www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Straplocks Decision!


hippiehop
 Share

Recommended Posts

lansez topicul pentru cei care folosesc straplocks.

ma intereseaza aceste accesorii pentru a mari siguranta chitarei in absenta unui utilizator atent.in urma unei cautari pe net am aflat ca nu exista numai un model de prindere al acestor "fluturasi", ci si dimensiuni diferite si design-uri diferite.un lucru ramane sigur: culoarea va fi gold.

intrebarea este :care sistem de prindere functioneaza cel mai bine ,care este cel mai durabil ,cel mai stabil, cel mai sigur in timp? si asta fara sa para ca ti-ai prins cureaua de la chitara intr-un stutz kilometric zanganitor care nu mai incape in toc nici singur, daramite cu chitara cu tot.

in recapitulare, caut un straplock care sa fie cat mai finutz, cat mai sigur si cat mai rezistent la socuri si la timp.este greu sa iti dai seama din pozele de pe net de dimensiuni sau de practicabilitate.

astept lamuriri, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

lansez topicul pentru cei care folosesc straplocks.

ma intereseaza aceste accesorii pentru a mari siguranta chitarei in absenta unui utilizator atent.in urma unei cautari pe net am aflat ca nu exista numai un model de prindere al acestor "fluturasi", ci si dimensiuni diferite si design-uri diferite.un lucru ramane sigur: culoarea va fi gold.

intrebarea este :care sistem de prindere functioneaza cel mai bine ,care este cel mai durabil ,cel mai stabil, cel mai sigur in timp? si asta fara sa para ca ti-ai prins cureaua de la chitara intr-un stutz kilometric zanganitor care nu mai incape in toc nici singur, daramite cu chitara cu tot.

in recapitulare, caut un straplock care sa fie cat mai finutz, cat mai sigur si cat mai rezistent la socuri si la timp.este greu sa iti dai seama din pozele de pe net de dimensiuni sau de practicabilitate.

astept lamuriri, multumesc!

Am avut si dunlop si schaller si ambele sunt bune. Parca Schaller-ul este un pic mai finut ca design. Ca si siguranta, e greu sa sa spun care ar fi mai bun, ca n-am avut surprize cu niciunul dintre ele, in schimb m-as cam feri de warwick pt ca am auzit si vazut niste accidente urate cu ele, care din cauza designului (au butonul care le deblocheaza total expus) mi se par cat se poate de plauzibile.

 

L.E. se pare ca warwick nici nu se blocheaza prea bine

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

ma gandesc sa nu fie prea lungi astea de la shaller.am tocul destul de fix si ma gandesc sa nu se rupa captuseala tocului sau pur si simplu sa nu cumva sa nu incapa chitara in toc cu straplocks atasate.la asta m-am referit cand am zis "finutz".pe langa asta am observat ca anumite modele distanteaza locul de prindere a curelei de button de langa corp inspre exterior, si aici ma gandesc ca mutand locul de tensiune de pe strap button in exterior o sa afecteze straplock-ul in timp(indoire) sau surubul o sa roada lemnul chitarei in mod iremediabil. este vb despre una dintre cele mai grele chitare de pe piata (les paul custom)!!

Link to comment
Share on other sites

mie schaller mi-au facut o groaza de probleme, in conditiile in care LE-AM STRANS BINE CU PATENTUL.

mi-au sarit in timpul cantarii, cu arculet cu tot, de-a trebuit sa recurg la back-up.

si stai si cauta dupa aia rahatelele alea mici pe o scena plina de cotoroage.

nashpa.

ce-i drept, mai am un set de schaller montate la chitara de back-up si cu alea n-am avut surprize.

Link to comment
Share on other sites

@red- multumesc but not convincing!

nu caut dispute pe firme, vreau sa imi ramana sudata cureaua de chitara for ever, fara sa se intample ceva(orice) cu chitara.ce sistem este cel mai fiabil?nu ma intereseaza pretul, nu vreau sa incep sa le schimb pana gasesc unele optime.vreau sa dau un ban si sa nu ma mai gandesc niciodata la subiectul asta...

Link to comment
Share on other sites

Dragilor,

 

Eu am si Dunlop, si Schaller si Grover (si am vazut si Ernie Ball).

 

Fiecare reprezinta sisteme diferite, mai putin cele Grover si Schaller, care sunt aproape identice (nu stiu care-pe-care s-au copiat) cu exceptia butonului de release care e mai lung si mai practic la Grover.

 

Ce nu-mi place mie este sistemullor clasic de infiletare, care mi s-a parut ca oricat de tare l-ai strange, tot trebuie verificat la cateva zile.

 

De aceea sistemul de la Dunlop mi se pare BESTIAL gandit..cu "piulitza" aia arc-de-cerc (nu stiu dpdv tehnic cum ii zice) care fixeaza beton sistemul.

 

Iarasi sistemul Ernie Ball are si el ingeniozitatea lui si mi-ar fi greu sa aleg.

 

Folosesc Grover/Schaller si Dunlop, ca sisteme distincte si parca as inclina catre Dunlop.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Atunci cumpara-ti o 2 garnituri metalice si 2 suruburi din Bricostore si fa ca Neil Young:

 

Enganche.jpg

 

Alta solutie pentru siguranta totala nu exista.

 

In ce priveste convinsul, te supraestimezi. Iti atrageam doar atentia ca duplici de pomana un subiect deja discutat.

 

Si eu la fel mi-am pus la chitara, asa nu mai ai probleme ca iti va scapa cureaua si iti vei lovi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.