www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuborg Green Fest


Ecco
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am fost. Mie imi place Guano Apes mult de tot. In loc sa le fac osanale insa am sa spun ce nu mi-a placut doar. Nu merg des la concerte in aer liber si mi-ar prinde bine un feedback vis-a-vis de perceptia mea asupra fenomenului:

 

Chestii de "logistica":

0. M-au pipait la intrare body-guarzii. Cica n-aveai voie sa intre nici cu o sticla de apa. Mi s-a parut penibil (si sa n-aud chestii cu "din motive ecologice")

1. norii de praf :)

2. sunetul venea "in valuri" - adica se auzea cand mai infundat cand mai clar

3. Chitara suna distorsionat (nu ma refer la efect in sine) - am impresia ca volumul era dat prea tare si la pasajele in forta isi pierdea din claritate (sau poate e o limita a urechii umane aici?).

4. Vocea si tobele mi s-au parut ca se aud cel mai clar. Restul era un vajj mai greu de definit.

 

Acu eu le-am ascultat inregistrarile de pe albume si e normal sa fie diferente.

Pozitia mea a fost mai in spate pe stanga unde incepeau tarabele de bauturi. Am preferat mai departe de scena tocmai ca sa nu-mi bubuie boxele in urechi. Apreciez ca din pozitia aceea volumul mi se parea tare dar suportabil. La plecare nu am "auzit" celebrul fisiit in urechi specific expunerii unui zgomot f. puternic.

 

Chestie de impresie artistica:

5. Au interpretat piese de pe viitorul lor album. Creativitatea lor muzicala se indreapta intr-o directie noua, din ce in ce mai diferita de stilul lor anterior. Cred ca tranzitia se simte deja in ultimul lor album. Personal nu e pe gustul meu.

 

Cam asta. Ei, altii ce parere au?

 

Mai comenta cineva ca datoritat gratuitatii au fost multi gura casca. Personal am vazut destui care venisera sa bea, sa se simta bine, sa se dea un pic in spectacol. Eu m-am bucurat sa o vad live pe Nasic si "naturala" (adica nu cu FX-uri tipice clip-urilor video) si mi-a placut in continuare. Toata trupa are o atitudine fireasca pe scena, adica fara pretiozitati sau fitze "artistice". Un compliment indirect ne-a fost facut si prin faptul ca la final si-au tras o poza cu marea de spectatori in spate. Mi-a placut asta. Da doamne sa le fi placut si lor la noi (ma gandesc iarasi la norii de praf) ca poate mai vin si la anu'.

 

In cele din urma Sandra si baietii au fost simpatici si nu regret ca am fost. Daca vor veni la anul sa-si promoveze noul album voi merge sa-i vad.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul "in valuri" are o explicatie f simpla: vintul. Nu cred ca s-a inventat instalatie de sunet care sa fie imuna la asa ceva..

impresiile mele:

Rele:

Nu ma mai duc in viata mea la un concert intr-un spatiu ce nu este amenajat ca pentru concert. Ingrozitor de mult praf, bezna totala, acces, si la intrare si mai ales la iesire foarte prost.

Stau si ma intreb cita lume din cei foarte multi de aseara ar fi venit si daca era pe bani. Probabil nici un sfert. Foarte trist.

Muzica celor de la Guano Apes, in afara de cele citeva piese clasice, nu ma incinta. Dar a meritat chiar si pt hit-uri :)

Bune:

Vocalista este fantastica, da clasa multor soliste din lumea asta, care au cariere mult mai "sclipitoare" decit a ei.

Trupa cinta foarte bine, sound-urile fiecaruia fiind beton. Chitara cel putin m-a spart, desi nu e pe fix gustul meu. Nu stiu ce Marshall foloseste, dar cred ca e printre cele mai bune sound-uri de Marshall pe care le-am auzit eu vreodata intr-un live.

Sonorizarea foarte buna, cu exceptia fazei cu vintul, din pacate de nerezolvat. Totul perfect la locul lui, fara excese de volum sau de frecvente. Am stat cam tot unde a stat si colegul de mai sus, dar se pare ca avem gusturi diferite.

 

Una peste alta, o seara misto, care ar fi putut fi super misto daca nu ar fi fost in "parcul" Izvor.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu m-au pipait la intrare, ca eram fata si era un tip care controla :)) Chestiile care nu mi-au placut au fost praful si faptul ca era coada imensa la jetoane.

Am fost special pentru Guano Apes care au fost super tari, Sandra a aratat ca poate sa cante :) ( si sa-i faca pe baieti sa-si scoata tricourile :) )

Voiam sa merg si azi la VdV dar tinand cont de vremea de afara nu stiu daca e o idee buna, si nu neaparat din cauza ca ar ploua ci din cauza noroiului care s-a facut in parc :-s

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.