www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme


Guest Jaymz
 Share

Recommended Posts

Guest Jaymz

Am cateva intrebari, nu sunt sigur ca am postat bine la incepatori dar nu se potrivea in alta parte, de cateva zile sunt nemultumit de chitara mea si de mine ca muzician. Sa incep cu chitara:

Simt ca nu mi se potriveste, este un Hohner Rockwood, copie Stratocaster. Ma nemultumeste din multe puncte de vedere, vreau punte fixa, nu tremollo/floyd and other moving stuff, nu imi plac tastele, as prefera jumbo, nu imi plage grosimea grifului, este prea subtire pentru gusturile mele, nu imi place finishul lacuit al grifului, este prea alunecos, as vrea o tastiera usor curbata (nush cum sa explic mai bine asta, griful perfect drept doar tastiera curbata, zonele in care se afla mi'urile sa fie mai in panta, nu ma exprim bine la ora asta) as vrea 24 de taste in loc de doar 22 cate am, prefer ca in loc de 3 single coils sa am H-S-H, vreau o chitara solida, vreau accesibilitate si usurinta in cantare pe toate pozitiile grifului, vreau taste scalopate de la pozitia 12 in sus .. in fine as vrea o a saptea coarda dar nu B, ci un A :(

Pe scurt, nu ma simt bine cantand la chitara mea, am un discomfort puternic, poate sunt eu nebun sau poate chiar nu poti canta pe orice chitara, trebuie sa ti se potriveasca :)

 

Cat despre mine ca muzician iar sunt nemultumit, cant metallica, pantera, damageplan (putin korn din cand in cand) si ma plictisesc, dimebag (rip) cu toata viteza si tehnica lui a inceput sa mi se para ca de abia isi tara degetele pe grif, simt nevoia de viteza, de riffuri aproape indescifrabile datorita vitezei, solouri explozive, dar nu vreau sa cant black/death/doom and other genre i dont like.

 

In fine, intrebarea era .. sunt nebun ? :) E cazul sa ma las de chitara si muzica in general si sa ma apuc de altceva ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Eu zic sa te lasi de chitara, pentru ca abia atunci iti vei da seama cat de mult iti lipseste, si pe urma vei reveni in forta. :) Peace.

Link to comment
Share on other sites

vreau punte fixa, nu tremollo/floyd and other moving stuff, nu imi plac tastele, as prefera jumbo, nu imi plage grosimea grifului, este prea subtire pentru gusturile mele, nu imi place finishul lacuit al grifului, este prea alunecos [...] as vrea 24 de taste in loc de doar 22 cate am

astea-s aspecte pozitive :)

floyd? bun

taste joase? perfect

grif subtire si lunecos...chiar te deranjeaza asta? :)

chiar si cele 22 de taste eu le prefer in locul a 24 (call it a fetish if you will)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tot cu problemele psihologice... am inceput si eu ...

sunt intr-un fel de stare depresiva... am inceput sa ma gandesc ca poate n-am talent... ca nu e de mine chitara... ca pur si simplu NU POT sa invat ... n-am ureche muzicala... chestii de-astea... si ma simt foarte najpa ... sunt trist ...

 

Ati trecut si voi prin momente din astea? :) Sper sa fie bine pana la urma si sa ma insel...

Link to comment
Share on other sites

Tot cu problemele psihologice... am inceput si eu ...

sunt intr-un fel de stare depresiva... am inceput sa ma gandesc ca poate n-am talent... ca nu e de mine chitara... ca pur si simplu NU POT sa invat ... n-am ureche muzicala... chestii de-astea... si ma simt foarte najpa ... sunt trist ...

 

Ati trecut si voi prin momente din astea? :) Sper sa fie bine pana la urma si sa ma insel...

Sunt zile si zile, nu trebuie sa te sperie cateva momente de impas. Din cate am inteles inca esti la inceput, give it time, mai ia o pauza de una, doua zile apoi reapuca-te si daca tot asa te simti nu-i nimic :) a trece...

Link to comment
Share on other sites

pai ma gandesc ca... poate chiar sunt anti-talent si nu pot sa invat sa cant la chitara... desi am inteles ca talent = munca...sper sa fie asa ... nush... sper sa fie bine...

Link to comment
Share on other sites

Ce se lauda lumea ca e anti-talent.. pai aia e bine.. in ziua de azi se numeste PUNK :) Bleah

 

Adica aia care canta PUNK habar n-au de muzica? :)) Panchar ma fac :)

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci eu ce sa mai zic, cu o amarata de behringer de bazaie de te scoate din minti... :)

Stati linistiti, in timp o sa va dati seama ce si cum. Eu mi-am luat chitara in decembrie 2005. Nu mai atinsesem vreodata nici un fel de chitara. Am "sarit" deja la electrica si nu stiam nici macar notele muzicale (in general). Faptul ca am si degete scurte si groase, combinat cu calitatea chitarei pe care am dat destul de mult (pt bugetul propriu) + nu-mi iesea nimic + lipsa timp studiu (ca nu vreau sa devin muzician, am luat-o de hobby), m-a dus la o tristete destul de pronuntata si ma gandeam ca mai bine luam o clasica Hora sh sa-mi fac pofta.

Cu timpul am invatat cate ceva si ma-m obisnuit cu lipsurile si am inceput usor-usor sa scot sunete care imi plac cat de cat si nu mai regret achizitia. Daca eu am reusit, sunt sigur ca veti trece de astfel de probleme. Sunt chestii de moment. Dc nu, tine de evolutia voastra in general si probabil ar trebui finalizate in dezvoltarea unui stil propriu, asa cu s-a mai spus. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

mie mi se pare ca ai cam multe pretentii de la o kitara.. dak tu zici k e musai si nu poti sa canti cu ea dak are tremolo sau ai tu nevoie neaparata de inca 2 taste si e prea lucios grifu.. si iti trebe cu taste sculptate.. strange bani.. fa imprumut la banca, du-te la jackson sa iti faca o kitara custom.. i dunno..

