www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ramasite/inregistrari "improvizate" - Incepator


Horil
 Share

Recommended Posts

Dupa o perioada lunga in care nu am mai postat nimic, instrainandu-ma de subiectul "chitara", in care am activat vreo 2 - 3 ani,

m-am hotarat sa postez aici vreo doua 'improvizatii'(daca nu e prea mult spus) care mi-au mai ramas pe pc.

Accept orice fel de comentarii, constructive/distructive, mi-as dori doar sinceritate. Sunt destul de detasat acum de acest hobby, astfel incat primesc orice fel de sugestii/reclamatii. Am ramas fara chitara de ceva luni de zile, asa ca nu mai am posibilitatea de a canta. Astept zile mai insorite in care sa-mi cumpar una noua, mai pe placul meu.

Pana atunci, va las aceste inregistrari, la care, dupa cum v-am spus, astept orice fel de pareri, pe care am fost poate prea las/timid sa le cer, in timpul in care inca mai 'practicam' cantatul la chitara.

 

Sper ca nu v-am plictisit prea mult cu "mini-rezumatul" de mai sus, si ca nu va ofensez prea tare cu materialele uploadate.

Astept sinceritate, umor, umor negru, orice, sunt deschis la orice critica...

 

PS

Poate ca adevaratul motiv al postarii acestor fisiere este si dorinta de o 'exorcizare' a celui care-am fost atata timp cat cantam la chitara. Sper ca o sa ma reapuc intr-o buna zi, cand o sa am mai mult timp, si bani sa investesc intr-un instrument mai bun...

Scuzati greselile prea evidente - adica cele de care am bagat si eu de seama, cand inca cantam, si n-am mai editat fisierele - la partea de ritm/"rateuri" etc.

 

untitled_1.mp3

bluesinc.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Revin cu o noua melodie "gasita" in arhiva mea de inregistrari de incepator.

Melancolia ma-mpinge s-o postez aici, desi imi dau seama ca are niste greseli destul de jenante pe parcursul ei, "defazaje", "greseli de ortografie", ai altele.

 

Din "pacate" este un cover la o melodie celebra, Hey Joe, asa ca, sper sa nu fie un prea mare sacrilegiu comis un astfel de cover.

Ascultare placuta, daca puteti!

 

Critici acide, ironie, acceptate :) .

In prezent nu mai cant la chitara, am ramas fara, asteptand vremuri mai bune. :)

 

Hey_Joe_cover.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

vrei sinceritate...? nu pot, ar insemna sa fiu nepoliticos. ia chitara acustica si invata sa canti la aia armonii first. nu esti pregatit sa canti pe electrica ... nai mana formata. se aude ...

 

imi fac si eu reclama then :)http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=42592 am uploadat cateva noi.

 

btw . sper sa nu te superi. nimeni nu sa nascut invatat .

Edited by N3o
Link to comment
Share on other sites

@horil

Eu iti urez sa iti iei alta chitara cat mai repede si sa te apuci de treaba iar, ai scanteia. Nu sunt de acord cu N3o, cand folosesti un sunet de chitara gol-golut, nici un efect nimic la prima vedere poate parea banal, se aude ca nici chitara nu-l ajuta deloc, dinamica si raspunsul la variatiile panatiei sunt zero, suna la fel cu coarda abia atinsa sau lovita tare.

Eu mai am pana la a lucra pe backing track-uri, sunt la game pentatonice si exercitii de digitatie gen Endless Pain a lui Satriani (partea te ritm de la Endless Rain are niste chord-uri criminale pentru cineva cu degete scurte).

Abia am reusit sa scap de Vista pentru un XP sa pot beneficia de driverele ASIO (de fapt am schimbat placa de baza, procesor, memorii, am facut un downgrade de la dual core si DDR533 la single core si DDR400, sa nu luati niciodata un calculator Acer cu Vista preinstalat, e facut sa mearga pe el de la OS-ul ala in sus, canci backward compatibility) pana si sunetul clean avea o latenta de aproape o secunda, tampit sistem (sau poate eu nu ma ridic la nivelul lui :) )

Link to comment
Share on other sites

=)) incepem cu jigniri si nu isi au rostul. nu-mi stii nivelul , tot ce am postat pe forum e facut la caterinca, la plictiseala, inregistrari facute mostly pe la 1 - 3 dimineata cand nam somn si ma plictisesc enorm. eu nu stau sa ma inregistrez pe chitara ca sa demonstrez lumii ca sunt bun. horil canta prost, si daca voi il incurajati o sai dati impresia ca face bine .

