www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Succes La Bac!


Quetzalcoatl
 Share

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Galfi: Nu spun ca nu poti sa lucrezi daca esti la o facultate de stat. Nu ai inteles. Se poate lucra, dar este mai greu.

 

Profesorii au asteptari mult mai mari in ceea ce priveste prezentele cat si materia. La stat trebuie sa cam stii, nu merge sa incerci fentarea unor examene mai usoare, spre ex. Iar cand ai 10 examene intr-o sesiune, dintre care 4 importante si restul de umplutura, nu prea-ti da mana sa inveti la toate perfect. Pe langa asta, daca cumva te prinde cu vreo fituica, doamne fereste... te cam paste exmatricularea (am avut in grupa una venita de la Univ Buc, tipa era toba de carte, dar o prinsesera cu o fituica la drept comertului international, un ***** de materie, si au dat-o afara).

 

Ideea era ca, in cazul incare as fi fost la Drept - Universitatea Bucuresti, nu as fi putut sa lucrez atat intr-un cabinet de avocatura cat si intr-o banca in timpul facultatii. As fi putut lucra poate, dar cu mult mai mari sacrificii. In titulescu m-am descurcat cu un 50% prezenta cu 3-4 restante, dar m-am descurcat. La stat nu as fi putut, nu mi-ar fi permis timpul. Si-asa mi-am sacrificat destul din studentie muncind, n-avea rost sa ma stresez de 2x mai mult. Iar diferenta intre mine si un absolvent de stat este nula pe piata muncii in momentul de fata, cel putin pentru specializarea Drept.

 

PS: Singurul loc unde nu recomand sa se faca facultate particulara este Spiru, ptr ca majoritatea de acolo sunt ilegale.

PS2: Am avut colegi care au dat la Universitatea Bucuresti, au luat examenul, dar pe locurile cu taxa. Au preferat sa nu se duca acolo. Este bine sa faci la stat daca iei examenul ptr locurile bugetate. Altfel, o sa constati cu stupoare ca taxa este aceeasi ca la o particulara buna (daca nu chiar mai mare) iar dotarile facultatii de stat nu se apropie nici pe jumatate de cea particulara. Ca sa nu mai spun ca trei sferturi din profesorii mei erau de la stat.

 

Parerea mea... din momentul in care termini liceul trebuie sa te gandesti bine cum poti sa te descurci, sa-ti evaluezi bine timpul si posibilitatile si sa faci ceea ce e mai bun ptr tine. Fiecare se descurca cum poate, sunt convins ca exista si studenti de la stat care muncesc si se descurca.

Edited by fry
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.