www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Niste Pareri Va Rog


Guest Gothyke
 Share

Recommended Posts

Guest Gothyke

Buna tuturor! Sunt nou pe acest forum, tocmai m-am inscris :) As avea nevoie de niste pareri in legatura cu echipamentul pe care mi-l voi cumpara in viitorul apropiat. Deocamdata am o chitara "copie Fender stratocaster 1965" de la firma Hapax si un amplificator G-dec junior. Le am de vreo 6-7 luni si doresc sa imi cumpar ceva mai profesional pentru ca in acest timp, am mai avansat putin. Nu sunt inca in nici-o trupa si de aceea doresc sa imi cumpar ceva pe care sa pot invata ceva mai multe, ca de exemplu o chitara pe care se poate face ceva tapping(pe asta nu prea suna cum trebuie pentru ca e cheapsh1t craftmanship) si amplificatorul...cam newbie :) As dori sa imi cumpar in viitorul apropiat un Epiphone SG standard(de pe guitar shop cu 1325 ron) si o placa de sunet M-audio Firewire solo. Vreau sa imi fac un "home studio" inregistrand si cantand pe calculator. Voi folosi programul Amplitube 2 si am auzit ca e nevoie de o placa audio buna si de driverul ASIO4All ca sa fie calitatea sunetului cat de cat buna si sa nu am delay. Placa audio e facuta in special pentru recording de chitara sau pentru microfon(are phantom power 48v). Voi conecta placa audio la calculator printr-un cablu usb, chitara la placa audio si in rest, amplitube 2 si mainile mele ar trebui sa faca toata treaba. Spuneti-mi va rog daca am neaparat nevoie de un preamp sau merge si asa, si pareri despre configuratia pe care am ales-o. Calculatorul e foarte bun(Intel Core2Duo 8400, 4GB RAM DDR2) si am boxe 5.1 destul de bune si sper ca calitatea sunetului va fi super.

Link to comment
Share on other sites

@Gothyke

Bine ai venit in comunitate, ma bucur ca sunt primul care iti ureaza asta (sau poate adminul cand ai creat contul a facut-o deja...). O intrebare, chitara pe care o ai nu mai poate fi reglata? coborate corzile la bridge, daca zici ca e copie Fender ar trebui sa aiba posibilitatea asta, reglaj la bara din interiorul grifului daca e cumva arcuit si coboratul corzilor nu ajuta. La amp nu ma bag ca nu am auzit de el. Tapingul, apropo, cere sincronizare nu gluma, si practica la greu.

Totusi, spune si tu ce muzica vrei sa canti, probabil ca metal daca vrei SG, deci humbucker pickups. Sa nu crezi ca o chitara buna inlocuieste lipsa de practica, 6-7 luni nu stiu ce vrea sa insemne ( apropo, am o clasica din 1991, de atunci zdranganesc la ea, am invatat intai teorie clasica de-aia cu cheia sol, apoi de cativa ani am inceput sa studiez taburi) si nu cred ca merit mai mult de o electrica chinezeasca pentru inceput si un V-amp2 ca sa ma joc cu sunetul. Nu am cantat si nu voi canta niciodata in vreo trupa, stiu asta sigur, dar vreau electrica si-mi voi lua, incapatanat sunt destul...

Apropo, driverele ASIO sunt pentru eliminarea delay-ului device-urilor pe USB, pe firewire e alta mancare de peste, nu ar trebui sa ia delay acolo. Sunt persoane aici pe forum mult mai in masura sa te sfatuiasca ce sa iei, nu ma bag la asa ceva. Da, sunetul va fi foarte bun intr-un sistem cu mai mult de 40 watti putere reala, nu ce balmajeste producatorul de putere reactiva si altele.

Offtopic: Am fost la Musicstore in Koln, am luat in mana o chinezeasca de 79 de euro si un Fender Strat vintage de... mai bine nu spun pretul ca e cu 4 cifre si senzatia a fost aceeasi, amandoua le-am simtit la fel, niciuna nu avea actiunea reglata ca lumea, am fost dezamagit. Ca era coada la camerele de proba, alea cu amp-uri si cabinete si nu am avut timp sa pluguiesc ceva, e alta mancare de peste ca oricum doar am fost in recunoastere, chitara o sa o cumpar in octombire, asa zice contabilul meu (consoarta).

Inchei aici ca iar ma dau la povesti...

Link to comment
Share on other sites

Protocolul ASIO n-are legatura cu interfata prin care comunica placa de sunet, poa' sa fie USB, Firewire, PCI, ISA, paralel, PCI-E sau PCMCIA.

De ce e nevoie de 40W pentru a obtine un "sunet foarte bun"?

Va rog nu dati sfaturi fara argumente.

 

@Gothyke: placa respectiva are si intrare dedicata de instrument, cu preamp incorporat deci nu-ti mai trebuie altceva. Observ insa ca impedanta respectivei intrari e doar 270kOhm. Are si drivere native ASIO2 desigur deci nu ai nevoie de ASIO4ALL.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest Gothyke

Ms mult, chiar nu stiam ca are preamp incorporat si by the way...daca tot am destui bani si pot sa imi iau ceva care sa sune calumea, de ce sa nu fac asta :) si nu cant de 6-7 luni la chitara, cant de 2 ani. Vreau sa cant rock de genu AC/DC, Guns n' Roses, Iron Maiden si ma gandeam ca SGul ar putea sa faca treaba foarte buna :) si chestia cu chitara mea, cu coboratul si urcatul de bridge, credema ca am incercat, si nu degeaba am spus cheapsh1t craftmanship :D la inceput a fost foarte sus si nu puteam sa fac nimic...apoi l-am coborat fix cum imi place mie(cat de jos se poate) si nu puteam auzi nici-o nota clara...se auzea ping ping ping pong :) apoi l-am urcat putin, am reglat pickups si still...nu suna cum imi place mie. Chestia cu tapping...am destula experienta cu el :D stiu cand tappingul suna bine si cand nu, in acest caz nu. Ms mult inca o data pt replies.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.