Link to comment
Share on other sites

@N3o

Cu jignirile ai inceput tu, ca sa te citez, tot ce am postat pe forum e la caterinca, la plictiseala deci noi suntem de caterinca ta, care va sa zica ... nam, nai (din posturile tale anterioare luate) cu rol de negatii se scriu n-am, n-ai, si asta tot la caterinca limbii romane ai postat-o, nu-i asa?

FYI, ma simt vizat chiar daca postul era adresat lui @trigger, nivelul meu e sub al lui horil, recunosc, chitara e un hobby de maxim o ora pe seara, nu pun boss GT-8 la semnatura sa vada lumea ce am in spate, nu inregistrez noaptea sa stie vecinii ca am insomnii si mai ales nu-mi permit sa postez la caterinca jignind cu usurinta pe cineva. Poate esti un chitarist foarte bun, nu contest asta, dar caracterul ... sucks. Cu riscul sa iau un warn trebuia sa-ti zic asta.

@Horil

Daca simti nevoia sa te apuci iar de chitara, fa-o, nu lasa pe altii sa te traga inapoi. Chitara e un instrument al dracului de greu, indiferent ce zic unii, poti sa ai indemanare si ureche muzicala si sa-ti iasa totul din prima sau esti nevoit sa muncesti ca un rob sa-ti iasa ceva cat de cat multumitor. Ceea ce conteaza mai intai e multumirea ta sufleteasca, restul e vanare de vant..

Link to comment
Share on other sites

@N3o

Cu jignirile ai inceput tu, ca sa te citez, tot ce am postat pe forum e la caterinca, la plictiseala deci noi suntem de caterinca ta, care va sa zica ... nam, nai (din posturile tale anterioare luate) cu rol de negatii se scriu n-am, n-ai, si asta tot la caterinca limbii romane ai postat-o, nu-i asa?

FYI, ma simt vizat chiar daca postul era adresat lui @trigger, nivelul meu e sub al lui horil, recunosc, chitara e un hobby de maxim o ora pe seara, nu pun boss GT-8 la semnatura sa vada lumea ce am in spate, nu inregistrez noaptea sa stie vecinii ca am insomnii si mai ales nu-mi permit sa postez la caterinca jignind cu usurinta pe cineva. Poate esti un chitarist foarte bun, nu contest asta, dar caracterul ... sucks. Cu riscul sa iau un warn trebuia sa-ti zic asta.

 

Cu regret iti spun ca tiai format o opinie proasta despre mine. Tot ce am postat pe forum e facut la caterinca, de fun, de distractie, nu este nimeni la caterinca mea. Cand inregistram nu ma auzea nici un vecin pt ca amplificatoru meu e mic, il dau foarte incet , doar cat sa aud eu. Iar chestiile pe care i leam zis lui horil sau fost cu scopul de al ajuta, am continuat discutia in pm-uri, mai mult tu esti suparat pe ce iam zis eu lui . Nu sunt incult, scriu fara cratima pt ca pur si simplu imi este lene sa o pun cand scriu la tastatura. Nu stiu ce inseamna "Boss GT-8" chiar nu stiu la ce te referi. Iar legat de mine nu ma consider un chitarist bun deloc,pt ca fac de doi ani si invat. In timp a devenit o pasiune mare pentru mine, chiar o obsesie. Nu am insomnii, pur si simplu astea sunt orele la care ma culc, cand nu am scoala a doua zi dimineata . Ce a scris trigger a fost la adresa mea , btw . Inca o data imi pare rau de impresia care am lasato. Horil trebuie sa stie cand greseste, altfel continua pe linia asta si nu face bine. Am ascultat atent inregistrarile. Nu suna foarte bine, si chestia asta poate fi remediata in timp,prin exercitii. Trebuie sa-si formeze mana pe chitara, sasi dezvolte un stil al lui. Rog moderatorii sa NU ii dea warn, chiar daca sa facut offtopic la greu. E un forum, se discuta, etc .