:)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt intr-un impas psihologic :). Simt ca nu mai evoluez deloc... Nu stiu ce sa fac in continuare si daca ceea ce fac acum e bine sau rau... Ma simt super rau... Asta e unul din dezavantajele invatarii individuale din stanga si din dreapta, fara un profesor bun... Chiar nu stiu ce sa fac...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dak poti sa inveti singur f bine.. da parerea mea e ca macar o data pe saptamana sa te duci la un profesor, una e cand il intrebi pe ala ce nelamuriri si iti explica si iti arata si alta e sa te uiti pe o foaie si sa te scarpini in cap k nu stii cum sa faci la partea aia..

Link to comment
Share on other sites

Daca as avea un profesor care sa stie si lucruri mai belea... De ex. sa stie despre blues crezi ca nu m-as duce? M-as muta la el. Pe bune. Dar nu stau chiar intr-o zona unde gasesti la tot pasul. De unde sunt eu exista doar un profesor pe care il vizitez o data pe saptamana dar e cam oldie... adevarul e ca stie teorie super, doar are licenta de dirijor, are o ureche super, dar e cam oldie... Ma duc mai mult ca ma invata teorie. Bineinteles ca ii sunt recunoscator ca m-a invatat primele chestii practice, dar mai mult nu prea mai poate la practica...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

gasesti pe cineva care sta intr-un orash apropiat de unde stai tu.. faci si tu o data pe sapt naveta k nu-i bai..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Fruntea sus mc. chicken... omul cat traieste invata ... lasa ca se rezolva.... poate nu chiar atat de repede pe cat ai vrea tu, dar se rezolva...

De fapt ce incerc eu sa te tot imbarbatez pe tine, si eu sunt in aceeasi situatie, daca nu chiar mai rau... si continuu sa sper ca pana la urma voi putea sa cant si eu rock... sper sa nu fie doar o amagire...

 

Si cred(sau vreau sa cred asta) ca daca vrei sa fii cu adevarat bun trebuie sa stai toata ziua cu chitara in mana si sa exersezi, talent=sa-ti placa sa canti... restul vine singur... nu cred ca se naste cineva chitarist :)) totul e in mainile tale(sper sa fie asa) :))

 

Come here and gimme a hug :)

Link to comment
Share on other sites

[hug] :) Ce sa canti de unul singur? De fapt cu calculatorul... Canti o ora, doua apoi pa, ti s-a luat de tine singur. Daca mai ai 2-3 e altceva... Timpul rezolva tot, fie in bine fie in rau...

Inceputul e GREU, dar si plin de satisfactii... Cand ai invatat cateva acorduri si primul tau solo de 15 - 20 secunde e super si esti cel mai fericit, cel putin asa a fost cu mine. Si acum imi aduc aminte ce bucuros eram cand cantam Andrii Popa si alte cantecele de pe acorduri.go.ro . Cu trecerea timpului se schimba lucrurile si la un moment dat nu mai esti multumit de tine cum erai pentru ca evoluezi din ce in ce mai greu si ai impresia ca stai pe loc

Edited by mc.chiken
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca(cel putin problema mea) se datoreaza faptului ca nu exersez prea mult... iar cand exersez, probabil nu invat ce trebuie...

 

Cred ca suntem prea perfectionisti, vrem totul din prima... si nu cred ca se poate... voi incerca sa exersez mai mult, si daca intr-un an nu progresez serios, renunt... dar nu va fi cazul(cel putin sper).

 

BAFTA MAN... WE NEED IT :)

Link to comment
Share on other sites

pai ia baga o lista cu melodiile care le stii si iti spun eu daca ai progresat :))

Cantecele mele:

O, suzana

Silent Night

Jingle Bells

Yankey Doodle

Green Sleeves

Nirvana- Come as you are

Iron Maiden - Sign of the cross(Intro)

Deep purple - Smoke on the water(simplified version).

Happy birthday

 

Am chitara de pe...30 decembrie anul trecut...

Link to comment
Share on other sites

Pai:

Podul de piatra

O, Suzana

Desteapta-te romane

Silent night

Jingle bells

El condor passa (Los Paraguayos)

Drumurile noastre

Asa e viata (Mihai Constantinescu)

Sanie cu zurgalai (dupa ureche la nimereala)

El viva torero

Pas cu pas (Bosquito)

Kelly family - Can't help myself

Alberta (Clapton)

Layla unplugged completa (Cea mai mare realizare)

Key to the highway (Clapton)

Bell bottom blues fara solo ca mi-a fost lene (tot Clapton)

Nobody knows you when you're down and out (tot Clapton)

Over the rainbow varianta Clapton

Tears in heaven (tot Clapton)

Before you accuse me fara tot soloul, doar o parte (tot Clapton)

Wonderful tonight desi nu-mi place sa arpegiez(tot Clapton)

Cocaine fara solo e banala (tot Clapton)

I shot the sheriff (Marley)

The road to hell cu solouri (Chris Rea)

Looking for the summer (Chris Rea)

Sunshine of your love de-abia m-am apucat (Clapton)

San Francisco Bay blues (Clapton)

Dunarea albastra

White room doar riffu' (Clapton)

 

Daca am mai uitat cateva... se poate. Oricum nu erau importante...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.