www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica Si Nu Prea...


Guest Anxious Schizoid

Recommended Posts

Guest Anxious Schizoid

Mi-a adus tata azi o chitara, mai veche desigur, ca pentru incepator si ii lipseste doua corzi, iar de cateva ore tot incerc sa-mi dau seama ce fel de chitara este, clasica sau acustica. Dupa alte chitari pe care le-am vazut ar semana cu un Reghin student, clasica, are un corp mai mic, fretul 12 este lipit de corp, griful este mai lat, iar capul are niste goluri sau spatii, cum se spune mai corect. La faza cu corzile sunt confuz, deoarece seamana cu unele metalice (are si "butoane" - daca asa se numesc - din plumb) si din cate am citit eu astea se pun la chitarele acustice. Daca descrierea mea tehnica nu prea ajuta, am pus si doua poze.

 

24nlnw3.jpg

w80uhl.jpg

 

Ma gandeam sa cumpar setul asta de corzi http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=155 daca e vorba de o chitara clasica.E bun pentru incepatori?

Edited by Anxious Schizoid
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

cumpara-ti corzi de clasica...e frumusica si nu merita sa o strici cu corzi de acustica western.zii la vanzator sa iti dea de clasica(sunt si cu capat de asta de plumb,dar is scumpe)vezi sa fie primele 3 de nylon si urmatoarele metalice.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anxious Schizoid

La procurarea corzilor e mai greu, deoarece eu sunt din Roman si nu sunt magazine specializate in asa ceva, deci optiunea mea cea mai usoara e sa caut ceva pe Internet.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

eu is din Targu Frumos...si mai penal.....roaga pe vreun coleg sa iti ia daca are treaba prin pascani/iasi.daca nu,da comanda de macar 4 seturi odata,sa nu iti fie ciuda de banii de transport:D

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

ce ti-am spus:)) rogi pe cineva...e greu...nu stam in Bucurestiland sa avem totu` la nas ...dar ne descurcam

Link to comment
Share on other sites

Guest Anxious Schizoid

Pana la urma mi-am comandat ceva de pe Internet. Multumesc pentru raspunsuri, de aici cred ca ma descurc cu informatiile de pe aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest lulyko

si eu am chitara clasica, dar cu corzi de chitara acustica pe ea. asa am si invatat sa cant la chitara. am auzit pe multi ca nu e bine sa ai corzi de acustica pe chitara clasica, imi poate explica si mie cineva de ce?

Link to comment
Share on other sites

Guest lulyko
Mecanica. Corzile de otel sunt mult mai tensionate si chitarele clasice/spanile nu sunt construie sa le suporte, deci se indoaie si devin total inutile.

 

BTW, toate chitarele clasice sunt acustice. De fapt, toate chitarele cu cutie de rezonanta sunt acustice.

 

 

OK! Multumesc ca m-ai lamurit. In cazul acesta, cu prima ocazie imi voi schimba corzile.

Link to comment
Share on other sites

cumpara-ti corzi de clasica...e frumusica si nu merita sa o strici cu corzi de acustica western.zii la vanzator sa iti dea de clasica(sunt si cu capat de asta de plumb,dar is scumpe)vezi sa fie primele 3 de nylon si urmatoarele metalice.

 

unde ai vazut tu corzi de nylon cu buton de plumb???? tiate corzile de nylon sunt fara buton, se face nod specific la cordar ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest costzik

salut am si eu aceasta chitara Reghin,vreau sa-i iau corzi de nylon dar nu stiu sigur daca este clasica sau nu( inainte a avut corzi de metal cu butoane) .

post-16618-0-77353000-1294346367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.