www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Chitara Clasica


Lovele
 Share

Recommended Posts

Deci mi-am luat o chitara clasica dimavery ca sa invat sa cant la chitara dar am o problema. Cand ciupesc corzile se aude o vibratie foarte tare de la corzile e,a,d.

Chitara are corzi nylon ar trebui sa iau niste corzi de otel sau ce problema ar putea avea?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

e ceva normal sa vibreze corzile.n-are nici un defect.nu incerca sa pui pui corzi pt acustica(western) ca s-ar putea sa ai probleme cu ea(am vazut cazuri)

Link to comment
Share on other sites

Deci nu m-am exprimat bine. Stiu ca corzile trebuie sa vibreze dar ale mele vibreaza chiar foarte mult incat se aude un zagait puternic si nu sunetul pe care ar trebui sa le scoata. Am incercar sa-l acordez din nou, chiar ma gandeam la un moment dat ca nu prind acordurile bine dar se pare ca nici asta nu ar fi problema.

Link to comment
Share on other sites

chitara a posibil sa nu aiba nimic

daca esti incepator e clar ca inca nu stapanesti tehnica

la mana stanga: trebuie sa apesi pe coarda nu pe tasta, nici prea departe de tasta, ci imediat dupa ea

la mana dreapta: nu trebuie sa ciupesti foarte tare ci suficient cat sa pui coarda in vibratie

daca aceste doua lucruri le faci corect si chitara inca mai bazaie inseamna ca e din cauza ei

o posibila cauza ar putea fi griful curbat putin spre exterior (de obicei se curbeaza catre interior, de asta m-am gandit prima data ca tehnica ta poate fi de vina si iti cauzeaza bazaiala). acesta poate fi indreptat regland tija metalica din interior (care sunt sigur ca nu exista, varianta valabila doar pt acustice cu tija si electrice) sau (ca o exceptie) punandu-i corzi de acustica, acestea avand tensiune mai mare vor mai trage putin griful in fata si e posibil sa nu mai bazaie.

de obicei nu se recomanda corzile de otel pe chitara clasica pt ca in timp curbeaza griful in fata, dar daca la tine e curbat griful pe spate poti sa-i pui corzi de otel pt a creste tensiunea si a aduce griful in forma cea mai buna

succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

si la mine vibreaza clasica,mai ales mi si la de n-au aer.asta doar cand ciupesc tare de ele... trebuie sa ciupesti fin pe ultimele corzi,mai ales daca ai o clasica 4/4

Link to comment
Share on other sites

Cand ciupesc corzile se aude o vibratie foarte tare de la corzile e,a,d.

 

Dacã este vorba de corzile matlasate (6, 5 ºi 4) problema vibrației prea sonore apare frecvent când sunt corzile noi (nefolosite), ºi se va atenua dupã ceva timp de folosire (zile, sãptãmâni).

(Dacã nu-ºi revin se recomandã a se schimba cu altele, dar nu cu "D'Adario ProArte", la care problema aceasta este insolvabilã.)

Link to comment
Share on other sites

Off-topic:

 

Hai ca ma bag si eu! Eu folosesc ProArte de 4 ani. Nu cant foarte mult, de aia si durata lor de viata la mine e de minim 3 luni, dar in alea 3 luni suna perfect. Apoi se duc foarte rapid, de simti diferenta de pe o zi pe alta (k, exagerez; dar ati prins idea). Asa ca nu vad de ce s-ar recomanda sa nu incerce ProArte.

 

On-topic:

 

Mai degraba as zice ca, daca chitara nu-i o coaja, tehnica de ciupire e devina, sau mai bine zis lipsa ei. Sunt destule tutoriale bune pe net care iti arata cum sa ciupesti corect si unde sa pui degetele astfel incat sa elimini zgomotul nedorit, asta daca n-ai inteles din explicatiile lui George M.

 

Singurul lucru in care nu-i i-as da dreptate lui Geroge M. ar fi in legatura cu corzile metalice, care nu ti-as recomanda nici in ruptul capului sa le pui pe o clasica (care nu e gandita pentru asa ceva; eu stiu or fi si de alea). Tensiunea nu-ti afecteaza numai griful ci si mecansimul de acordare si bridge-ul. Si sa vezi ce fain e cand se dezlipeste bridgeul si numai juma de milimetru sau nu-ti mai tine mecanismul de acordare. Si daca le repari tot nu o sa sune ca inainte. Daca chiar e griful, incearca in cel mai rau caz extra hard tesnion (nylon). Dar cu cat tensiunea e mai mare, cu atat o sa-ti fie mai greu sa canti ca incepator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.