www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz


Black_gdansk
 Share

Recommended Posts

Buna tuturor,

 

Recent am schimbat un tremolo pe squier classic vibe 50's cu un wilkinson. Recunosc ca nu s-a potrivit 100% pe locatia vechiului tremolo si, sa zic asa un surub poate e putin stramb, repet foarte foarte putin stramb.

sistemul tremolo pare sa functioneze corect.

 

Intampin in schimb probleme la coarda re tasta 12 ( FRET BUZZ ) si coarda sol tastele 7-12.

 

Cum identific care tasta imi produce fret buzz?

Cum elimin acest fret buzz?

Cum imi setez bridge-ul corect si tensiuniea in tremolo?

 

Unde am gresit?

 

Sfaturi, linkuri

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor,

 

Recent am schimbat un tremolo pe squier classic vibe 50's cu un wilkinson. Recunosc ca nu s-a potrivit 100% pe locatia vechiului tremolo si, sa zic asa un surub poate e putin stramb, repet foarte foarte putin stramb.

sistemul tremolo pare sa functioneze corect.

 

Intampin in schimb probleme la coarda re tasta 12 ( FRET BUZZ ) si coarda sol tastele 7-12.

 

Cum identific care tasta imi produce fret buzz?

Cum elimin acest fret buzz?

Cum imi setez bridge-ul corect si tensiuniea in tremolo?

 

Unde am gresit?

 

Sfaturi, linkuri

 

Multumesc.

 

Salut vad ca esti nou , cauta in forum si gasesti raspunsuri cu duiumul la toate problemele tale .Au mai fost discutate si disecate de cateva ori.

 

De ce ai schimbat un classic 50's cu un Wilkinson? acest lucru ar fi ceva mai nou.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai schimbat un classic 50's cu un Wilkinson? acest lucru ar fi ceva mai nou.

 

Salut,

 

Da sunt oarecum nou, cred ca am deja un an.

Dece am schimbat tremolo standard pe un Wilkinson. Mi se pare ca are o forma mai placuta, are blocul mai gros i evident sa promis mai multa stabilitate si evitarea dezacordarilor.

E mai placu si cand canti i dorest sa folosesti palm-mute pentru unele ecvente din piese. IN rest cred ca arata foarte bine.

 

Oricum problema cu fret buzz-ul l-am rezolvat...m-am documentat mai mult si am tras de rod mai mult sa il indrept putin si am inaltat corzile astfel am scapat de fretbuzz si am si o dinamica mai buna la coriz cand cant.

 

E posibil in schimba ca corzil, fiind noi, sa creeze un mic clic cand actionez tremolo-ul. Sau poate e altceva.

Mai astept sa e uzeze putin sa vad cum se comporta iar daca nu dispare click-ul am sa ma gandesc ce fac.

 

Am cautat discutii dar cred ca din nerabdare am inceput un topic nou.

 

Mersi oricum de initiativa si sa ne auzim cu bine.

 

P.S.: din ce motiv face oare acle ping sau clic cand actionez trem-ul?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Da sunt oarecum nou, cred ca am deja un an.

Dece am schimbat tremolo standard pe un Wilkinson. Mi se pare ca are o forma mai placuta, are blocul mai gros i evident sa promis mai multa stabilitate si evitarea dezacordarilor.

E mai placu si cand canti i dorest sa folosesti palm-mute pentru unele ecvente din piese. IN rest cred ca arata foarte bine.

 

Oricum problema cu fret buzz-ul l-am rezolvat...m-am documentat mai mult si am tras de rod mai mult sa il indrept putin si am inaltat corzile astfel am scapat de fretbuzz si am si o dinamica mai buna la coriz cand cant.

 

E posibil in schimba ca corzil, fiind noi, sa creeze un mic clic cand actionez tremolo-ul. Sau poate e altceva.

Mai astept sa e uzeze putin sa vad cum se comporta iar daca nu dispare click-ul am sa ma gandesc ce fac.

 

Am cautat discutii dar cred ca din nerabdare am inceput un topic nou.

 

Mersi oricum de initiativa si sa ne auzim cu bine.

 

P.S.: din ce motiv face oare acle ping sau clic cand actionez trem-ul?

 

Click, sare undeva pe suruburi ( swe agata!!!) nu-i OK, dar poate cu timpul se toceste .

Calusurile de le Wilkinson ce am avut eu "taiau" corzile !!! asa ca le-am schimbat cu calusuri de la Fender .Ce i-mi lplace la vibtratorul Wilkinson este ca bratul nu are filet ci o bucsa de teflon in care intra forta si sta fix nu "clampane"

 

In rest nu are ce sa tina mai bine acordajul , pe chitara Vintage nut-ul este ceva grafitat nu se agata coarda oricat bombdive fac , acolo se intampla "dezacordarea" .

 

Deci click-ul este nasol , vezi suruburile apare o tensiune si se agata cand scapa apare "click" sau un sunet de parca sare o coarda agatata.( este un impuls dat corzilor cand scapa vibratorul), dar vezi si la arcuri daca nu cumva nu le-ai pus corect .Eu am patit ca am dat in spate tare si cum am reglat prea la capat ptr corzi mai subtiri , mi-a sarit un arc si ac cazut pe jos.Sa nu faca la arcuri acel click.Suruburile sa fie corect insurubate si sa fie perfect aliniate.Sa ungi cu ceva vaselina sau ului la suruburi( alti la pivoti)

 

La cei cu " two point floating " tip "floyd"sa fie corpul vibratorului paralel cu corpul chitarei reglat din pivoti.( asta pentru cei cu tip floyd)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.