www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul


Guest andreibobia
 Share

Recommended Posts

Guest andreibobia

A incercat cineva Epiphone Les Paul Ultra II ? Daca da, cum se comporta, merita cei 3000 RON cat costa?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

les paul ultra e un epiphone lp standard scobit (chambered body) si are si o doza shadow nanomag sau cum i-o fi zicind. are in plus citeva controale in partea din spate si doua iesiri, una mono si alta stereo.

daca accepti parerea mea, subiectiva ce-i drept, that's gay in the face shit. nu'sh daca merita da' eu n-as da nici mort 30 de milioane pe ea...

Link to comment
Share on other sites

Chambered body se face prin lipirea de placi(fata/spate cu laterale)=>o chitara mai usoara.

Scobirea se aplica pentru topuri(fata chitarei)care sunt din flamed maple(adik artar cu o fibra frumoasa) si rezulta in topul bombat caracteristic la les paul;se mai numeste si carved top si nu este disponibil pentru modelele low-end sau customurile de serie(ebony sau alpine white),care sunt numai din mahon,iar tipul de finish opac nu necesita lemn cu fibra estetica,cum este artarul.

Ca si informatie aditionala se pare ca ideea initiala a lui Les Paul privind lemnul folosit pentru constructia chitarelor lui ar fi trebuit sa fie numai artarul, fapt datorat in principal de proprietatile vibrafonice ale acestuia.S-a dovedit, in schimb, ca greutatea chitarelor din artar este prea mare si astfel s-a ajuns la compromisul mahon cu fata de artar.

In orice caz, modelul Ultra II ramane si in viziunea mea o chitara fitoasa, indiferent de constructia ei; imi aduce aminte si mai mult ca este facuta in China, prin dozele si iesirile care sunt absolut in plus si inutile, o inginerie de marketing care sa atraga noi clienti firmei Epiphone prin bine-cunoscuta metoda de a impopotona produsul cu multe artificii fara consistenta functionala dar cu impact in prezentare.

Totusi detinatorii de Ultra II se pot lauda pe drept ca au doza nanomag si iesire stereo fata de restul mapamondului. :)

Destul de mare pretul pentru atat lucru...

Link to comment
Share on other sites

ca o nota la ce s-a spus mai sus...nu are nicio legatura carving-ul cu flame sau no-flame (sau quilt etc), adica plain. este pur si simplu un procedeu folosit de anumiti producatori, fiecare cu specificatiile lui, prin care da forma top-ului, ii face "burtica". topul poate fi din alt lemn sau dun acelasi lemn ca si restul corpului.

in al doilea rand, se foloseste top de maple si la finish opac. depinde de producator si de model. poate fi chiar figured top.

in al treilea rand, ce vezi la epiphone este doar un veneer, care este o placa foarte subtire, maxim 1 mm, peste, in cel mai bun caz, o bucata de maple plain. abia la modelele hi-end japoneze de epiphone este veneer peste top de maple, la chestiile aste chinezesti si koreene, indiene etc. sansele sunt foarte mari sa nu ai top, ci doar acel veneer, peste ceea ce poti spera, desi ma indoiesc, ca este mahon, probabil din n bucati. sau ceva placaje.

3000 de lei este enorm pt un epiphone lp. eu mai mult de jumatate nu as da nici sa ma platesti.

cat priveste teoria cu corpul integral din artar, eu nu am auzit de ea, si daca ar fi fost asa ar fi sunat foarte diferit de cum a ajuns sa sune les paul-ul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Clar nu merita dintr-un singur motiv: Epiphone = Chitara Chinezeasca

 

Cel mai bine daca ai banii astia sa iti iei un gibson mai sarac :) Gen sg special faded

http://www.thomann.de/de/gibson_sgspecialfaded_wc.htm

 

Sau LP Studio

http://www.thomann.de/de/gibson_les_paul_s...imited_wccr.htm

Din asta am vazut ca vand si unii din colegii nostri pe RGC - vezi sectiunea Mica Publicitate Chitari

 

Eu am Epiphone si am incercat si Gibsoanele astea entry level (ulterior) si nu se compara :).

 

Sunt si Explorere si Flying V-uri Gibson la Thomann cu preturi intre 700 si 1100 de Euro.

Pe la vreo 1500 de Euro, cred ca gasesti un Gibson LP cat de cat adevarat (Traditional sau Standard Faded etc ... ).

 

Transportul pana in RO de la Thomann e vreo 30 de Euro.

 

Oricum - ideea e: La banii astia nu Epiphone!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia

Va multumesc pentru raspunsuri, pana la urma am luat un Stratocaster Highway One, care teoretic este made in USA, cel putin asa scrie pe ea si asa reiese si din serial number :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.