www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

U2 Instrumentisti Mediocri, Sound Legendar - Relatare


kad
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

M-am gandit ca daca e sa povestesc cuiva despre asta, RGC e locul potrivit.

 

Am fost sa ii vad pe U2 la Barcelona pe 2 iulie. Mai intai ca a fost prima mea vizita pe Camp Nou. Ce sa zic... cu scena OZN a turneului 360U2 arata de minune. Bono a si intrebat: "How do you like our space junk?"

 

Trupa in deschidere Snow Patrol a fost faina dar se vedea ce presiune e asupra lor. O presiune de cateva ori mai puternica decat in cazul trupei Sword la Metallica Bucuresti 2008. In permanenta ziceau "stim ca ii vreti p U2... o sa fie marfa, va spunem noi, etc etc"... Adevarul e ca eu facut treaba super buna si nu trebuia sa se lamenteze atata... in curand o sa aiba turnee imense si o sa fie ei trupa asteptata!

 

Acum U2... S-au prezentat ireprosabil, fara gherle, super in forta si ajutati de un sistem de sunet imeeeeeens "condus" de profesionisti de standard inalt. Din cate calculez eu au avut peste 200 de kilowati doar in topuri (boxele de medii si inalte, excluzand suburile care erau ascunse si greu de numarat). E interesant ca atunci cand intra in scena trupa principala soundul primeste un sac de steroizi... si nu ma plang... :) Stadionul a fost arhi plin in ambele seri (eu am fost pe 2 dar au cantat in Barca si pe 30 iunie si de ala stiu ca a fost sellout).

 

Dar sa revenim la cantat:

 

Toata lumea stie ca The Edge nu e un super chitarist. Dar e arat de rutinat incat este mereu "on top of things." Nu canta nimic iesit din comun dar suna iesit din comun. Secretul lui este celula ritmica bazata pe saisprezecimi generate de Delayuri ritmice. Adevarul e ca cele mai mari piese U2 sunt construite in jurul unui 16 beat batut ceas!!! The Edge foloseste chestii pe care cei mai buni chitaristi le blameaza (banduri imprecise, sound murdar, etc) ca sa creeze un efect de haos controlat care, impreuna cu celelalte lucruri simple (optimi p bass si saisprezecimi pe tobe, adesea) genereaza sunetul U2: un rock post punck, cu influente pop si disco... demential. Pentru cei interesati de cantatul la chitara ala Edge, pot sa postez "secrete"... nu e mare lucru. The edge este cel mai bun exemplu de a lua un talent micut si a il transforma in ceva imens.

 

Ceilalti instrumentisti... Adam Clayton - Bass - Din punctul meu de vedere este cel mai antipatic membru al trupei. A cauzat si probleme trupei in tracut... prezenta la concerte, etc... este cel mai paralel cu imaginea si viziunea trupei... De cantat canta super simplu: optimi optimi drept drept... dar e exact ce trebuie. Levin nu s-ar potrivi cu U2 :) .

 

Larry Mullen JR - Tobe - Este taticul saisprezecimilor si poate cel mai bun instrumentist din trupa (pe felia lui). De ce oare saisprezecimi? poate si faptul ca sunt caracteristice pentru ritmurile traditionale irlandeze este un motiv... poate faptul ca 16beat e cool... Larry zicea intr-un interviu: "Nustiu despre ceilalti (din trupa) dar eu sunt cool." Imi place mult de el ca baterist desi bateristii ar zice ca e un simplist, bla bla... sa i-o spuna lu' AC/DC.

 

De Bono nu ai ce sa zici... baiatul e un star. Captain peace... el poarta viziunea trupei: Dumnezeu ne-a creat sa ii cantam, sa ajutam pe cei nevoiasi, sa parasutam alimente din bombardiere (o concluzie a multor versuri, actiuni U2).

 

Concertul e inginerit perfect din toate punctele de vedere... aici poate ca ii gasesc si un minus: anumite momente live ale trupei sunt identice de la un concert la altul... chiar si in turnee diferite. Ex: piesa "Where the Streets Have No Name" se termina adesea cu bono sarutandu-l pe frunte pe Adam Clayton ca un tata... hmmm. Trupa da totul la maxim... bineinteles ca bisurile sunt in program ca la orice trupa in ziua de azi. Ma intreb ce se intampla daca nu tropaie intregul stadion... nu se mai canta o trime din concert? cam asta a fost cantitatea de bisuri. Dar ce daca stii toate astea? Te bucuri cand vine trupa inapoi pe scena si showul continua. Pana la urma esti acolo pentru un pachet complet: trupa, experienta live, sunetul imens terapeutic, luminile SF, force feedback :D .

