www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Serioase La Amp....


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Am o problema serioasa la amp.Aseara dupa ce am terminat de cantat l-am stins si m-am mai uitat si eu la el, la lampi, si constat cu stupoare ca una din lampi este vizibil uzata decat cealalta (uzata ma refer la chestia aia argintie din capul lampi care arata viata ei), ei bine la mine lampa din partea dreapta avea aceasta problema.Dau ampul jos de pe boxa, il masor (am bias pe placa, din ala cu pot) si constat ca lampa din drepta (cea mai mult uzata) are 500V, iar cea din dreapta 200V.Am incercat sa il rebiasez, am mai avut o problema mai de mult, mi s-au supra incalzit lampile, partea aceea metalica din interior, din gri s-a facut rosie, atunci cantam cu vechiul proprietar al ampului, si mi-a aratat cum sa il biasez.Ampul are lampi Svetlana EL34 cumparate de el si spune ca sunt imperechiate.Atunci am setat biasul la 350V pe ambele lampi.Acum nu mai pot sa il mai fac si tensiunea creste pe lampa din dreapta.Credeti-ma am ajuns cu ea la peste 1000V am zis ca pateste ceva, nici nu stiu cum a rezistat, sau o fi aparatul meu de masura bolnav....Va rog ajutatima ca sunt disperat :):):)

 

P.S:Nu cred ca sunt lampile arse deoarece mai am un set de JJ-uri, originalele cu care a venit ampul, si mi se intampla la fel, si am impresia ca alea nu sunt imperecheate.....

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.