www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Amp


Guest misu435
 Share

Recommended Posts

Guest misu435

salut tuturor.

 

am si eu cateva intrebari in legatura cu ampurile vox

 

1. care este diferenta dintre 212 si xl?

 

2 dak are 2 difuzoare 212le si ad50u are doar unu astea inseamna k fiecare difuzor e de 50w si => 100 w?

 

3.ad50vt se aude usor peste tobe?

 

ms in avans

 

 

aa da si dak de exemplu am un procesor , de ex boss me 70 care are si pre amp pot sa o conectez intrun port si sa sune bine live? adik ma refer k mai trebuie si amplificator ?

Edited by misu435
Link to comment
Share on other sites

Guest andrei260293

Chitara ---> Preamp ( procesorul tau ) ---> Mixer ---> Monitoare/ce mai aveti voi ===> totul este in regula, se va auzi bine :)

Link to comment
Share on other sites

procesorul ala are simulare de cabinet...? mi se pare ca nu... in cazu' asta, e foarte posibil ca distoarsele sa sune foarte, dar foarte prost direct prin mixer... in cazu' asta, ori poti sa faci rost de un simulator de cabinet, cum ar fi asta :) sau, cel mai bine ai putea sa-ti vinzi procesorul si sa investesti intr-un amp decent si eventual niste pedale, care te vor ajuta mult mai mult decat un procesor :)

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor.

 

am si eu cateva intrebari in legatura cu ampurile vox

 

1. care este diferenta dintre 212 si xl?

 

2 dak are 2 difuzoare 212le si ad50u are doar unu astea inseamna k fiecare difuzor e de 50w si => 100 w?

 

3.ad50vt se aude usor peste tobe?

 

ms in avans

 

 

aa da si dak de exemplu am un procesor , de ex boss me 70 care are si pre amp pot sa o conectez intrun port si sa sune bine live? adik ma refer k mai trebuie si amplificator ?

 

Deci sa vedem, pe rand:

 

1.Nu inteleg intrebarea.212 care?Valvetronix?XL care?Valvetronix XL?Fi mai explicit.

 

2.Puterea ampului este de 50w, poate sa aiba si 10 difuri ca tot 50w va ramane, dar se ma schimba dinamica si prezenta sunetului, intr-un cuvant cu doua difuri de 12 suna mai bine.

 

3.Da.Eu am un Marshall MG30DFX (30w) si nu era nevoie sa ajung la jumate pt a ma auzi.

 

Trebuie si amplificator daca vrei sa ai un sound cat de cat profi.Nici un procesor nu suna bine bagat in PA.Poate sa fie procesoru procesoarelor.Toate sunt proaste.

Link to comment
Share on other sites

Guest misu435

1. da la al valvetronix ma refeream scz

 

dak am lantu asta chitara... procesor....red box clasic ce mi s-a recomandat ..mixer si boxe ar suna decent?

Link to comment
Share on other sites

de sunat o sa sune ok...decent, cum ai spus tu. avantaju' ar fi ca ai o groaza de sunete la doar un buton distanta, insa nu-i musai sa fie toate de calitate...

si, cel mai mare dezavantaj pe care e posibil sa-l ai live se iveste atunci cand nu ai monitor...prcatic, canti pe intuneric, ca sa zic asa. pe ceilalti o sa-i auzi, dar ce canti tu va iesi doar pe fata, si n-o sa ai nici cea mai vaga idee daca gresesti sau canti cum trebe, sau daca te auzi destul de bine in mix :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

imi mai puteti recomanda un procesor gen boss me 70 care sa nu dapaseasca 10 mil

 

Eu totusi te-as sfatui sa iti iei un amp.Pentru mine, cel putin, nici un procesor nu suna ''decent''.

 

L.E:NU sunt sigur de diferenta dintre Valvetronix AD si XL, dar mi se pare ca XL-ul are sounduri de amp diferite.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

domnu slash93,de ce vorbesti prostii?procesoarele mai bune,mai noi, au iesire separata pentru live(cu ampsimulare)si pentru amp separat.Vox se,le,Zoom g7,g9,etc.oriunde te duci pe scena mare au peste tot asigurata amplificatoare,monitoare,de calitate,te auzi perfect.

 

misu435 ai PM

 

V-am spus asta este doar parerea mea.Eu prefer de 100 de ori mai mult sa am un amp in fata caruia ii pun un microfon si dupaia il trec in PA decat un procesor bagat in PA.Acum sa fim sinceri.Nici nu se compara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.