www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ritm


Guest alex48
 Share

Recommended Posts

Guest alex48
:) Am chitara in mana de cateva luni..si m.am hotarat sa invat primele melodii. Va propun in topicul asta..sa.mi explicati si mie ce ritmuri sa folosesc. roza vanturilor-rapa..ce ritm e mai indicat?
Link to comment
Share on other sites

Guest alex48

scuze..dar nu am gasit nimic legat de ritm.

 

poti te rog..sa.mi explici mai bine cum imi dau seama de ritm? din topicul ala nu prea am inteles.

Edited by alex48
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
scuze..dar nu am gasit nimic legat de ritm.

 

poti te rog..sa.mi explici mai bine cum imi dau seama de ritm? sin topicul ala nu prea am inteles.

 

 

citeste mai cu atentie .... si citeste tot .... daca nu te prinzi cum sta treaba din post-urile alea cum as putea sa te ajut eu?

sa iti zic cate batai in sus si cate in jos trebuie sa dai ???? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

ritmul nu se invata din citit..el se simte...incearca sa dai jos, sus in continuu pe ritm, apoi dezvolta cum vrei tu..dar mereu sa pastrezi ritmul(timpii)..adica..daca ai o bataie la jumate de secunda....poti sa faci 5 batai la jumate de secunda, 10 batai, cate vrei..dar..sa nu depasesti acea jumate de secunda...astea normal se calculeaza pe timpi..nu pe secunde..

 

sper ca ai inteles macar ceva din ce am scris aici..dar..dupa cum am mai spus : ritmul nu se invata..el se simte.

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai invata de ritm nu ai stii ca exista :)

Asculta o piesa si bate masura cum ai invatat la scoala in clasele 1-4 (nu e o rusine,sunt multi care nu mai stiu cum sta treaba) :)

Eventual incepe cu manualul de clasa a doua ca acolo se explica mai simplu...cu note si bataie pe timp.

Uite ca orele de muzica din clasele primare erau de folos...erau in programa ore pentru ritm si batut masura...la muzica,evident, nu la desen :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
daca nu ai invata de ritm nu ai stii ca exista :D

Asculta o piesa si bate masura cum ai invatat la scoala in clasele 1-4 (nu e o rusine,sunt multi care nu mai stiu cum sta treaba) :)

Eventual incepe cu manualul de clasa a doua ca acolo se explica mai simplu...cu note si bataie pe timp.

Uite ca orele de muzica din clasele primare erau de folos...erau in programa ore pentru ritm si batut masura...la muzica,evident, nu la desen :)

+1 Fictum. :)) si in general,la piese de astea fara autor cunoscut,iti poti pune si tu amprenta ,dar sa te incadrezi in MASURA si RITM.

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

Guest alex48

multumesc la toata lumea. ma ajuta foarte mult sfaturile voastre. dupa ce invat melodia o sa va arat ce mi.a iesit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.