www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Gasesc De Cumparat..


Guest Sebastienne
 Share

Recommended Posts

Guest Sebastienne

In primul rand salut la toti!

 

M-am apucat de curand de chitara, eu am un Reghin marimea 3/4 (acustica) - chitara e ffff veche, are si un defect destul de nasol pe corp si suna groaznic (aici probabil si din cauza mea ca sunt incepatoare :) ). Ce imi place la ea este tipul (acustica) si marimea (imi "vine" perfect, eu fiind mica de statura).

 

Eu sunt din Iasi, la magazinul MC Musical nu au chitari acustice 3/4 nici un model. Inca nu am fost la Alienor Luteria sa intreb dar pe site-ul lor nu au.

 

Singurul model care l-am gasit pe net e [asta] - Squier MA mini-acustica. Vreo idee daca e buna pt un incepator ca mine? Eu as vrea tare mult o chitara neagra sau neagra-rosiatica, dar se pare ca nu exista asa ceva in marime 3/4 :) (cu toate ca Reghinul meu e negru-maroniu, super culorile).

 

Daca stiti alte site-uri/magazine unde pot gasi chitari acustice 3/4, va rog sa imi spuneti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sebastienne

Salut gadjo, mersi de reply, am aruncat o privire la modelele recomandate de tine dar nu par sa fie marimea 3/4, plus ca preturile lor sunt mult peste bugetul meu de chitarist amator.

 

Am mai cautat intre timp pe net si am gasit [asa ceva] (marimea 7/8). Este exact cum imi doresc! Problema este ca habar nu am cat de buna e si... transportul. A mai cumparat cineva chitare de pe internet? Ajung "intregi" la destinatie? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut gadjo, mersi de reply, am aruncat o privire la modelele recomandate de tine dar nu par sa fie marimea 3/4, plus ca preturile lor sunt mult peste bugetul meu de chitarist amator.

 

Am mai cautat intre timp pe net si am gasit [asa ceva] (marimea 7/8). Este exact cum imi doresc! Problema este ca habar nu am cat de buna e si... transportul. A mai cumparat cineva chitare de pe internet? Ajung "intregi" la destinatie? :D

 

nu lua chestia aia :)...ia doar firme mai cunoscute...ca de la chestii de-astea...risti sa iei ceva prost :)

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1214

 

ti-as recomanda asta..desi nu e 3/4 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sebastienne

Multumesc pt sugestii. Daca ar fi sa imi iau 4/4, cred ca mi-as lua fie [asa] fie [asa] (mi se par cele mai frumoase).

 

Problema este ca vreau neaparat o marime un pic mai mica. Si cred ca am gasit (din nou) exact cum imi doresc. E vorba de modelul Oscar Schmidt OG1 [link]. Intrebarea mea despre transport ramane insa o problema; ajung chitarile comandate pe net cu bine la destinatie? Daca cineva si-a achizitionat de pe net sa-mi zica si mie, please.. cum anume sunt ambalate pt a le asigura o stare impecabila?

Link to comment
Share on other sites

Aici mai poti gasi chitara 3/4, clasica sau acustica, de care vrei: chitara clasica Hohner HC03, la pretul de 284 ron, si chitara acustica Hohner HW03, la pretul de 284 ron.

Eu spun ca merita sa le incerci pe amandoua. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sebastienne

Multumesc din nou pt recomandari :)

M-am mai documentat si eu un pic si am aflat si eu despre "scale length" si despre faptul ca exista chitare cu short-scale, facute special pt cei cu maini mai mici :)

 

Din pacate nu vad ca aceste chitare short-scale sa fie prea populare, singurul model care l-am gasit fiind Epiphone EL-00. Aceasta chitara arata intr-adevar superb si din review-urile pe care le-am citit este o chitara f buna. In afara de pretul care e dublu fata de ce as fi preferat eu sa cheltui, nici nu prea se gaseste. Am vazut-o doar pe music-estore.com, le-am trimis un mail cu detalii dar inca nu am primit reply :)

 

Vreo idee de unde altundeva as putea sa comand aceasta chitara?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.