Link to comment
Share on other sites

Scuze

Cu Boss gt-8 a fost o nepotrivire din partea mea, de fapt @trigger il are la semnatura. Ok , vrei sa ajuti, nu contest, dar fii mai ... persuasiv, mai diplomat. Treci inapoi la armonii nu mi se pare foarte constructiv, ce mi s-a parut mie e ca partea de chitara inregistrata de Horil nu e in ton cu backing-track-ul. Dar... fiind topicul lui il cred cand zice ca nu s-a mai atins de chitara, nemaiposedand nici sculele.

Eu prasesc momentan pe alte meleaguri, din motive destul de greu de contracarat nu am putut sa-mi aduc clasica Hora cu mine si stiu ce greu e cand vrei sa pui mana pe o chitara si nu ai de unde. Eu am fost la Musicstore din Koln, am zdranganit acolo pe una din raft si 2 saptamani mai tarziu plasam comanda.

Pace, nu vreau certuri, recunosc, am sarit oleaca calul.

Link to comment
Share on other sites

@Neo: in primul rand, n-am jignit pe nimeni, am facut o simpla constatare (din punctul meu de vedere bineinteles).

Daca nu consideram nepotrivite unele interventii ale tale pe acest topic nu as fi spus nimic.

Fa si tu un rezumat la ce-ai spus pe-aici apoi trage niste concluzii.

vrei sinceritate...? nu pot, ar insemna sa fiu nepoliticos. ia chitara acustica si invata sa canti la aia armonii first. nu esti pregatit sa canti pe electrica ... nai mana formata. se aude ...

imi fac si eu reclama then :lol:http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=42592 am uploadat cateva noi.

btw . sper sa nu te superi. nimeni nu sa nascut invatat .

din moment ce nu esti de acord cu mine inseamna ca si tu esti tot la nivelul lui ;)

De unde regula asta ca trebuie sa zdranganesti acorduri pe chitara rece inainte de-a te apuca de electrica?

Mi se pare jenant sa intri pe topicul omului, sa-i spui ca n-are nici o treaba si apoi sa pui link cu piesele proprii. :lol:

Daca cineva nu e de acord cu tine, clar ca e la un nivel muzical mult inferior tie.

 

si ce cauta pe solo? :lol:
- incredibil :):):)

 

Ca sa nu fiu total offtopic il mai incurajez inca o data pe @Horil: munceste cat de mult poti si sigur vor aparea si rezultatele!

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

tu deja ma enervezi si sunt la un pas sa dau drumu la sentiment

 

normal ca se incepe cu acustica, sati formezi mana, sa poti sa prinzi un acord fara sa stai sa il cauti, sa reusesti sa le legi si sa sune frumos. apoi treci pe game si pe alte smecherii pe electrica, mai taceti dreaq din gura comentati in continuu. intelegi ca am vb cu el prin pm-uri si omu nu sa suparat, ba chiar ma rugat sa ii mai dau sfaturi, sal mai ajut .

Link to comment
Share on other sites

normal ca se incepe cu acustica, sati formezi mana, sa poti sa prinzi un acord fara sa stai sa il cauti, sa reusesti sa le legi si sa sune frumos. apoi treci pe game si pe alte smecherii pe electrica, mai taceti dreaq din gura comentati in continuu. intelegi ca am vb cu el prin pm-uri si omu nu sa suparat, ba chiar ma rugat sa ii mai dau sfaturi, sal mai ajut .

Toate chestiile de sus se pot face fãrã nicio jenã și pe electricã. În afarã de anumite tehnici și de ceva forțã în degete în plus (mai ales dacã ai o acustica proastã), nu vãd care ar fi avantajele începerii studiului pe acusticã.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.