www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Classic 50


Recommended Posts

full lampa,4XEl84,volum suficient pe orice scena medie(proiectia unei boxe Marshall n-o s-o aiba nici un combo),sunet clean decent,ceva mai bun ca la Marshall,dar mai prost ca la Fender,canal de drive excelent,fara a se vrea o copie Marshall,chiar are un ton de distors al lui,personal,datorita imbinarii unui preamp tip Fender Bassman cu etaj final tip Vox,adica cu El84.nu-l recomand pentru suparari,dar de la blues la heavy clasic(Priest,Maiden,etc)acopera excelent toata paleta

A,si are doua difuri de 12 inchi si reverb,si loop de efect

Incearca-i fratele mai mic,adica Clasic30 la Muzica,si o sa-ti faci o idee

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Subscriu la ceea ce a zis midnight rider, dar adaug:

- pe linga modelele 2x12", mai exista si 4x10" variantele "tweed"

- au mai aparut modelele reissued mai spre anii nostrii, care-s cam la fel. [si care nu mai sint "tweed"]

- etajul final nu este "tip Vox" [pentru ca asta-i in clasa A] ci mai degraba "gen Vox" [pentru ca are 4 EL84] :)

- da, structura lui Classic 30 e aceiasi [tot cu 4 EL84] [dar lucreaza la alte tensiuni] - merita incercat.

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la ceea ce a zis midnight rider, dar adaug:

- pe linga modelele 2x12", mai exista si 4x10" variantele "tweed"

- au mai aparut modelele reissued mai spre anii nostrii, care-s cam la fel. [si care nu mai sint "tweed"]

- etajul final nu este "tip Vox" [pentru ca asta-i in clasa A] ci mai degraba "gen Vox" [pentru ca are 4 EL84] :)

- da, structura lui Classic 30 e aceiasi [tot cu 4 EL84] [dar lucreaza la alte tensiuni] - merita incercat.

MY BAD,asa e ,Voxul e in clasa A,daca vedeti la ce ora am scris,o sa-mi acordati circumstante atenuante :) ,tocmai ma intorsesem de la cantare,si ma dadeam cu mobilul pe forum inainte sa adorm :) A mai fost o serie de Marshall cu El84,asa numitele JCM 600,serie care a fost discontinuata,ca nu avea sound de Marshall,suna mai de blues,asa,dar mie-mi placea

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Imi pare rau midnight rider, dar iar tre'sa nu fiu de acord. JCM 600 nu este cu EL84, ci cu 2 buc EL34. In schimb singurele modele cu EL84 [2 buc], dupa stiinta mea sint: seria 18W "practice combo amps" aparuta in 1965 si fabricate pina in 1967 [modelele 1958 - 2x10', 1973 - 2x12" si 1974 - 1x12"] si apoi succesoarele lor 20W [nu mai enumar modelele - oricum toate tipurile de combinatii - combo si head] care s-au fabricat pina in 1973/1974, cred!!!

Sigur ca sunetul de EL84 difera de cel de EL34. Dar sa revin la intrebarea initiala a lui dreamcatcher . Ce anume te intereseaza? Daca-l stim? Si daca-l stim, ce? Pune si tu intrebari punctuale, nu arunca asa o vorba si noi sa ne incurcam aici in diverse explicatii care nu stiu daca chiar te intereseaza. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Hai ca vad ca acum preluam noi discutia asta si pe om nu-l interesa decit de Peavey-ul ala Classic.

Da Andrei_T, cunosc si eu dizertatia lui Randall AIken - dar nu stiu daca e cazul sa ne bagam acum in discutii tehnice si nu cred ca e locul. Dupa cum cred ca stii pragurile de functionare sint date de tensiuni si curent. Pina la un prag, lucreaza in clasa A, apoi in clasa AB. Adevarat! AC30 nu e "true class A", dar curentul de negativare e mai mare si logic, ca lucreaza mai fierbinte decit clasa AB, in general. Asta e si marea problema a AC30. Se incinge de-l ia dracu', nu? Cit despre putere... banuiesc ca ai lucrat si tu ceva statii cu 4xEL84 si i-ai facut masuratorile... obtii linistit cei 30W!!! :) Faptul ca l-am contrazis indirect pe midnight rider, nu era decit pentru a definii termenii nostrii tehnici, din popor - si nu eram pregatit sa deschid o alta discutie despre clase de functionare,,, etc... intelegi ce vreau sa zic! [atit romanu', cit si englezu' si americanu' zice despre AC30 ca lucreaza in clasa A] [si lucreaza pina la un punct] De altfel si despre Peavey Classic 50 imi este greu sa cred ca poate avea 50w rms [cu 4xEL84] :)

Cred ca mai bine deschideam si noi un topic sa vorbim astfel de chestii [chiar mi-ar face placere], caci cred ca dreamcatcher sta acum si moare de ris de noi cum ne adincim in teoriile noastre sterile! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Cine te pune frate

"Frate" nu ma pusese nimeni sa ma incurc in a-ti explica ce si cum - e foarte adevarat. Se pare ca nu prea ai simtul umorului! :) Decit sa fi asa ironic mai bine bagai de seama ca mai multi oameni s-au implicat foarte serios in problema pusa de tine [indirect] si care poate mai interesa si pe altcineva. Nu e rau sa ai idee despre ce am vorbit noi aici. Si nu vroiam decit sa stiu ce te interesa concret. Pe de alta parte e foarte adevarat ca ajunsesem sa vorbim intre noi fara tine. Atit. Tre'sa fi mai vesel si mai interesat... n-ai avea decit de cistigat. Succes in cautarea amplificatorului! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.