www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Cumparat Care Chitara La De Musiciansfriends Sau Music 123?


Guest PaulMV1
 Share

Recommended Posts

pai am luat sugestia ta si m-am interesat doar de magazinele mai mari si cu feedback ok de pe e bay, care aveau music man JP. :)

 

am luat legatura cu cateva dar eu respins cererea mea de a plati eu din RO cu card prin pay pal si ei sa trimita apoi IN New York la un amic chitara.

sa trimita in RO nici nu se punea problema.

 

am sa mai caut sa vedem. oricum nu ma intereseaza daca nu e un magazin mai mare, adica cazul in care o persoana vinde chitara

 

 

Daca amicul e de incredere sa-i transferi lui banii, ti-o cumpara el ca sta in NY si apoi ti-o expediaza in tara.

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

pai tocmai asta e: ca e doar amic, adica il stiu tangential prin altcineva , l-am vaz de 3-4 ori in viata.

 

si mai am cateva variante de oameni dispusi sa ma ajute, priteni ai prietenilor....

 

dar parca nu m-as risca sa trimit banii 1500-2000$ si sa raman fara ei

 

as prefera sa o cumpar eu si sa o trimita numai cineva din SUA...

 

Daca amicul e de incredere sa-i transferi lui banii, ti-o cumpara el ca sta in NY si apoi ti-o expediaza in tara.
Edited by PaulMV1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest PaulMV1

super! ma bucur sincer ca ti-a ajuns cu bine. ce chitara e?

 

din ce imi spui cam mare riscu cu atlas astia....sincer as prefera sa dau dublu da sa am acte, asigurare etc...asta e parerea mea :)

 

am gasit si eu intre timp pe ebay magazine de instrumente muzicale care livreaza in RO - costa 139$ aprox zic ei cu USPS.

 

ce as dori sa te intreb ai platit si vama , tva?

 

ca din cele scrise mai sus am inteles ca nu scap de vama si tva.

 

numai bine!

 

mi-a sosit o chitara din USA pe care am adus-o cu Atlas Shipping. totul a decurs in regula, dar oamenii sunt complet dezorganizati. practic, din momentul in care produsul ajunge la ei in New York si pana cand vine in Romania, nu poti afla mai nimic despre colet. nu dau factura de plata a transportului, nu dau acte pentru transport, nu dau numere de urmarire, nimic. practic e cam riscant, dar totul e bine cand se termina cu bine... am avut ceva emotii insa... partea buna e ca s-au ocupat ei de vama. transportul platit in USA a costat 75$ si am mai platit in Bucuresti o taxa de vreo 20$, desi nu mi-au spus ce reprezinta. nu i-am mai intrebat nici eu. m-am bucurat ca am primit coletul intreg. a sosit in 2 saptamani.

 

pacat, daca s-ar organiza si si-ar construi si ei un website decent, cred ca ar avea mult de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

Lamuriri pentru toti cei care vor sa cumpere din SUA chitari:

 

zilele astea am sunat , am dat mailuri la firme de transport - Fedex, Atlas shipping, am fost la posta, la vama....mda cam multe...

 

Concluzia:

 

plata la vama e = 3,2 % vama + 19 % TVA

asta se aplica la valoarea de pe factura, daca factura e in colet sau la valoarea declarata sau in caz contrar la valoarea de catalog din RO - adica pentru chitari electrice au ei o valoare fixa de catalog aici in RO la vama.

daca li se pare suspect de mica valaorea declarata - spre ex 100$ - atunci ei iau valaorea de catalog a produsului

 

buun

 

legat de transport, valaorea declarata, valoare asigurata, etc

 

mi s-a spus ca asigurarea si implicit valoarea declarata (care is aceeasi suma) e un mare bullshit...

deoarece firma de transport (Fedex ) asigura clientul va sigur va ajunge coletul in RO, nu si ca ajunge intact. asigurarea dac anu e intact coletul e de 10 % !!!... (cei de la Atlas shipping au fost destul de lacunari si al tel si pe mail legat de detalii, traking no, etc )

 

in cazul asta e tot un rahat la cat o asiguri si ce valoarea declari ca are.

