www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Chitara Electrica


oLlama
 Share

Recommended Posts

Ghs David Gilmour, de preferat de .010. tin destul de mult, desi, in cazul in care ai floyd si n-ai arcuri puternice la el, ajungi sa pui bucati de lemn ca sa-l tii locului.

 

Mie nu prea mi-au placut gilmour sig ca au sol-ul prea subtire (deci prea moale). In rest sunt ok, suna foarte bine (ghs, in general). Mi s-a mai intamplat sa mi se rupa (nu doar o data) corzi ghs, dar ca sound, mai ales cand sunt noi, pe deplin multumit. Acum folosesc d'addario ca se gasesc mai usor 9-46 (light top/reg bottom), suna ok si nu mi s-a intamplat niciodata sa se rupa vreo coarda (am schimbat vreo 5-6 seturi pana acum, diferite dimensiuni - inclusiv 8-38).

 

Cu ernie ball am avut o singura experienta care a fost negativa. Cautam corzi de 11 si singurele pe care le-am gasit la muzica erau ernie ball (beefy slinky am impresia) 11-54. Nu s-a rupt niciuna dar sunau foarte naspa, in comparatie cu d'addario... si am mai dat si 38 de lei pe ele. Mie si 25 de lei cat costa cele normale (ghs, d'addario) mi se pare exagerat fata de preturile din europa (nu mai zic de state, ca acolo toate preturile sunt mai mici). Acum poate erau contrafacute ernie ball care le-am luat, nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

hey guys,

am si eu o intrebare legata de corzi...

momental folosesc Ernie Ball regular Slinky de 10-46 + 56 pe post de Si gros

mi se pare ca Si-ul gros este ....cam subtire.. parca nu are destula tensiune in el, nu am destul atac de la el...

si vreau sa-mi pun un Si mai gros de 56...puteti sa-mi recomandati un set de corzi care se gaseste in romania cu urmatoarele specificatii sa fie 10-46 + 60 sau 62 sau asa ceva??? Mentionez ca sa fie toate corzile in acelasi set...nu sa-mi cumpar un set normal de 6 corzi plus inca un set de bass si sa-mi pun o coarda de bas... e cam scump pentru bugetul meu..

Am vazut pe siteul ernie ball un set fain de 11-48 + 58 dar din cate stiu Grosmann nu aduce corzi asa groase, D'Addario am avut si nu-mi plac, Elixir nu fac ptr 7-string, GHS am avut si nu-mi plac ...Dunlop nu am vazut sa aibe set de 7-string...nici nu stiu ce firme se mai gasesc in romania...de aceea apelez la voi :)

Acordajul pe care il folosesc este standard E sau standard D ...nu acordez foarte jos...pana acum cele de la Ernie Ball mi-au placut cel mai mult...dar am nevoie de corzi putin mai groase...

merci :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.