www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Growl And Singing


caius
 Share

Recommended Posts

Ce vreau sa spun prin asta? Pot eu, de exemplu, sa cant intr-o melodie, voce "growl" si sa cant destul de sus? Sau numai growl sau numai cantat? Sa va dau niste exemple(numai ca aici sunt 2 persoane diferite):

Norther - Frozen angel

 

Ensiferum - Deathbringer from the sky

Sper ca ati prins ideea :)

Link to comment
Share on other sites

Pai numai tu stii daca poti, nu? :) Dupa cum vezi, se poate. Deci care era nedumerirea?

Vezi video-urile Melissei Cross pentru tehnici si exercitii. Si parca mai era un thread tangent pe-aici...

 

Am vrut sa zic ca daca de apuci de "growl" mai poti canta note inalte, nu ti se ingroasa vocea etc.? Sau daca canti pe inalte si te apuci de "growl" strici totul. Asta vreau sa zic

Link to comment
Share on other sites

Ai in fata o dilema urata , poata sa si mearga , dar poti sa iti strici vocea si tot felul de minunatii.

Un exemplu bun e solista de la Flyleaf , care din cauza growl-ului si-a pierdut cam jumate de octava din registrul inalt.

Multe din cantecele vechi sunt transpuse live cu 3-4 semitoni mai jos sa ii fie lejer.

Link to comment
Share on other sites

Ai in fata o dilema urata , poata sa si mearga , dar poti sa iti strici vocea si tot felul de minunatii.

Un exemplu bun e solista de la Flyleaf , care din cauza growl-ului si-a pierdut cam jumate de octava din registrul inalt.

Multe din cantecele vechi sunt transpuse live cu 3-4 semitoni mai jos sa ii fie lejer.

 

De asta ma temeam...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Thorgrim
Ce vreau sa spun prin asta? Pot eu, de exemplu, sa cant intr-o melodie, voce "growl" si sa cant destul de sus? Sau numai growl sau numai cantat? Sa va dau niste exemple(numai ca aici sunt 2 persoane diferite):

Norther - Frozen angel

 

Ensiferum - Deathbringer from the sky

Sper ca ati prins ideea :)

 

Ensiferum si Norther sunt foarte tari, nu zic ca nu, dar cei raspunzatori de vocea clean sunt Markus Toivonen si Sami Hinkka si Emmi Silvennoinen dar foarte putin. Leadul la clean in Ensiferum era luat de Toivonen. In Norther, vocea clean este cantata de Kristian Ranta.

 

Cel mai bun exemplu este Asis Nasseri de la Haggard (el canta atat in metoda clasica cat si death growls, si growl-urile lui sunt pe aer cantate). Ideea este ca se poate. Dar ca sa nu iti distrugi clean-ul, canta pe aer growl-urile, insa imbina growlurile cu cantatul si vei fi super ok.

Link to comment
Share on other sites

da de ce ai vrea sa canti asa? acu pun si eu o intrebare sa nu te superi. ce te face sa canti asa? care e sentimentul care te face sa suni asa?

 

partea instruementala o inteleg dar vocea nu am inteles pana acum ce ii face pe oameni sa cante la stilu asta.

 

 

nu ma supar :) dar imi place cum canta asa. Ensiferum le imbina frumos pe amandoua si imi place cum suna.

(dar ma bate gandul ca nu oi fi in stare de "growl" si raman la "curat")

Edited by caius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest lust.angel

Ai zis acolo ca 2 persoane diferite, da' lin cate stiu eu Norther si Ensiferum au acelasi vocal Growl, Lindroos...daca gresesc corectati-ma :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

mie de nenea asta imi place

 

Clean si scream de-ti cade tenculiana din casa! :)

Deci, se poate. Pentru cat timp, nu stiu.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.