www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordurile Cu Bara


Guest xeleron
 Share

Recommended Posts

Guest xeleron

Salut!Am si eu o mica problema.Sunt un incepator si acum invatam acordurile si cateva ritmuri.revenind la problema,acordurile "cu bara" le cant foarte greu pe chitara mea(unele nici nu le pot canta) fiindca chitara(amarillo-reghin,de vreo 25 de ani chitara) e foarte dura,adica imi este foarte greu sa apas toate corzile doar cu aratatorul,in sensul ca apas dar se aude asa,nu fals,mai degraba ca un elastic(nu e sunet specific de chitara,ca si cum ai tine doar mana pe corzi si ai incerca sa canti).M-am gandit la un flexor-extensor sa ma ajute cu musculatura.Cineva mi-a spus ca as putea sa incerc sa acordez chitara cu un semiton mai jos(????)Imi puteti spune cum se face asta(nu acordarea,coborarea cu un semiton) daca trebuie facuta?Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am si eu o mica problema.Sunt un incepator si acum invatam acordurile si cateva ritmuri.revenind la problema,acordurile "cu bara" le cant foarte greu pe chitara mea(unele nici nu le pot canta) fiindca chitara(amarillo-reghin,de vreo 25 de ani chitara) e foarte dura,adica imi este foarte greu sa apas toate corzile doar cu aratatorul,in sensul ca apas dar se aude asa,nu fals,mai degraba ca un elastic(nu e sunet specific de chitara,ca si cum ai tine doar mana pe corzi si ai incerca sa canti).M-am gandit la un flexor-extensor sa ma ajute cu musculatura.Cineva mi-a spus ca as putea sa incerc sa acordez chitara cu un semiton mai jos(????)Imi puteti spune cum se face asta(nu acordarea,coborarea cu un semiton) daca trebuie facuta?Mersi.

Pune o poza cu chitara. Daca tu ai chitara classica si i-ai pus corzi de metal,o sa canti mai greu pe ea deaorece e scalar mai mica decat o chitara acoustica.

Vezi daca e gatul curbat si actiunea prea ridicata.

Daca ai o chitara clasica si nu una acoustica, schimba-i corzile cu niste corzi de nylon. Asta o sa te ajute imens de mult. Recomandabil ar fi acuma, sa faci un efort financiar si sa-ti cumperi o chitara noua. Asta o sa-ti grabeasca progresul semnificativ. O chitara proasta te poate da inapoi foarte mult. (eu pe electrica am progresat de n ori mai rapid decat pe epava de classica , cu corzi de acoustica #-o ). Nu fa aceasi prostie ... Canta pe ceva bun, daca ai ajuns la acordurile cu barre, inseamna ca iti place sa canti, deci cumpara o chitara noua. Daca sunt lipsuri banesti, poti incerca pe mc-music la B-stock sau la sectiunea mica publicitate aici pe forum.

 

Mai tot timpu nu influentez pe nimeni sa investeasca in scule mai bune cand au deja ceva decent, insa in cazul tau, ce ai tu tind sa cred e ca e sub decent ... meriti mult mai mult.

(Da am o mare simpatie pentru cei care incep pe niste scule de 2 lei din pura iubire pentru muzica fata de alti pustani(chiar si pustani de 30+ ani) care investesc milioane in scule si abia leaga 2 acorduri ... da bai ... au TON ! si e si analog :> (chit ca suna ca un desert turcesc in ploaie).

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest xeleron

Uite si poze cu chitara.Mai nu prea am bani dar profesorul meu mi-a spus ca nu falseaza,doar ca e putin dificila(se pare ca distanta intre corzi si grif e mai mare).Griful e drept,chitara,desi veche,nu a fost folosita pana acum vreo 2 luni(a stat in cutia ei,fara corzi,i-am luat eu corzi noi de 0.10)

P.S:scuzati dezordinea,obisnuiesc sa stau pe pat cand cant in camera la mine.

post-11162-1246398677_thumb.jpg

post-11162-1246398862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Uite si poze cu chitara.Mai nu prea am bani dar profesorul meu mi-a spus ca nu falseaza,doar ca e putin dificila(se pare ca distanta intre corzi si grif e mai mare).Griful e drept,chitara,desi veche,nu a fost folosita pana acum vreo 2 luni(a stat in cutia ei,fara corzi,i-am luat eu corzi noi de 0.10)

P.S:scuzati dezordinea,obisnuiesc sa stau pe pat cand cant in camera la mine.

 

CE trapezoidal inlays ai :) ... Da' de ce ai si la 11 si 13?

Link to comment
Share on other sites

Guest xeleron
CE trapezoidal inlays ai :) ... Da' de ce ai si la 11 si 13?

 

Amm..nu stiu.Asa era cand am scos-o din cutie.

Link to comment
Share on other sites

Nu uita de metoda principala ca sa reusesti multe lucruri la chitara: exersezi pina merge. S-ar putea sa fie nevoie de o luna sau doua, dar cu suficient exercitiu va merge. Toti am trecut sau trecem prin asta. Eu am evitat multa vreme acordurile cu barre, folosind capodastru si alte smecherii.

 

Subscriu. Si eu am inceput cu o chitara mult mai batrana decat mine. La inceput ma feream de astfel de acorduri si cu timpul, fara sa-mi dau seama, au inceput sa imi iasa tot mai bine. Asa ca, daca nu ai posibilitatea sa investesti intr-o chitara mai buna, straduieste-te in continuare cu asta si-o sa iti iasa.

In concluzie o sa vezi ca, invatand sa canti pe un astfel de instrument poti canta pe oricare altul. E ca si teoria cu Dacia: daca poti conduce o Dacie, conduci orice masina. Spor la exersat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Cel mai bine e sa pui corzi de plastic, dar mai bine lucreaza pe acordurile de baza cat mai mult (adica, incearca sa le eviti putin pe cele cu bara). Nu stiu cum ai invatat tu, dar stiu cativa care invatau de pe net si stiau zeci de acorduri de toate felurile si nici unu bine. Fii fara grija, si eu sunt incepator si nici eu nu pot sa le iau prea bine, dar le evit sa invat cat mai bine ce stiu si ce pot, apoi va veni si timpul lor. De obicei cant, exersez si cam o data, de 2 ori pe zi, incerc si cate ceva cu bara, si incepe sa iasa.

 

Am o intebare despre corzi si eu: am o chitara, are forma de clasica (cutia de rezonanta), griful e curbat (adica are forma de semicerc in spate, el e drept unde sunt freturile) si am cuparat-o cu corzi de metal. Ce e? clasica, western...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.