www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Becul Power Pe Un Amp Tone


Guest andypopa
 Share

Recommended Posts

Guest andypopa

Am o problema mica dar importanta ca sa zic asa. Ieri am fost ingrozit sa dau drumul la amp si sa vad ca nu mi se-aprinde becul de power. La conectarea corespunzatoare a unor cabluri de la chitara la preamp si de la preamp la combo am constatat de fapt ca ampul functioneaza, in schimb becul nu.

Astfel intrevad doua posibilitati: ori e ceva supermegaconneseuristic de care nu stiu eu, ori s-a ars becul :)

 

Am vazut pe thomann ca becurile de replacement sunt de 6,3V - e un soi de standard sau s-ar putea sa fie altceva?

In ceea ce priveste tehnica ma aventurez sa repar chestiile singur, pe de alta parte ma gandesc ca daca scot ampul din cutie (e combo), in urma unor intamplari neprevazute nu voi mai avea amp o perioada, lucru care nu-mi convine deloc.

 

Daca a avut cineva o experienta asemanatoare sa dea un semn de viata :)

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Merci merci, dar uite ca the strangest thing happened - s-a aprins becul... nu imediat ce am dat drumul ampului, ci fix cand m-am intors cu spatele la el :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.