 

mi s-a sugerat de la Fedex daca vreau asigurarea serioasa pe toata suma sa o fac la o firma de asigurari....ceea ce complcia mult toata treaba.

 

in situatia asta se pare ca iesi relativ ieftin , dar cu morcov mare pana ai chitara in mana... :)

 

 

 

a fost o chitara electro-acustica breedlove. nu am platit vama si tva, afara doar daca cei 20$ nu au reprezentat exact acest lucru, insa cei de la Atlas nu mi-au dat informatiile clare; si nici nu am mai cerut detalii, de vreme ce oricum am platit mult mai putin decat daca era declarata valoarea de cumparare. chitara fusese declarata cadou cu o valoare de 100$.
Link to comment
Share on other sites

deci concluziile tale sunt ceea ce iti tot zicem de 2 pagini incoace :), mai putin faza cu valoarea asigurata, care informatie nu stiu exact de unde ai obtinut-o, dar cred ca e eronata.

si o mica mentiune, valoarea declarata pe care ai pus-o u acolo cu titlu de exemplu, ca fiind prea mica, este ca tot atat cat valoarea de catalog pt o chitara electrica, care e vreo 70 euro.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

Eu cred ca am adus info in plus sau cel putin mai detaliate si verificate :)

 

nu stiu la ce te referi legat de valoarae asigurata - informatia o am de la Fedex cum ziceam, Atlas shipping e o varza la ei - nu stii nimic clar

 

valoarea de catalog la chitara electrica la vama in RO e 78 euro, iar la suma asta taxele totale de plata sunt 75 lei :)

 

deci concluziile tale sunt ceea ce iti tot zicem de 2 pagini incoace :) , mai putin faza cu valoarea asigurata, care informatie nu stiu exact de unde ai obtinut-o, dar cred ca e eronata.

si o mica mentiune, valoarea declarata pe care ai pus-o u acolo cu titlu de exemplu, ca fiind prea mica, este ca tot atat cat valoarea de catalog pt o chitara electrica, care e vreo 70 euro.

Link to comment
Share on other sites

eu as mai verifica o data. probabil ca ai dat peste vreun "priceput" roman de la fedex. tot mai multi "priceputi" in tara asta.

nu are logica. adica eu dau 500 de dolari pe transport si primesc inapoi 10 %? pai sa fie si 5000 de dolari chitara si practic imi recuperez costul de transport/asigurare... eu cred ca nu ai inteles tu bine. 10% poate e costul asigurarii poate.

cat despre asigurarea aia la firma de asigurari... sa asiguri ce? ii arati in poza?

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest PaulMV1

eu am inteles foarte bine ce s-a explicat: au zis ca ma costa in jur de 140 $ aprox transportul in care intra probabil o asigurare cam la o valoare declarata de vreo 100 $. daca se strica chitara pe drum atunci primesc de la ei 10 $ - adica 10 %

 

cei de la USPS mi-au confirmat de asemenea ca in costul de aprox 120-170 $ pentur transport intra o despagubire la o valoarea de pana la 100 $.

 

PS: acum am rugat pe cineva din USA sa verifice la Fedex informatia si la USPS

deci pe maine probabil voi sti

 

pana atunci :

 

...riscul :)

 

eu as mai verifica o data. probabil ca ai dat peste vreun "priceput" roman de la fedex. tot mai multi "priceputi" in tara asta.

nu are logica. adica eu dau 500 de dolari pe transport si primesc inapoi 10 %? pai sa fie si 5000 de dolari chitara si practic imi recuperez costul de transport/asigurare... eu cred ca nu ai inteles tu bine. 10% poate e costul asigurarii poate.

cat despre asigurarea aia la firma de asigurari... sa asiguri ce? ii arati in poza?

Edited by PaulMV1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.