www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptor Chitara Acustica --> Chitara Electroacustica


AndreiR
 Share

Recommended Posts

hello guys!! eu sunt nou pe forumul asta!! am o chitara clasica reghin si as vrea sa-mi iau una electroacustica!!! mi-am schimbat corzile la reghin cu unele stagg si se aude extraodinar! eu sunt cam stramtorat cu banii si as vrea sa va intreb daca exista adaptoare pt chitara clasica pt a deveni electro -acustica.. ma refer daca exista vreo schema ceva de adaptor si amplificator pt chitara,care sa se monteze la chitara astfel incat sa am iesire spre procesor...va multumesc anticipat... a si daca puteti sa-mi spuneti pe unde as gasi chiatara electro-acustica la pret rezonabil sa zic intre 200 si 400 RON...multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Depinde. Vrei sa o transformi intr-o chitara piezo (adica sa sune ca o chitara rece, dar sa o poti amplifica) sau sa o poti folosi ca o chitara electrica (nerecomandabil de altfel)

In primul caz exista doze piezo care se pun pe corpul chitarii (pe cordar de obicei) in al doilea ai putea sa ii montezi o doza de electrica in "soundhole"

Link to comment
Share on other sites

Salutare, mai eu am o nelamurire, ... dozele piezo, functioneaza si la chitari clasice , care au 3 corzi de nylon ???? , caci AndreiR are o chitara clasica, si din cate stiu eu nu e recomandabil sa pui corzi de acustica pe clasica... lamuriti-ma si pe mine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.