www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema De Sunet!


Guest EldesT
 Share

Recommended Posts

Guest EldesT

Salut! Astazi mam bagat sa inregistrez cv la chitara. Am conectat chitara line in apoi am deschis audacity si record.Sunetul se aude super oribil nu mi-a mai facut asa. Am deschis si guitar rigu si se aude la fel.

Aveti mai jos o mostra. De la ce sa fie oare? placa de sunet? cablu? baterie?

 

E: Un detaliu mic trecut aproape neobservat: bateria e pe terminate (palpaia luminita de la doza, care verifica bateria)

problema.mp3

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Salut! Astazi mam bagat sa inregistrez cv la chitara. Am conectat chitara line in apoi am deschis audacity si record.Sunetul se aude super oribil nu mi-a mai facut asa. Am deschis si guitar rigu si se aude la fel.

Aveti mai jos o mostra. De la ce sa fie oare? placa de sunet? cablu? baterie?

 

E: Un detaliu mic trecut aproape neobservat: bateria e pe terminate (palpaia luminita de la doza, care verifica bateria)

 

dupa parerea mea este ori bateria, ori cablu sa fi patit ceva, sau daca nu placa de sunet

 

da..nu citisem ca si tu ai zis tot de lucrurile astea..in orice caz..trebuie sa le incerci pe toate..daca zici ca palpaie luminita aia cel mai posibil e de la baterie :)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Uitati aici si cablul pt pc pus la mufa de la cablu catre doza( la mine asa este exterior de vreo juma de an de knd mi sa crapat chitara in slotul ala pentru cablu; si cablul de la doza l-am scos prin cutia de rezonanta, ca nu mai aveam cum conecta chitara la pc ). Observati ceva neregularitati ca eu nu ma pricep?

post-6790-1244558074_thumb.jpg

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Încearcã sã conectezi altceva la placa de sunet, de exemplu un microfon ºi vezi ce rezultat obții. Dacã se aude cu aceeaºi paraziți, mai mult ca sigur vor trebui reinstalate driver-ele plãcii de sunet.

Altã cauzã ar putea fi o lipiturã proastã la masa cablului, verificã ºi asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

este o parte mai rea..daca nu e nici placa, nici cablul si nici doza...poate fi de vina vreun cablu din chitara sau altceva

 

cel mai bine e sa iti iei chitara si cablul si le bagi in amp-ul cuiva :)..daca se aude bine atunci e placa sau..poate chiar programul cu care inregistrezi..am avut si eu o problema de genul cand foloseam sonarul..daca dadeam mai tare de coarda facea ceva gen ca la tine(semnalul pe care il primea era prea puternic)...si trebuia reglat

 

daca folosesti un program mai bun..iti arata grafic cat semnal primeste...si te uiti sa nu fie pe rosu :)..cel mult pe galben..de preferat nici la galben sa nu ajunga...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.