 

In concluzie, trupa U2 este un must see. O gasca de baieti care cica nu stiu sa cante mare lucru dar fac ei ceva si sunt cea mai puternica trupa din lume... hmmm... eu cred ca merg si la urmatorul turneu. :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt in general de acord cu ce spui insa nu as spune ca The Edge nu este un mare talent. El a ales alta cale decat cea urmata in general de guitar heroes, s-a limitat voluntar si a reusit sa isi creeze un sound deosebit si un stil propriu. Eu il consider un muzician desavarsit, in conditiile in care un artist nu este considerat artist doar pentru ca face niste solo-uri interminabile. Sunetul lui se integreaza perfect in ceea ce face formatia, iar Edge reuseste sa fie experimental intr-o trupa (pop) rock. Iar Bono este nesuferit uneori dar canta ireprosabil.

Link to comment
Share on other sites

ULF,

 

Mersi, sunt de acord cu tine! Eu personal sunt fan The Edge... practic el ma inspira in ceea ce priveste cantatul la chitara. Nu puteam sa nu fiu extra critic despre ceea ce imi place poate prea mult. Dar mai bine sa fiu contrazis in felul asta decat sa fi venit cineva sa il desfiinteze pe Edge pt ca nu inteleg decat de la 25 note/secunda un sus... Pana la urma au toti libertatea sa isi exprime opiniile in mod egal.

Link to comment
Share on other sites

ce pot sa spun... superba descriere si mai ales, la obiect... mai putin (ma alatur lui ulf) chestia cu talentul...

Poate tocmai in asta consta talentul sau, in a avea stilul sau, care desi pentru unii pare simplu, este elaborat si executat cu migala.

Poate ca prin acest stil, vorba lui ulf, nemasurat in viteza, vrea sa demonstreze ca tehnica nu consta numai in viteza ci si in executie perfecta.

Ca in viteza mare nu mai auzi ca a cazut sau nu perfect pe timp.... merge acolo.

dar daca la 2kg delay ai dat o singura data pe langa.... se va auzi 10 secunde non-stop, greseala...

Link to comment
Share on other sites

Fantom,

 

Exact, treaba la u2 doar pare simpla si, chiar daca a fost construita pe o filosofie "less is more" s-a dezvoltat in ceea ce se aude azi. In adevar nu se poate comenta despre ce stie sau ce nu stie fiecare; ci doar despre ce canta: produsul finit. La inceput U2 ziceau ca nu prea le aveau: Cand au fost intrebati daca au copiat pe cineva, etc., au raspuns: pai noi nu prea eram destul de buni ca sa copiem pe cineva (parafrazez). Chestia e ca indiferent de cat stiau au inceput simplu si s-au dezvoltat in directia aia. Acuma daca fiecare studiaza separat si a atins culmi secrete e treaba lor. Mie personal imi place Edge asa cum e si intaresc ce zici tu si ulf: indiferent de ce si cat canta e clar ca are creier la greu. :)

Link to comment
Share on other sites

U2 este un mare mister pentru mine. poate sa sune dubios, dar au piese geniale si piese pe care nu le pot suporta.

sunt trupe la care pot sa ascult (desi nu ies din tipare, au si piese slabe) cam tot ce elucubreaza...cu astia am o mare problema, nu sunt deloc constanti..o face si asta parte din stil, nu stiu.

 

by the way, am sesizat o monotonie (dar ce misto monotonie!!) la tobarul de la rhcp...dar suna diferit piesele, desi ce face ala acolo seamana bine la majoritatea cantecelor...e o faza care iar imi scapa.

 

se pare ca inventivitatea si cliseele se impaca bine la astia...

 

tre' sa merg si eu la un concert de-al lor.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Daca vreti sa aflati mai multe despre sound-ul lui The Edge, va sugerez sa urmarii documentarul urmator -

- inca nu a aparut, dar cand apare puneti mana pe el si uitativa cu atenti, ca e destul de mult de invatat in privinta cu sound-ul lor. :)

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.