeni efecte, toate s-ar fabrica in casa iar industria asta n-ar mai exista.

Este foarte adevarat ca poti moda o pedala de efect cumparand aceleasi piese de pe Maica Domnului la un pret mult mai mic, dar trebuie sa te pricepi si sa cunosti anumite valori si specificatii ale pieselor.

Automat cand se amplifica un semnal creste si zgomotul, ideea la cs3 este ca zgomotul creste semnificativ cu cresterea potentiometrului de sustain, dar asta doar in starea de repaos a chitarii, aici intervenind utilitatea modarii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.