www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Garage Band


Guest alpha void
 Share

Recommended Posts

Guest alpha void

Salut!

Vreau sa cumpar niste scule pentru a putea inregistra niste trackuri: chitara1, chitara2, bass, voce.

Tobele vor fi facute cel mai probabil pe computer.

 

Am facut un wishlist thomann cu ce ma gandeam ca ar trebui folosit.

Astept sugestii sau in cel mai bun caz opinii despre ce am ales (recenziile pentru una sau mai multe scule sunt bine venite).

 

 

http://www.thomann.de/gb/wishlist_4u_68dd09d9bd62.html

 

In wishlist mai apare si un Epi LP, un bass, un procesor de bass etc. - ar fi tare sa primesc pareri despre ele :)

 

Am atasat o mica schema a setup-up-ului gandit de mine.

 

Multumesc!

 

post-1424-1245864239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ai ales si tu cele mai ieftine produse de pe Thomann...

Depinde cum exact vrei sa inregistrezi si ce pretentii ai cu privire la calitatea sunetului. Cel mai ieftin e sa inregistrezi pe rand fiecare track/instrument, caz in care ai nevoie doar de:

-calculator (cu sampler pt. tobe si ampsim pt. instrumente)

-interfata audio cu preamp inclus bun pt. voce si eventual intrare hi-Z pt. instrument (cum e POD Studio UX1, un exemplu destul de ieftin dar merge si ART-ul ala + o placa audio decenta)

-microfon si instrumente, evident

 

Daca vrei neaparat sa inregistrezi live poti folosi la fel procesare din calculator si monitorizare soft dar iti va trebui o interfata cu cel putin 4 intrari si destul de multa putere de calcul. Sa mixezi direct si sa inregistrezi doar stereo nu ti-as recomanda. Mai bine track cu track; dureaza mai mult dar ai control total si asa se face oriunde. Desigur poti renunta la ampsim software si sa bagi chitarele in procesoare "hardware", pedale + cabsim, combo-uri, stack-uri cu cate 5 microfoane s.a.m.d., cat te ajunge bugetul si nasul...

Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

@fiveseven - Chiar apare in schema aceea ampsim(procesor) hardware pt chitare si preamp pentru bas, deci calculatorul nu o sa fie folosit decat la record un canal(stereo)

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void
Salut!

Vreau sa cumpar niste scule pentru a putea inregistra niste trackuri: chitara1, chitara2, bass, voce.

Tobele vor fi facute cel mai probabil pe computer.

 

Am facut un wishlist thomann cu ce ma gandeam ca ar trebui folosit.

Astept sugestii sau in cel mai bun caz opinii despre ce am ales (recenziile pentru una sau mai multe scule sunt bine venite).

 

 

http://www.thomann.de/gb/wishlist_4u_68dd09d9bd62.html

 

In wishlist mai apare si un Epi LP, un bass, un procesor de bass etc. - ar fi tare sa primesc pareri despre ele :)

 

Am atasat o mica schema a setup-up-ului gandit de mine.

 

Multumesc!

 

post-1424-1245864239_thumb.jpg

 

 

up! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void
Pai e ceva ce n-ai inteles?

 

mersi pt raspusul tau, dar se pare ca tu nu ai inteles ceva, M@N3: astept si alte opinii!

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void
pc pt tobe sau monitor pt tobe?

 

PC pentru tobe, adica din pc-ul respectiv ies tobele si in mixer - apoi in monitor, pentru repetitii.

La recording, pc-ul 'pentru tobe' o sa fie defapt cel 'pentru record'.

mersi!

Edited by alpha void
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.