www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Un Seymour Duncan Tb-11


comanel
 Share

Recommended Posts

Deci...

 

Fara prea multa introducere, ca e destul de groasa...

Se da situatia:

 

O bucata chitara strat cu un seymour duncan tb-11 custom custom trembucker in bridge. Pot de ton push-pull.

 

Problema:

 

1. Cand e selectat trembuckerul ( pozitia 1 pe switch )cu potul de ton apasat, parca se aude in juma de doza, cu suuper low output si un noise (hm.. nu mai mult decat deobicei)

 

2. Cand e selectata pozitia 2 spliteaza trembuckerul... se aude perfect normal

 

3. Cand e selectata pozitia 1 cu potul ridicat se aude asa cum ar trebui sa se auda

 

Mentionez ca am avut un mic accident, intr-un mediu putin umed de la ploaie (a stat peste noapte pe stativ intr-un studio in care era destul de multa umezeala... dar e curata acum)

 

Question:

 

1. De unde e problema?

2. I need step by step help, avand in vedere ca la charvel pana cand i-am montat switch-ul nou am scos si am pus fire dupa scheme de m-a luat Gaia... ori eu is prost (ceea ce poate fi partial adevarat, insa stiu sa urmaresc o schema) ori dozele de la Bill lawrence au + loc de - ... ma rog.. intelegeti voi.

 

In dire need of help you guys..

Link to comment
Share on other sites

Deci...

 

Fara prea multa introducere, ca e destul de groasa...

Se da situatia:

 

O bucata chitara strat cu un seymour duncan tb-11 custom custom trembucker in bridge. Pot de ton push-pull.

 

Problema:

 

1. Cand e selectat trembuckerul ( pozitia 1 pe switch )cu potul de ton apasat, parca se aude in juma de doza, cu suuper low output si un noise (hm.. nu mai mult decat deobicei)

 

2. Cand e selectata pozitia 2 spliteaza trembuckerul... se aude perfect normal

 

3. Cand e selectata pozitia 1 cu potul ridicat se aude asa cum ar trebui sa se auda

 

Mentionez ca am avut un mic accident, intr-un mediu putin umed de la ploaie (a stat peste noapte pe stativ intr-un studio in care era destul de multa umezeala... dar e curata acum)

 

Question:

 

1. De unde e problema?

2. I need step by step help, avand in vedere ca la charvel pana cand i-am montat switch-ul nou am scos si am pus fire dupa scheme de m-a luat Gaia... ori eu is prost (ceea ce poate fi partial adevarat, insa stiu sa urmaresc o schema) ori dozele de la Bill lawrence au + loc de - ... ma rog.. intelegeti voi.

 

In dire need of help you guys..

 

1.Ori nu ai facut legaturile cum trebuia, dupa schema.

2.Ori ai facut legaturile dupa schema si s-ar putea ca firele sa nu fie bine marcate.Am patit personal problema asta la doza Seymour Duncan Alnico Pro 2, cea de bridge mai exact.Prima cumparata a fost cea de neck, pe care am montat-o fara nici o problema, iar a doua a fost cea din bridge la care am intampinat aceasta problema.Culoarea firelor dozei nu corespundea cu coloarea firelor de pe schema furnizata.Nu mai stiu exact ce se intampla, ori nu mergea deloc, ori se auzea doar o bobina, si am tot experimentat cateva ore pana am gasit legatura corecta.

Link to comment
Share on other sites

mm... cum sa explic...

 

doza suna exceptional pana acum 4 zile... intre timp de cand am luat-o si pana acum (chitara) nu a suferit nici un fel de modificari de doze... s-a intamplat brusc.

 

Am scos pickguardul si l-am dat la dezlipit/relipit.

Am gugalit scheme de lipire si am gasit mai multe patternuri de a lega dozele... in principiu in bridge e trembuckerul, in middle am un hotrails (tot humbucker) si in neck un single coil.

 

hai ca sper ca m-oi descurca.. de nu, o luam treptat cu poze, masline si lazi de bere... :)

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am gasit o schema... om vedea daca merge. Atasez mai tarziu schema, in cazul in care mai are cineva o chestie de genul asta.

 

Din cate am inteles e o combinatie intre cele doua scheme atasate.

 

Daca nu merge inseamna ca doza are o mare problema.. si deja.. cred ca-mi pun Bill Lawrence in bridge..

 

..daca merge yey !

 

Vivat Sorin Olteanu, vivat vivat !

post-651-1252489987_thumb.jpg

post-651-1252489994_thumb.jpg

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.