www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor In Alegerea Unei Chitare Electrice


Guest gabi_m
 Share

Recommended Posts

Guest gabi_m

Buna

sper sa nu enervez prea mult lumea cu intrebarea mea, sunt sigur ca v-ati saturat de intrebarea asta, Ce sa fie?

Scurt istoric - in urma cu un an de zile am tinut o chitara electrica in mana pentru 5 minute, iar de atunci ma framanta rau de tot gandul cumpararii unei chitare electrice. Problema este ca nu am idee ce chiatara sa aleg, bugetul ar fi de 1000 lei, eventual se mai poate ajusta in sus cu 200 lei. Habar nu am daca se va lega de mine ceva, de cea nu asi dori sa investesc prea mult. Nu stiu nici ce gen sa abordez, cred ca nici un incepator nu stie lucrul asta, in principiu i-mi place Deep Purple, dar sa nu fie chitara bas.

Ca amplificator voi volosi calculatorul pt. o scurta perioada de timp, am la reparat doua radiouri cu intrare auxiliara, unul este SE cu EL84 altul SE cu ECL86, mai am in lucru un amplif cu SE 6P14P si la reparat un amplificator copie Marshal PPP cu EL34 de 100W pt bas, dar in functie de ce gen voi aborda am sa-l modific. Va ramane de vazut ce suna mai bine.

Deci problema e ce sa fie, buna pt incepator cu buget restrans, dar care sa fie si versatila. Am stat si am rasfoit foarte mult forumul dar tot nu stiu ce sa aleg, ma gandeam la un Ibanez, dar parerile sunt foarte impartite, ma gandeam si la una sh, dar nu stiu la ce sa ma uit la o astfel de chitara. Eu sunt din Baia Mare iar aici din pacate nu am unde sa probez o chitara, neexistand magazine de profil.

Va multumesc anticipat.

 

Numai Bine :)

Link to comment
Share on other sites

Cele mai bune chitari ieftine din cate am intalnit sunt Squier Classic Vibe Tele, LTD EC-200, Squier Classic Vibe [strat, duosonic/mustang] [toate in Guitarshop.ro] si Ibanez RG321[MCMusic].

 

Le-am pus in ordinea preferintelor :). Ibanezu nu imi place, dar e o opinie personala.

Acuma, or mai fi si altele [de exemplu Cort, Hamer si BCRich au cateva modele in zona aia de pret], dar astea sunt chiar reusite, si ca sunet si dpdv al constructiei.

Link to comment
Share on other sites

nu shtiu daca un ibanez ar fi bun la acel pret :-S .. adica la acel pret, un ibanez nu e prea grozav...

 

io am un Dean DMS si zic sa iti faci drum pana intr-un orash care are guitarshop si sa probezi ... nici la mine in Giurgiu nu e asha ceva; iar cand am plecat la Bucuresti, am stat pe capul la omu' ala de la magazin si am probat si am cumparat ceva :)

 

uite chitara mea: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=610 si daca vrei sa o auzi, te uiti prin galeria mea, dar de idee... oricum, orice ai cumpara inainte te duci si probezi ca lumea ...

sau in fine, daca eshti nesigur, incearca asta (e acceptabila zic eu ) : http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=618

 

desi mai bn te duci tu si vezi si alte firme care fac chitari bune si mai ieftine, ca sa iti convina si pretul si calitatea

 

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.