www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Acustica] Face Dg26sb


Guest suicune
 Share

Recommended Posts

Guest suicune

Pret: 389 RON

 

Prima mea chitara "pe bune". Prima a fost o chitara clasica primita dar a fost mai mult de joaca (de altfel, nu am tinut-o mai mult de doua luni). Chitara am cumparat-o de la magazinul Barock din Cluj. Nu aveam eu bani de chitara super-profi asa ca l-am ales pe acesta. Firma este slovaca, chitara este proiectata in Spania si fabricata in China.

 

Este o chitara cu fata din lemn masiv (molid), lateralele si spatele din placaj de trandafir, gatul din nu-stiu-ce lemn Huang xin lan :) . Tastiera si puntea sunt din lemn de trandafir. Chitara are un finisaj sunburst foarte bine realizat si, de asemenea, are un finisaj lucios, nu mat. Griful este comod si are o actiune foarte buna, nu incurca cu nimic. Cheitele tin foarte bine acordarea chitarii si iti permit sa faci o acordare cat mai precisa.

 

Parti bune: Suna destul de bine pentru o chinezarie si se descurca bine si la acorduri si la solistica. Pretul este decent pentru o chitara cu fata din lemn masiv.

 

Parti rele: Acele puncte albe care sunt pe grif sunt destul de fragile si se duc cam usor. Daca pun capodastrul pe prima tasta, corzile nu au "sustain" dar e posibil sa fie din cauza grosimii corzilor. In afara de acestea, nu prea am ce sa ii reprosez.

 

http://faceguitars.com/?p=p_16&sName=dg26c

 

Pagina web nu are chiar modelul meu, are doar modelul cu "cutaway" dar este aceeasi serie.

 

Concluzie: este o chitara buna pentru incepatori si are un sunet bun, oricum mie mi se pare ca suna mai bine decat cele de Reghin. O recomand cu caldura incepatorilor si nu numai.

post-11351-1248515823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.