www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seymour Duncan Sh-5 Custom


SolDiez
 Share

Recommended Posts

Nume: Seymour Duncan SH-5 Duncan Custom

 

Pret: Am luat-o cu 280 de lei, acum s-a scumpit, e 330 la mcmusic. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=685

 

Caracteristici: Sunet carnos, plin cu inclinatie spre inalte si inca am poturi de 250.

 

Cum suna: Aproape genial, tipa tare pe distors, pe clean e blanda si armonioasa. Se preteaza la si la metale si la bluzuri, la jazz mai putin(sau sa fie vina mea ca nu stiu sa-l cant?).

 

Parti bune: A se trage concluzii din descrierea de mai sus. Parti rele: N-are neaparat, pentru gustul meu ar fi putut fi putin mai hot dar e neglijabila treaba.

 

In concluzie merita investitia, chiar si cu sculele mele mediocre doza asta ma aduce mai aproape aproape de sunetul ce mi-l doresc si nu mi-l permit inca.

 

Nota: 9,5

 

Si un sample cu cateva bucati de clean/distors sa va faceti o idee de cum suna(nu are sunetul asta de dormitor live):

 

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

ce pedale/procesor ai folosit?

pe ce chitara ai pus doza?

 

LE: eu mi-am luat zilele astea o doza Seymour Duncan SH-6 pt. bridge dar inca nu am avut timp sa o pun pe chitara.

Abia astept sa vad cum suna (o sa pun si eu o recenzie curand).

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
It's all in my profile.

Aria mac-50, zoom G2, peavey rage 258.

Distorsul suna cam infect din cauza ampului dar pe un soldano se simt coaele.

 

p.s: e deja un review la sh-6.

 

am vazut si eu review-ul la sh-6 insa nu imi amintesc daca e si vreun mp3 pe acolo.

poate nu m-am uitat eu unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Krypto Man

- acordeaza chitara inainte sa inregistrezi (mai ales pentru partile de clean)

 

:) super tare replica asta... pacat ca nu pot asculta si eu atasamentul :|...

 

- nu folosi procesor; direct in amp faci mai bine diferenta

si din punctul asta de vedere ai dreptate ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Si eu am avut un SH-5 (TB-5 defapt) intr-un Jackson JS30...si sincer mi se pare geniala... Cleanuri super faine, putin cam bright, dar fata de dozele standard de pe JS e un pas imens in fata. Pe OD mergea fainut, desi mi-ar fi placut sa apuc sa o incerc printr-un amp pe lampi. Si cand am dat-o pe metale...geniala. Sunet curat, clar, definit... Chiar este o bijuterie de doza... (Inca dau cu banul daca pe Ibanez sa imi pun SD-uri sau DiMarzio :P)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa mentionez ca imi retrag tot reviewul dar asta este situatia. Ma gandeam ca am descoperit America schimband o doza, ceea ce nu era cazul. Eram mic, mai prost/putin informat si imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare. Doza poate era foarte faina dar eu aveam mult prea putin cunostinte in perioada respectiva sa-mi dau cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea este cam taioasa si parca nu are prea mult caracter, are un sunet generic destul de bright si cam atat, acum depinde si pe ce chitara o pui. Mullt mai pe gustul meu este Custom Custom.

 

Pai na, e buna pentru metale... Sincer prefer oricand un JB...dar nu este o doza rea deloc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.