www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Amp Recomandati?


Guest elfie199
 Share

Recommended Posts

Guest elfie199

Salut!

Momentan detin o copie squire si un amp behringer.Le-am primit cadou, sunt intrumente care m-au ajutat sa invat sa cand la chitara dar nu ma satisfac deloc la capitolul "cum suna". Caut sunetul ala de metalcore/hardcore (vezi pe myspace trupe gen As Blood Runs Black, August Burns Red, Parkway Drive). M-am hotarat sa imi iau o pedala Boss ML-2 MetalCore si as vrea sa imi iau si alta chitara , ma gandeam la un ESP (sunt preferatele mele, probabil o sa imi iau ceva din seria 100, nu m-am hotarat inca ce model anume).Mai ramane deci sa imi iau si un amp bun, nu caut ceva scump, vreau ceva la un pret ok (pana in 250 de euro).Si nu trebuie sa fie mare sau foarte puternic.Imi recomanda cineva ceva?

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca nu prea ai bani dar pentru tonul pe care il cauti ai nevoie de bani seriosi... Nu vreau sa te dezamagesc dar trupele de mai sus folosesc ampuri de mii de euro. Oricum poti totusi sa gasesti ceva care sa sune apropiat de acele ampuri daca stii ce sa faci (chitara, doze) si cum sa te joci cu equalizerul. Cel mai ieftin amp care sa sune a ce doresti tu e 400 de euro si mi se pare ideal cam pentru orice stil de muzica http://www.thomann.de/de/blackstar_ht5_combo.htm . Eu am o pedala de la Blackstar (HT Dual) si cant post-hardcore/metalcore si ma descurc foarte ok. Cauta informatii despre Blackstar si asculta videouri pe youtube, poate o sa iti placa :)

Link to comment
Share on other sites

frate, io-l am pe asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=87

Are drive pe el in caz ca vrei; dar suna foarte bine orice fel de pedala; am mai bagat si un BOSS-DS1 ; distorsion; pe el, si suna bine; probeaza-l...

 

Ai putea sa te uiti la: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=685

este de 65 de wati; nu asta ar fi problema; desi nu shtiu exact cat de puternic vrei sa fie; dar in momentul in care iti bagi o pedala in el ( sa zicem pedala care ti-o doreshti tu ), pe canalul de clean al ampului acesta, lipseste setarea pt "Mid"... si va fi problematic caci nu vei obtine sound-ul dorit... mai ales ca o sa vrei nishte mid-scoop cu siguranta;

 

Ash zce sa te gandeshti la primul, cel de 100W ( vezi ca te omoara cand trb sa-l cari ), caci cred ca e bun...Poate vei folosi chiar drive-ul acela.

 

Daca nu, poate alta firma :-??

Sper sa iti gaseshti...

Bafta

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Salut!

vreau ceva la un pret ok (pana in 250 de euro).Si nu trebuie sa fie mare sau foarte puternic.Imi recomanda cineva ceva?

 

cred ca ar fi de ales intre peavey vypyr 30 si vox vt30.Mie imi place vox-ul suna criminal si e foarte versatil,are si tonuri de distors care suna foarte bine insa vypyr-ul s-ar putea sa fie mai pe gustul tau...e mai orientat pe metale.

Link to comment
Share on other sites

Guest elfie199

Mersi de raspunsuri pana acum!

Ideea e ca nu vreau sa cheltui multi bani pentru ca nu cred ca imi trebuie super scula ca sa imi satur pofta de cantat din cand in cand acasa.Daca vreodata in viitor o sa consider ca pot sa duc chestia asta mai departe, atunci poate o sa ma gandesc sa imi iau ceva mai serios, care costa mai mult.

 

deocamdata ceva care sa se invarta in jurul a 250 de euro mi se pare suficient.sunt destule firme, si destule modele de ampuri si sigur exista ceva ok. eu nu prea ma pricep la chestia asta, nu pot sa zic ca m-am interesat foarte tare pe domeniu.am zis ca mai bine intreb lumea de aici ca sigur imi recomanda cineva ceva.

 

o sa ma interesez de ampurile de pana acuma, sunt curios cum suna fenderul ala de 100 si peavey-ul.

 

daca va mai trece vreun model prin cap, tell me 'bout it!

 

mersi fain

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat vox ac4tv... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1930

n-are nimic pe el, ca reglaje, asa ca pentru metal iti trebuie pedala, insa overdrive-ul lui cand intra lampile in fortaj suna incredibil. si poti manipula foarte bine sunetul din atac.

 

LE.. nu iti face griji de 4w... fiind all-tube sunetul are cu totul alta dinamica... volumul maxim e comparabil cu un 20w solidstate, adica pentru o repetitie cu tobe tine cam la limita.

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Guest elfie199

deci....

 

fender / peavey / vox / kustom ? pareri?

 

 

nici nu ma gandesc la mesa sau altele care stiu ca sunt f bune dar sunt SCUMPE.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.