www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Intrebari


Guest valvE
 Share

Recommended Posts

Guest valvE

image

 

am primit de curand o chitara electrica de la un prieten. as dori cateva informatii (sunt incepator, deci...)

 

1) recunoaste cineva modelul? (nu radeti de bridge-ul meu, asa am primit-o :) . urmeaza sa cumpar unul)

2) vad ca are o 'gaura' pe tailpiece. merge un tremolo arm acolo sau ce? (sunt incepator, va rog nu injurati :) )

3) alte sfaturi (exclus cumpara-ti alta chitara :) , e suficienta asta deocamdata)

Link to comment
Share on other sites

chitara e un Reghin batraior, copie de Les Paul, dupa cum se observa...gaura din tailpiece este, intr-adevar, pentru bara de tremolo, insa nu stiu cat de mult te-ai putea baza pe asa o chestie rudimentara :)

eu zic ca, dupa cateva mici ajustari, ai putea sa-ti faci foarte bine treaba cu cetera asta... tot ce trebuie sa faci e sa schimbi bridgeu', cheitele, daca sunt in stare nu tocmai buna, si eventual dozele, daca nu-ti place cum suna, si ai o chitara decenta :)

Link to comment
Share on other sites

Chitarile din generatia aia au niste lemne super.

Cu putina atentie [si neaparat un TOM nou] poate iesi o chitara cantabla. Daca ai si ceva talent, dupa putina munca si partea electrica refacuta, poate fi ceva decent, mult peste "suma partilor".

 

Parerea mea, at trebui sa ii schimbi, in ordinea asta [si daca vrei/consideri necesar] :

1. Pune-i bridge. Tune-o-Matic sau altceva fixed-bridge [schaller, Kahler, etc]

2. Partea electrica [Doze, potentiometrii, condensator, mufa].

-optionale-

|3. Cheitele si/sau pragusul [doar daca simti ca ai nevoie, sau nu iti place cum functioneaza/arata astea]

|4. Tastele sau tastiera cu totul, iar, daca simti ca ai nevoie.

|5. Finishul.

Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

partea electronica o pot rezolva usor, am experienta suficienta.

neck-ul e in stare buna.

cat despre corpul chitarii, poate unii dintre voi stiti, la acest model nu este complet masiv (cel putin asa vad eu). pe partea anterioara si pe partea dorsala (sper ca m-am exprimat corect) are aplicat un strat de 'placaj'. de nefericire pentru mine, fostul proprietar a scapat-o de pamant si i-a cauzat dezlipirea partiala a 'placajului' in partea frontal-inferioara (suruburile de la pickupguard au prevenit extinderea dezlipirii). din ce inteleg, exista un filler pentru lemn care ma poate ajuta, dupa care as putea face un re-spray partial sau chiar total.

Edited by valvE
Link to comment
Share on other sites

Guest valvE

nu vreau ca ma complic prea tare. vreau doar sa o fac functionala si sa dea bine la ochi. cu putin noroc in cel mult o saptamana as putea sa-i fac un re-spray

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.